Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Red Hat VirtIO Sorunsalı?

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
642 Görüntüleme
(@aliSanYILDIRIM)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yabancı bir firmadan dedicated aldım. IPMI/KVM arayüzü yok düşük bir makina Atom işlemcili. Unmanaged o yüzden QEMU kullanarak windows kurulumu yaptım. Otomatik ip almadı Statik ip atadım ancak makinada internete çıkmama rağmen incoming alamıyorsun nedenini araştırdım ve buldum. Nedeni firmanın /31 subnet kullanması yani 255.255.255.254 kullanıyor ve windows hiç bi sürümü /31 subnet desteklemiyor. ve firmanın dökümanlarında araştırırken en saklı gizli bir yerde yazmışlar sadee sanallaştırma ile windows kurabilirsiniz ve ssh portu hariç tüm portları yönlenecektir demişler. İngilizcem çok iyi olmadığı için emin de olamadım orjinalini yazıyorum 

As these servers have no integrated graphics cards, Windows can't be installed normally on this type of server.

Therefore we have to virtualize Windows in a XEN VM.

This implies a reservation of 1 GB RAM of the hypervisor host. 
Concerning the network configuration, you will notice a configuration using a private IP address. Your Windows is running in a VM.

All ports are forwarded directly to the VM, except for port 22 which is required by the hypervisor.

Başka kurulum yapan bir yabancı var ekran resmini buldum ancak anlam veremedim aynı makina ram v.s herşey aynı ama adaptör Red Hat VirtIO sanallaştırma adaptörü.

Makina 4gb ram li olmasına rağmen nasıl 4 gb ram kullanarak sadece etherneti sanallaştırmayı başarıyorlar? 

https://ibb.co/kyBA0e

Bu konularda eğitimim yok deneye yanılma ile birşeyler öğrenmeye çalışıyorum bu nedenle saçma sorular soruyor olabilirim. amacım öğrenmek olduğu için ve türkiyede bu tarz teknik bilgileri sorabileceğim tek yer burası olduğu için burada sormak istedim. Zaman ayırıp konuyu okuyan herkese cevap versin yada vermesin teşekkür ederim.

Gönderildi : 05/08/2018 06:41

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba ilk olarak hangi firma eğer sakıncası yoksa paylaşırsan bakalım. 

Çünkü anlattıklarından Dedicated yerine VDS almış yada verilmiş olabilir sana. Çünkü Red Hat VirtIO redhat sanallaştırma platformu için kullanılan ethernet kartı. Bu yüzden emin olmak lazım. Sana verilen sabit IP (public IP) ile senin VD yada dedicated sanal ethernet kartının MAC adresi eşleştirlmesi yapılmış olması gerekiyor. Buna göre internet ve diğer ayarlamaları yapabiliyorsun.
Tabiki tüm sanallaştırma yapılarda durum farklı ESXI için böyle sana XEN önerilmiş bu arada windows için kullanabilirsin. 

Fikir vermesi açısından şu videoyu izle derim ok :   https://www.youtube.com/watch?v=xegCSkcRPbw  

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/08/2018 13:42

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

selamlar,

Cahit hocamın da dediği gibi VirtIO RHEL tabanlı işletim sistemlerinde kullanılan sanallaştırma ethernet kartı. KVM ekosistemindeki bir çok sanallaştırma yazılımında kullanılıyor.Sizin fotoğrafta gördüğünüz sunucu bir sanallaştırma üzerine kurulmuş.Bundan dolayı VirtIO adaptörünü görüyorsunuz.

Teşekkürler,

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/08/2018 14:37

(@aliSanYILDIRIM)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

aldığım firma online.net ve bendeki makina ile o resimdeki makina aynı makina. Mutlaka sanallaştırmışlar zaten sanallaştırma ile windows kurabilirsiniz diyor sebebini de araştırmalarım sonucu 31 subnet kullanmalarından dolayı diyorlar. Şimdi benim merak ettiğim neredeyse sıfır ram kullanımı ile sanallaştırma yapılmış böyle birşey mümkün mü?

Gönderildi : 05/08/2018 17:50

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

aldığım firma online.net ve bendeki makina ile o resimdeki makina aynı makina. Mutlaka sanallaştırmışlar zaten sanallaştırma ile windows kurabilirsiniz diyor sebebini de araştırmalarım sonucu 31 subnet kullanmalarından dolayı diyorlar. Şimdi benim merak ettiğim neredeyse sıfır ram kullanımı ile sanallaştırma yapılmış böyle birşey mümkün mü?

Etherneti bridge veremedikleri için NAT olarak verecekler, bu nedenle size tahsis edilen Public Ip adresi yerine Private IP adresi kullanın  diyorlar.

Gönderildi : 06/09/2018 03:44

Paylaş: