Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Okul labaratuvarinda sanallastirma

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@bahattinarici)
Gönderiler: 73
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba.

24+24 terminalli bir bilgisayar laboratuvarimiz var.

48 cihazimizda thin clientten olusuyor.

sistemde uzak masaustu, active directory ve isa server olmak uzere 3 adet fiziksel sunucumuz var. (2 rack + 1 tower)

thin client ler uzak masaustu yaparak win2003 sistemine baglanti yapiyorlar. burada egitim veriliyor.

fakat ben ogrencilerin xp veya vista sisteminde de egitim almalarini istiyorum.

sistem de hyper-v server 2008 R2 veya Vmware ESXi de kullanabilirim.

bunun icin sanallastirmadan faydalayabilir miyim? her thin icin ayri bir sanal isletim sistemi mi kurayim.

bu icin lisanslama nasil olacak? egitim kurumlari icin microsoft bir guzellik yapiyor mu?

Gönderildi : 22/03/2009 20:52

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Kesinlikle sanallaştırmadan faydalanabilirsiniz.

Her thinclient için Hyper-V yada ESX üzerinde bir VM host edebilirsiniz ancak bu şekilde olursa XP ve Vista için lisans maliyeti yüksel olur. Eğitim kurumları için MS akademik lisans programından faydalanma şansınız olabilir. MS ile görüşün.

Yada yine Hyper-V veya ESX üzerinde, tek bir Vista VM host edip üzerinde winconnect kullanıp eş zamanlı rdp sayısını 21 yaparak daha düşük maliyetli bir çözüm üretebilirsiniz

http://www.thinsoftinc.com/product_thin_client_winconnect_server_vs.aspx

Yada gündeme yeni giren Microsoft MED-V (Microsoft Enterprise Desktop Virtualization) çözümünü, Hyper-V üzerinde değerlendirebilirsiniz.

http://www.microsoft.com/virtualization/products/desktop/default.mspx

Gönderildi : 22/03/2009 21:28

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Maliyet konusunda pek bilgim yok ama VMware View bu is icin kullanilabilir. VMware ESX Server uzerinde olusturulan bir adet master imaj ortak olarak kullanilir ve linked clone ozelligi sayesinde 48 VM icin sadece degisiklikler datastore uzerinde tutulur. Bu sayede siz bir adet isletim sistemi kurarsiniz, eger isterseniz XP ve Vista sanal makinelerini non-persistent mode da calistirabilirsiniz, bu sayede ogrenciler sanal makineleri kapattigi anda her sey ilk haline doner.

Bu gibi ozellikleri dusunerek VMware View denemekte fayda var derim ben. 

Gönderildi : 31/03/2009 00:33

Paylaş: