Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] GPU Passthrough

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,739 Görüntüleme
(@mahsumcelik)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, kurmak istediğim bir yapı var ve maalesef bu yapı için yeterli kaynak bulamadım ve bu sebeple tecrübeli arkadaşlarımızın yardım ve önerisine ihtiyacım var.

Yapmak istediğimi şey;  Fiziksel GPU ya sahip bir serveri 4 sanal sunucuya bölerek bu kaynakları eşit olarak dağıtmak.

Test ettiğim sistem ; Bunu esx 6.5 ve 6.7 üzerinde elimde hazırda bulunan gtx1080ti ekran kartı ile denediğimde sanal sunucu da ekran kartı kod 43 hatasına düşmekte ve 2. sanal sunucuya ekran kartını kullandırtamamaktayım.

Nvidia grid k2 ile böyle bir yapı kurmayı düşünüyorum, beni yönlendirirseniz sevinirim. Mümkün oldukça düşük bütçe ile bu işi tamamlamak istiyoruz.

Tavsiye ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla.

Gönderildi : 26/04/2019 17:05

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: Mahsum Çelik

Merhabalar, kurmak istediğim bir yapı var ve maalesef bu yapı için yeterli kaynak bulamadım ve bu sebeple tecrübeli arkadaşlarımızın yardım ve önerisine ihtiyacım var.

Yapmak istediğimi şey;  Fiziksel GPU ya sahip bir serveri 4 sanal sunucuya bölerek bu kaynakları eşit olarak dağıtmak.

Test ettiğim sistem ; Bunu esx 6.5 ve 6.7 üzerinde elimde hazırda bulunan gtx1080ti ekran kartı ile denediğimde sanal sunucu da ekran kartı kod 43 hatasına düşmekte ve 2. sanal sunucuya ekran kartını kullandırtamamaktayım.

Nvidia grid k2 ile böyle bir yapı kurmayı düşünüyorum, beni yönlendirirseniz sevinirim. Mümkün oldukça düşük bütçe ile bu işi tamamlamak istiyoruz.

Tavsiye ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla.

Merhaba,

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor ki 1080ti ekran kartının VMware tarafında support'u bulunmuyor.

GPU sanallaştırma ucuz olmayacaktır çünkü kullanılan VMware ready ekran kartları zaten pahalı donanımlar. Tabi bunu yanında lisans ihtiyaçları ve sunucu giderleride üstüne geldiğinde ciddi bir maaliyet çıkacaktır. Eğer VMware supported bir GPU kullanıcaksanız aslında yapılacak işlemler basit. İlgili GPU'nun driver'larını yani vib dosyalarını ESXi üzerine kurduktan sonra virtual machine'lere shared pci device olarak ekliyorsunuz. Elbette kullandığınız GPU'ya göre bazı ayarlamalarda yapmak durumunda kalabilrsiniz.

https://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?deviceCategory=sptg&details=1&page=1&display_interval=10&sortColumn=Partner&sortOrder=Asc

Yukarıdaki linkten supported GPU'ları görebilirsiniz. 

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 27/04/2019 01:09

(@mahsumcelik)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Şuan aktif olarak vm lisansımız var. Bu yapıyı kullanmak için ek bir lisans almamız gerekiyor mu acaba ?

Ekran kartı olarak Grid k2 düşündük, android emülatör üzerinden çeşitli yazılım testleri yapılacak. Eski usül 64 bit kart bile yeterli oluyor aslında ama hem yönetimsel kolaylık hem yedekleme için bu tarz bir yapı istiyoruz.

Tercih ettiğimiz ekran kartı bize yeterli gelir mi acaba ? Lisans server vb tüm gereksinimlerimiz elimizde hazırda var, ekran kartı harici bir ek donanım veya lisans gerekiyor mu ? 900$ - 1000$  seviyesinde amazon üzerinden grid k2 temin edilebilir görünüyor.

Tekrardan yardımınız için teşekkürler.

Gönderildi : 27/04/2019 03:20

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Tayfun hocam net bilgi vermiş. Nvidia Grid üzerinde ek bir lisans share ederken Windows bir makine ve onun üzerinde bir android emulator. Yada Linux tabanlı bir iş istasyonu üzerinde otomatik gelen bir android emulator olsa bile sıkıntı olmadan bir ek lisans olmadan sanal makinede çalıştırısınız. 

Tabi lisansınız ne tam olarak bilmiyorum. ESXi üzerinden konuşuyorum. 

İş yükünüzü söylüyorusunuz 64 bit ekran kartı ama kaç makineye kadar destek olacak vs gibi bilgileri ekran kartının speclerinden öğrenebilirsiniz. Tam emin değilim ama grid1 serisi maksimum 4 vm makine grid 2 ise 8 vm makine idi. Tabii bu arada sadece VM adetini ekran kartı belirlemiyor. Ne kadar desteği olsada sizin RAM - Disk - SSD - CPU vb gibi donanımlar ile uyumlarıda sizin  vm makine sayınızı belirliyor ve sizinde buna göre yapınızı ayarlamanız gerekiyor. Teknik speclerde Grid 2 için okumanız ve best practice göre hareket etmeniz en güzeli olacaktır. 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2019 22:54

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: Mahsum Çelik

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim. Şuan aktif olarak vm lisansımız var. Bu yapıyı kullanmak için ek bir lisans almamız gerekiyor mu acaba ?

Ekran kartı olarak Grid k2 düşündük, android emülatör üzerinden çeşitli yazılım testleri yapılacak. Eski usül 64 bit kart bile yeterli oluyor aslında ama hem yönetimsel kolaylık hem yedekleme için bu tarz bir yapı istiyoruz.

Tercih ettiğimiz ekran kartı bize yeterli gelir mi acaba ? Lisans server vb tüm gereksinimlerimiz elimizde hazırda var, ekran kartı harici bir ek donanım veya lisans gerekiyor mu ? 900$ - 1000$  seviyesinde amazon üzerinden grid k2 temin edilebilir görünüyor.

Tekrardan yardımınız için teşekkürler.

Merhaba,

Android emulator üzerinde çalıştıracağınızı sanmıyorum. Çünkü kartın belirtmiş olduğunuz emulatore desteğinin olduğunu sanmıyorum.

Aşağıdaki linkten kendinizde inceleyebilirsiniz.

https://docs.nvidia.com/grid/5.0/grid-vgpu-release-notes-vmware-vsphere/index.html

Yaptığınız işlemi tam bilmiyorum ancak k2 gibi kartlar piyaada görmüş olduğunuz gaming kartları gibi çalışmaz. Hem CUDA sayıları hemde performans verimleri farklıdır. Bundan dolayı tam olarak ne yapacağınızı öğrenmeden birşey diyemem. Bu kartlar autocad gibi uygulamalarda çok iyi verim ve çözüm sağlarken oyunlarda beklenen verimi sağlayamıyor. Bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. 

Ayrıca Cahit hocamında belirttiği gibi, fiziksel sunucunun da support'u, CPU, Memory verimini iyi incelemeniz gerekiyor. Tekrar belirtiyorum sanıldığı gibi maaliyetsiz olmaz.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 28/04/2019 01:00

Paylaş: