Forum

VMware İşlemci Soru...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware İşlemci Sorunu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,910 Görüntüleme
(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Server 2008 üzerine WMware Kuruldu Fakat. 4 işlemcili olan serverın sadece 2 işlemcisi Wmware de görünüyor. Bunun nedeni ve çözümü ne olabilir.

Wmware Sürüm 6.5

Gönderildi : 03/11/2008 17:27

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

Kurmak istediğiniz Guest OS nedir?

Gönderildi : 03/11/2008 17:48

(@serhatakinci)
Famed Member

Az önce gördüm ki Vmware Workstation kullanıyormuşsun 🙂

Bu ürün 1 yada 2 CPU destekler. Yani Guest OS için 4 cpu veremezsin.

Eğer windows Server 2008 kullanıyorsan (64bit olmalı), Hyper-V ile sanal makinelerine 4 cpu verebilirsin. 

Gönderildi : 03/11/2008 18:06

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Serhat Hocam;

Normalde Wmware 2008 üzerine kurulacak. 2008 aynı zamanda terminal server oldugundan dolayı birşeylerden emin olmadan kurmak istemedim.

ve Şu ana kadar hep Vmware kullandım Hiper-v yi kurup onu ögrenene kadar terminal serverdan eser kalmaz cünkü default ayarları pek sevmem de 🙂 şimdilik TS yi kasmadan üzerine Vmware kurup Sanal makineyede RedHat kurmam lazım. ESX versiyonu destekler mi acaba 4 işlemciyi ne dersiniz ?

Gönderildi : 03/11/2008 19:13

(@serhatakinci)
Famed Member

Evet ESX üzerindeki sanal makinelere 4cpu verebilirsin ama ESX Server, kullanmış olduğun Vmware Workstation'dan çok çok farklı bir üründür.

Yani ESX Server'ı windows server 2008 üzerine kuramazsın. ESX direk donanım üzerine kurulur, yüksek maliyetlidir ve bunu öğrenmen çok daha fazla zaman alır.

"Hyper-v yi kurup onu ögrenene kadar..." dedin ama bunu duymamış olayım 🙂 Biliyorsun ki türkiyedeki en geniş Hyper-V kaynak havuzuna sahibiz.

Hyper-V üzerinde Redhat desteklenmiyor, bu da ayrı bir dip not olsun. Yani ihityacın olan sanal bir Redhat ise, şimdilik Hyper-V kullanamazsın.

Tercih senin ama fazla seçeneğin yok, 2 CPU ile devam edeceksin gibi görünüyor.

Gönderildi : 03/11/2008 19:37

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam,

Normalde Redhat'ı Sanal olarak değilde Donanım üzerine Kuracagım, Sonra bu redhat üzerine ERP kuracagım Fakan öncesinde ERP nin redhat üzerindeki performansını bir test etmem gerekiyor. Tamamen Deneysel şekilde kuracağım 🙂 Daha sonra verim alırsam eger Redhat ı direk Donanıma kuracağım. Ayrıca Hiper-v makalelerinizi kenara not aldım onlara çalışacağım. Tabi 15 kasımdan sonra insallah 🙂 Hiper V de ESX de direk donanım üzerine kuruluyor. Baska bir alternatif yokmu acaba Hocam Direk Os'a kurabileceğimiz ve 4 işlemciyide çalıştırabileceğimiz birşey ?

Gönderildi : 03/11/2008 19:58

(@serhatakinci)
Famed Member

Hayır Vmware ve Microsoft'un desktop sanallaştırma ürünleri Guest OS için max 2CPU destekler. 4CPU için ESX yada Hyper-V gerekir.

Gönderildi : 03/11/2008 20:08

(@murataydin)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam Hiper-V deneyecektim ama malesef Redhat desteği olmadığı için Bismillah deyip Deneme amacılı ESX i kuruyorum 🙂 Aksilik çıkarsa tekrar sizden yardım isterim. Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/11/2008 20:30

(@serhatakinci)
Famed Member

ok. kolay gelsin

Gönderildi : 03/11/2008 20:32

Paylaş: