Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Local Desktop Virtualization altyapısı hakkında

10 Yazılar
6 Üyeler
3 Likes
300 Görüntüleme
(@tuncaypolat)
Gönderiler: 169
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bir müşterinin veri güvenliği talebi üzerine şöyle bir yapı isteği var. 

Client pc ler de depolama aygıtı olmayacak (disk, taşınabilir vs.) ve local desktop virtualization altyapısı kurulacak. PXE boot üzerinden Type 1 Hypervisor’e sahip kernel ile işletim sistemi boot edilecek. İşletim sistemi (win10-11 imajları) image sunucu üzerinden değil, boot sırasında bir ramdisk yaratılarak ilgili image ramdiske burn edilerek load edilmesi sağlanacak.

Bunun için third party uygulama mı, RDS mi, nasıl bir yol izleyebiliriz?

Gönderildi : 24/01/2024 12:37

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Internet Cafelerde disksiz makinalar mevzusu vardı. Sanıyorum bu tarz bir çözüm istiyorsunuz. Google'a yazınca çıkıyor. https://www.ccboot.net/ sitesini inceleyin. Alternatifleri de mutlaka vardır.

Aslında Benim aklıma ilk gelen nComputing oldu. Hatta yakın geçmişte "LEAF OS" u denemiştim. Ancak bunda bir boot diski (USB Flash yada disk) gerekiyor. Siz disksiz yazınca yine ncomputing'in diğer cihazları aklıma geldi. Biz  bir dönem L300 kullandık. şimdi daha yeni modelleri RDP, Citrix vb destekleyen modelleri çıktı. İnceleyin derim. Ancak bunlar görüntü getirip götürüyor. RAMdisk olayı yok. Burada dikkat etmeniz gereken bu sistemi kullanacak kullanıcılarınız tek bir profilde olmalı. Yok biri ben şunu istiyorum. Yok bunu istiyorum diyen kullanıcılarınız olmamalı.

Gönderildi : 24/01/2024 13:20
tuncay polat reacted

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas ccboot konusunu okumuştum evet. RDS ise benim bildiğim gene client tarafında disk gerektiriyor diye biliyorum. Disksiz işin aslı PXE boot üzerinden benimde bildiğim ya da tecrübe ettiğim bir yapı yok. Araştırmaya devam ediyorum, umarım bir şeyler çıkar ve burada da paylaşırım. Genede bilgisi olan ya da tecrübe etmiş arkadaşlar buradan da destek olursa sevinirim.

Gönderildi : 24/01/2024 13:28

(@cihan-kaya)
Gönderiler: 6
Active Member

Merhaba ;

Resul bey'inde belirttiği gibi Citrix VDI altyapısı anlatmış olduğunuz yapı için bence  uygun olabilir.

Güvenli  VPN altyapısı ile kontrollü bir şekilde erişimleri düzenlediğinizde gayet güvenilir bir şekilde erişimleri sağlamış olursunuz.

Citrix Policy'leri üzerinden de Local makina üzerine herhangi bir dosya çıkışını engelleyebilir ve farklı policy'lerde uygulayabilirsiniz.

Gönderildi : 24/01/2024 13:57

(@dck34)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Üçüncü taraf bir uygulama kullanmak, daha fazla esneklik ve kontrol sağlar. Ama, uygulamanın lisanslama ve destek maliyetleri de olabilir. RDS kullanmak, daha basit ve maliyet etkin bir çözüm olur. Onunda dhcp sunucusu,rds servisi, Hypervisor destekleyen sanallaştırma uygulaması v.s liste uzar gider.

Aslında konuyla ilgili @mehmetcolakoglu; yorumunu alırsak daha iyi olur. Benzer bir projede kendisinden destek almıştık. 

Gönderildi : 24/01/2024 14:16

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@cihan-kaya Citrix VDI yapısında her türlü bir işletim sistemi üzerinden erişim sağlanıyor. Burada ihale teklifi söz konusu olduğu ve talepte bu yönde disksiz PXE boot erişimi olduğu için Citrix VDI uygun görünmüyor malesef.

Gönderildi : 24/01/2024 16:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Konu zaten ihale vs ise profesyonel destek almak daha doğru olur, forum sonuçta gönüllülük esası ile paylaşım platformu, ama birileri ihale yapacak ise o zaman oturup etraflıca araştırıp ona göre ürün önerilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2024 21:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Bence de ve konu ihale olduğu için çok karşılaşıldığı gibi gerçekte ürün seçimleri yapılıp yazıldığı için (çoğunlukla da katılımcıya gizli avantaj sunmak için:) ) alternatif oluşturma kabul edilmeyebilir. Yazılanlardan anlaşılan sanki cafelerin kullandığı ccboot yada benzerleri var birşey teklif edilmiş olabileceği gibi duruyor bunlar çok ucuza kaçmayan düzgün kurumsala uymaz, doğru hw seçimleri yapmadığı için cafeler bile memnun değilken.:) Mesela kritik konuyu söyleyelim pxe booting bir arayüzdür sadece yine bir server-client side için OS, firmware ihtiyacı var dolayısıyla gerçekte disksiz diye birşey olmaz. Mutlaka load edilen bir ortam olur bu dahili bir flash da olabilir sunucularda olduğu gibi. 3 bilindik global markada da bunu sağlayan thin platformlar olduğunu biliyorum (web sitelerinde görünmeyebilir bakmadım, zaten projeli adetli çalışılır) bunlarda da kasa içerisinde bir hafıza modülü mutlaka var. Bunu win. install için kullanmanız gerekmiyor. Elbette ki maliyetleri de farklı. 

Yazılan satırlara bakınca kurumlar için asıl doğru çözüm citrix vs önerilemeyeceği açık. Diskless demek lafta basit fakat kaç client'ınız olacaksa ona göre çok iyi storage, kurumsal ssd'lerden oluşan array, sağlam bir network omurgası demektir yapmayan pişman olur dolayısıyla kurumlar için yönetim yeterliliği olan personel nedeniyle de client'lara 1'er TB SSD takmak çok daha ucuza gelebilir.:)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2024 23:33
tuncay polat reacted

(@tuncaypolat)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz detaylı yorum için teşekkürler. Citrix gibi, bulut hizmeti gibi yapılar evet, hatta dediğiniz gibi internet kafalerin kullandığı basit yapılarla yola çıkılamaz, teklif verilemez. Benim sormamdaki amaç, tecrübe edilmiş, ucundan da olsa evet şu firmanın ürünü ya da microsoft tarafında böyle bir ürün var mıdır, bu istenen mümkün mü onu öğrenmek. Ben bu şekilde PXE boot ile işletim sistemini ramdisk üzerine çekip burada kullanılan bir yapı hiç duymadım.

aslında istedikleri Type 1 Hypervisor yapı olduğu için. ESXİ onların istediği yapı denilebilir. ESXI üzerinde kurulu client işletim sistemini, PXE boot aracılığı ile client pc üzerinde açabilmek mümkün mü tecrübe etmedim. acaba mümkün olur mu?

Gönderildi : 25/01/2024 10:15

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Çünkü ramdisk yapmak için OS'a ihtiyaç var. PXE den birşey çekmek için bir loader'a ihtiyaç olduğu gibi. Makineye gömmezsen bunu ki o zaman da gömülü disk olur 🙂 oluru olan şeyler değil yani. Çok eskiden eprom yada üzerinde ki flash'a bootable, loader kayıtlı ethernet kartları vardı pxe destekli, elzem yerlerde alınırdı ama kalmadı o tip şeyler. Bazıları flash diske yaptıkları kurulumu detay konuşulmadığında diskless diyor.

Detaylarını net hatırlayamadım ama esxi de hypervisor, vm install da pxe support olması lazım. Ben pxe deploy testlerini vmware ws, hyperv ile yapmıştım. Yaygın olarak pxe boot, installation ortamı temelde, run os elbette ki nadirde olsa var ama çoğunluğu custom, bir de hw sihhatine çok bağımlı olduğu için Microsoft deploy anlayışını pxe üzerine kurmadı.

Bir de kurumsalda yapabiliyor olmak yeterli değildir unix, bsd kernelli acayip şeyler yapabilirsiniz ama işte son kullanıcı arayüzünde çakabilirsiniz yukarı da Resul hocanın bahsettiği benzeri limitation'lar kritik oluyor bazen.

https://www.cozumpark.com/community/sanallatrma_teknolojileri-4/start-pxe-over-ipv4/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2024 00:46

Paylaş: