Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

cpu

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,545 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

3 esxi hostum var.  sockets :2  - cores per socket :10 - logical processors : 40 . ben söyle düşünüyorum. su an çalışan vm lere atanan toplam cpu sayısı 88 . her host uzerinde yaklaşık 30 vcpu sanal makina var. makinaları suna göre kuruyorum. her esxi uzerine 40 vcpu kurabilirim. yani her esxi için 10 vcpu daha hakkım var şu anda ? bu mantık doğrumu . su detayı biliyorum cpu %10 mu calışıyor %100 mu hepsi ! bu etkiler evet ama su hesabı bulamadım. bu yapıya maxsimum ne kadar daha vcpu verebilirim. yani bana 30-50 vcpu toplamında sanal sunucu ver dediklerinde olur yada fiziksel sunucu al diyebilirmiyiz yada karşı tarafa olur yada olmazı nasıl ispatlıyacağız ve neyle ? 3 esxi hostun birisi down olursa onu senaryoda katmadım yada onu katarsak hesap nasıl olur. 

birde yukarıdaki soru harici pCore : vCPU ratio bu değeri nasıl hesaplayacağım tam mantığı ve kuralı nedir ?

Gönderildi : 04/11/2018 02:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Biraz zahmet edip sorunun açıklamasını biraz daha açıklayıcı yazsaydınız keşke!!!!

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2018 00:10

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Aşağıdaki post ve makaleler yarıdımcı olacaktır inşallah.

https://www.cozumpark.com/forums/thread/523885.aspx

http://www.tayfundeger.com/cpu-basina-core-sayisinin-ayarlanmasi.html

http://www.tayfundeger.com/cpumemorydisk-shares-degerleri.html

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2018 00:16

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

3 esxi hostum var.  sockets :2  - cores per socket :10 - logical processors : 40 . ben söyle düşünüyorum. su an çalışan vm lere atanan toplam cpu sayısı 88 . her host uzerinde yaklaşık 30 vcpu sanal makina var. makinaları suna göre kuruyorum. her esxi uzerine 40 vcpu kurabilirim. yani her esxi için 10 vcpu daha hakkım var şu anda ? bu mantık doğrumu . su detayı biliyorum cpu %10 mu calışıyor %100 mu hepsi ! bu etkiler evet ama su hesabı bulamadım. bu yapıya maxsimum ne kadar daha vcpu verebilirim. yani bana 30-50 vcpu toplamında sanal sunucu ver dediklerinde olur yada fiziksel sunucu al diyebilirmiyiz yada karşı tarafa olur yada olmazı nasıl ispatlıyacağız ve neyle ? 3 esxi hostun birisi down olursa onu senaryoda katmadım yada onu katarsak hesap nasıl olur. 

birde yukarıdaki soru harici pCore : vCPU ratio bu değeri nasıl hesaplayacağım tam mantığı ve kuralı nedir ?

Ben açıkcası hiç birşey anlamadım. Çok karışık anlatmışsınız. Fiziksel CPU'ları core şeklinde düşünmelisiniz. HT, mevcut CPU'yu ikiye katlamaz. Fiziksel CPU'nun sanal CPU'ya oranı ise 1'e 4 ve 1'e 8 olarak değişir. Bu tamamen sizin iş yükünüz ile ilgilidir.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 05/11/2018 00:54

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ,

Sanırım şunu  soruyorsunuz benim bir  hostumda  2 adet 16  çekirdekli  toplam 32 core cpu lu sunucuya sahibim. Bu Host üzerinde örneğin 6 adet 8 vcpu'lu  sanal  sunucum var. ( Yani  şu anda  toplam 48 vcpu kullanıyorum ) Bu Host  üzerinde  kaç  adet daha vcpu kullanabilirim. ) Bunla ilgili bir  limit yok diye   biliyorum bu tamamen  sanal  sunucuların kullandıkları işlemci  gücü ile  alakalı. Sanal sunucularınız  çok fazla işlemci  kullanmıyorsa 6 adet 32 vcpu'lu vm 8 tane daha 16 vcpu'lu  vm  oluşturabilirsiniz. İşlemci'ler  yetersiz  kalması  durumunda  performans  sorunları yaşamaya  başlarsınız ki Host'un statusundan da cpu  durumunu  görmeniz  mümkün. Sorunuza  net veya  yaklaşık bir  cevap alabilmeniz  için mevcut  vm lerin kullandıkları işlemci gücü ve oluşturulacak olan yeni  vm'lerin  kullanacakları işlemci performansı önem  arz  etmekte.

6.5 de  Sanal sunucuya  max 128 vcpu atayabiliyorsunuz diğer  maks değerleri  aşağıdaki linkten  sorgulayabilirsiniz.

https://configmax.vmware.com/guest

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 05/11/2018 04:46

Paylaş: