Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Server 2019 Kurulumu ve Hyper V

13 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
2,623 Görüntüleme
(@enginyoldas)
Gönderiler: 56
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Yapmayı Düşündüğüm Bir Kurulum Hakkında Fikirlerini Almak İstiyorum. Öncelikle Donanım Bilgisini Paylaşmak İstiyorum. Yeni Aldığımız Hp Dl380 Gen 10 Sunucumuz var. Üstünde 4 adet Hp 960 Gb. SSD Hdd, 2 Adet Xeon Gold Cpu, 4 Adet 1 gigabit ethernet kartı Var. Performans İçin Yapı Raid 1+0 Üzerine Kurulacak. Ayrıca Sunucuma İlave Olarak 1 Adet 2 Port 10 Gigabit SFP Fiber Ethernet İlavesi Yapılacak.Ek  Olarakta Hp nin 10 Gigabit SFP Desteği Olan Swich Kullanılacak. Aklımdaki 2 Kurulumu da Paylaşmak İstiyorum. Sizce Bu Senaryolardan Hangisini Seçmeliyim Hız ve performans için.

Raid 1+0 yapımın üstüne Server 2019 Workgroup gibi kurulum yapıp, 4 adet 1 gigabit ethernet kartlarını Nic1 teaming , 1 adet 2 port 10 gigabit sfp fiber ethernetlerimi Nic2 Teaming Yapacağım. Bütün güncellemeleri yapıp, hyper-v yükleyeceğim. 1. Sanal sunucum DC rolünde active directory olacak. Nic1 teaming Bu sanal sunucum İçin kullanacağım. 2. Sanal sunucumda Dc sunucuma üye olarak SQL server yüklü Logo server olacak. Logo Server da Fiber den Oluşan Nic2 teaming kullanacağım. (Bu arada 2 adet 10 gigabit fiber Yapı sanalda nicteaming den sonra 20 gigabit gösterirmi bilmiyorum daha önce bu yapıyı hiç kullanmadım)          3. Sunucumda File Server Olacak oda 10 gigabit Nic2 teaming üzerinden network le iletişim kuracak. Bu yapıdaki endişem terminal tarafında tiger3 kullanan kullanıcılarda performans kaybı (Logo nun daha geç açılması, fatura işlerken daha yavaş kalması gibi vs.. Belki de daha performanslı olacak bilmiyorum bu yapıyı daha önce kullanmadığım için hiç bir fikrim yok)

2. Senaryo Fiziksel Makine üzerine Server 2019 DC rolünde active directory olacak. 4 Adet 1 gigabit ethernet kartlarını Nic1 teaming Yapıp DC için kullanmak. 2 port 10 gigabit fiber ethernetleride Nic2 teaming yapıp ardından, Hyper-V Kurulumunu Yapıp, 1. Sanal VM SQL server kurup Logo Server olarak yapılandırmak. Nic2 teaming Yapdığım fiber ethernetleri de bu sunucum için kullanmak, Son olarakda 2. Sanal Vm File Server olacak oda Logo VM gibi Nic2 Teaming kullanacak. Yanlış Okumadıysam Microsoft Dc rolündeki fiziksel sunucular için Nic teaming i tavsiye etmiyor. Sizce Bu iki kurulum arasında hangisi daha performanslı çalışır. Daha Önce Hiç Fiber ethernet kullanmadığım için Swich in sfp Portlarına bağlayacağım Ethernet Kartları nasıl bir performan gösterecek bilmiyorum. Bu arada fiber ethernetler de Hp orjinal ürünü olacak. Fiber Ethernetlerin Network hızları hakkında pek bilgim yok ancak bazı videolarda saniyede 650 mb ve üstü veri transferi gerçekleştirdiğini gördüm tek parça dosyalarda. Umarım  yapıyı doğru olarak ifade etmişimdir. Bu konuda sizlerin önerilerini bekliyorum. İnşallah kurulum sonrası performans verilerini buradan paylaşacağım benim gibi ikilemde kalan arkadaşlara da bir kaynak olur. Şimdiden herkeze teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 26/12/2019 23:16

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu konuyu sormuştunuz zaten?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/12/2019 09:03

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Evet Senaryoya bir kaç eklenti yaptım fiber ethernet gibi belki Arkadaşlar da bazıları bu yapıda performans anlamında veriye sahiptir. Sıkıntı olurmu form da

Gönderildi : 27/12/2019 18:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hayır, bu durumda keşke ilgili sorudan devam etseydin, neyse yorum yapacak olanlar buraya da yapacak olabilir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/12/2019 23:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Evet aynı konudan devam etseydiniz daha iyiydi aynı şeyleri yazmak zorunda kalacak insanlar.
2. senaryo zaten yanlış orada değinilmişti. 1.de de temel belirsizliğiniz çok var. Temelleri orada zaten anlatmışlardı. En baştan sizin nic teaming ile bu kadar gb bandwitdh roll sunucularında ihtiyacınız varsa o dl380 size zaten yetmez 🙂 dl580 felan bakmanız felan lazım herhalde. Sanki daha önce low spec server'larla 1 Gb nic ve doğru işletilmemiş roll server felan tecrübesinden kafanız nic'lere çok takılmış gibi. Bence önce netden makaleler ve benchmark lar bakarak performans ihtiyaçlarınızı çok daha net belirleyin. Daha geçenlerde SFP teaming sw üzerine bir konuda konuşuldu onu bulabilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2019 05:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yada Mellanox, Arista gibi daha bu konuda iyi network ürünleri ile devam edin yola.

Gönderildi : 28/12/2019 13:34

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım. Bu yapı Şu an için Geçerli değil Zaten İleriye dönük Bir yatırım gibi.Sizin yazdıklarınız dan anladığım kadarıyla fiber ethernet kullanmadan da sadece 4 adet 1 gbit ethernetler üzerinden de işlem yapıla bilir diyorsunuz. Aslında sıkıntım şu Tiger logo server da bazen fatura ve cari işlemlerini kontrol ederken biraz gecikme soz konusu üztelik her saate 2 saatte alınan sql yedekleri ve nas sürücüye aktarılmaları. Aktif olarak da file sunucu kullanılması. Şu an 2 seçeneğim var fiber ethernetle ilgili 

2 Port Ethernet Kartı 10GbE SFP+ Intel 82599 ChipSet

2 Port 10 GbE Mellanox ConnectX-3 SFP

İbrahim Bey 1. Nolu seneryoda Belirsizlik Var Demişsiniz. Yani Benim amacım İsteklerin Çok Üzerinde Hem bant genişliği ve sunucu tarafında hız yarınların bize ne göstereceği Belli Değil malesef. Bu arada 20 Adet logo Tiger kullanıcım var

Gönderildi : 28/12/2019 14:16

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

aha geçenlerde SFP teaming sw üzerine bir konuda konuşuldu onu bulabilirsiniz. İbrahim Bey formda arattım bulamadım malesef sizin bilginiz varmı nerede bu makele acaba emeğinizden ve yorumlarınız için Allah razı olsun. Sizin Fikriniz nedir. 1. senorya size ait olsa nasıl bir yol izlersiniz. Bu arada hp 2540 swich  kullanılacak yapıda

Gönderildi : 28/12/2019 14:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

https://www.cozumpark.com/community/?wpfs=SFP+teaming

Gönderildi : 28/12/2019 14:45

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Yine alıntı üzerinden gideceğim "her saate 2 saatte alınan sql yedekleri ve nas sürücüye aktarılmaları" bu doğru bir teorik yapılandırma değil sanki. Bu tip uygulamalarla sunucu baş edemez bir çok darboğazla karşılaşılabilir [ve buradan kimse sizin server roll'lerinizin gerçek yükünü bilemez bunlarla birlikte planlama için danışmanlık almalısınız.] ve bu sadece nic bandwidth konusu olmaz. Ezbere basit mantıkla sunucu mb bus'ın, raid array performansının uygulamanızla baş edemediği senaryoda 10un katları nic teaming hayatınızı devasa değiştiremez. Bu kısımla ilgili olarak bence madem gelecek yatırım konusu bu failover cluster düşünün ve tabi ki storage. Bunlar maliyet diyecekseniz de net performans ihtiyaçlarınızı çok iyi planlamanız lazım. Yedeklilik ve veri güvenliği ile ilgili başka failover ve online backup senaryoları da araştırıp düşünülebilir.

Orada belirsizlik var dedim çünkü vlan vs senaryoyla ilgili birkaç referans verilmişti size. Sizin sanki yaşadığınız sorunlar üzerinden nic tarafa fazla takıldığınızı hissettim 580 vs dememin sebebi o. Hardware tarafta "en zayıf halka" mantığını her zaman aklınızda tutun. Dediğiniz 20 erp/mrp user çok yüksek bir sayı değil ancak kimse transaction nedir bilemez bunları çalışmakta çok zor konular. Biraz acemice, fakir usulü olur ama şöyle birşey tavsiye edeyim. Önce mevcut yapınızda nerelerde darboğazlar yaşıyorsunuz net çıkarın ve backup gibi rolleri değiştirerek gerekirse küçük demo yatırımlarla neyi ne kadar rahatlatabildiğinizi veri olarak oluşturmaya çalışın. Akabinde gelecek yatırım senaryonuzun orta ölçekli mi yoksa daha büyük ölçekli mi gerektiğini bu size fikir olarak daha iyi verecektir. Yönetimin kabul etmedikleri de sizin değil onların planlama hatası olur böylece. Belki bunları yapmışsınızdır bilemiyorum aczen sual içeriklerinden öyle bir his alamadım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/12/2019 15:34

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim

Gönderildi : 28/12/2019 15:55

(@enginyoldas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Aslında takıntım yok sadece performans konusunda emin değilim. Şu anki yapaımda 4+ 4 ethernet ve Şeklinde çalışıyor ve nas sürücüme 2 saate bir yedek alıyor üstüne ip kameralar da aynı network de çalışıyor bu şekilde bile dar boğaz oluşturmuyor. Sizin failover cluster düşünün ve tabi ki storage ; Cümlenizde anladığım kadarıyla makineleri fiziksel olarak çoğaltın diyorsunuz ama pek mümkün değil. Yorumlarınız çok yardımcı oldu Çok teşekkürler. Ben sanallar için fiber nic sanal dc için 1 gb 2 ethernetli nic yapacam Ama yinede eminim performans artışı olacaktır ne kadar göreceğiz sizinle paylaşacağım emeğinize sağlık

Gönderildi : 28/12/2019 16:10

(@huseyinaydinn)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Çok uzun yazı olmuş  çok farklı detaya girmişssiniz tam olarak ne demek istediğinizi kestirmek zor.

Eğer 650 Mb/s hızında yedek almak istiyorsanız, veeam,acronis veya herhangi bir yedekleme yazılımı ile yapacaksanız bunu yedek aldığınız cihazıda SPF+  desteği olmalı yada ona göre almalısınız.

Ayrıca HPE 1TB lık SSD diskleri oldukça pahalı 🙂 fileserver için neden bu diskleri kullanasınız ki? Alın en kötü sas 15k disk yapın raid  ayarlarını zaten sorunsuz çalışır. Çok mu yoğun çalışacak 1 ssd ' i cache yaparsınız en kötü çözersiniz. Gen10 sunucudaki raid cartta controller cache özelliği var bunu yapması için. ( Sunucuda sadece 4 SSD varolduğunu düşünerek yazdım)

Ayrıca kafanıza çok takılan bir soru olan DC sunucuda nic teaming yapılması doğru değil  gibisinden yazılar.  Server 2012 ve sonrası için windows  un nic teaming desteği var. Bu biraz vendor ve switchdede yapacağınız konfiğe göre değişir. Birazda size bağlı, doğru network driver' ini kurmanız lazım. Ve özellikle Windows Update lerden gelecek olan driver güncellemelerini kapatırsanız bir sorun yaşamazsınız.

Çokda fazla kafanızı karıştırmak istemem yalnız Fiziksel server' a DC kuracaksanız eğer Fiziksel sunucu network' ünü   teaming yapın ve bunu aktif -aktif değil, active -standby olarak yapılandırın.

Sanal makine olarak ise örneğin fileserver' inizede adc olarak yapılandırın en kötü.

VM networkunuz için ise 2 SFP+ portu LCAP olarak  teaming ayarlarını yapılandırın ( switch üzerinde de konfig ister)

Bu ileti 4 yıl önce 2 defa Hüseyin Aydın tarafından düzenlendi

Gönderildi : 29/12/2019 03:16

Paylaş: