Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Snaal Sunucu .VMDK

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
468 Görüntüleme
(@gokhanarda)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam Arkadaşlar,

ESX üzerinde 7 sunucu barındırıyorum. adı veeam olan bir sunucumda veaam backup and replication uygulaması koşmakta. 

veeam sunucusunun snapshot'ını almak istedim fakat disk sorunu ile karşılaştım. incelediğimde veeam sanal sunucu ssettings altında "fileserver ve SQL Server'in" D sürücünü görüyorum. Diskleri Veeam server disk management içinde online konuma çekip içeriklerini kontrol ettiğimde ise SQL ve fileserver d sürücülerinde ne varsa aynısını görüyorum. root dizini klasör oluşturduğumda diğer diskte göremiyorum yanlız. 

ayrıca esx veeam sunucusu altında data storlara baktığımda bu disklerin "SQL_1.VMDK-delta.REDO_HUGhZp", "Filesserver.vmdk-delta.REDO_GkiYJi" şeklinde görüyorum disk isimlerini.

böyle bir durumla daha önce karşılaşan oldumu nasıl çözüm sağladınız paylaşabilrmisiniz. 

Gönderildi : 31/07/2018 16:43

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Ben sorunu tam anlamadim ama. Aklima su geliyor. vcenter ortami varmi yok mu ?

ESX versiyonun kac 5.5 ve 6.0 da bazi guvenlik aciklari yuzunden bu aralar baya bir hack olayi ile karilastim. acaba diyorum lamer bir arkadasa diskleri move etmis olabilr mi ? 

vCenter var ise sanal makine clone yaptiginda gorunen isim degisimi olur disk ismi degisimi olmaz.

Ortamini biraz daha detayli anlatirmisin. ESX icin lisansli veem yada free veeam zip hangisini kullaniyorsun ? 

Kolay gelsin,

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/07/2018 17:25

(@gokhanarda)
Estimable Member
Konu başlatıcı

selam 

vcenter ortamı yok

ESX 6.0.0 Build 6921384

diskler move edilmiş gibi davranmıyor sistem çünkü SQL ve FS suncuularının VMDK'ları kendi pathlerinde görünüyor ve buradan çalışıyor. aşağıda veem parth altında bu iki sunucunun disklerinin nasıl göründüğüne dair bir imaj attım belki bir fikir uyandırır

teşekkürler.  

veeam_datastore

Gönderildi : 31/07/2018 17:56

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

veeam diğer makinaların yedeğini aldığı sırada onların diskini kendine mount ediyor bu sırada veeamın kendi makinasının replikası alınmış olabilir mi ?

Gönderildi : 31/07/2018 18:42

(@gokhanarda)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bunu bende düşünmüştüm fakat veeam buna benzer 4 makinanın daha replikasyonla yedeğini alıyor. 

fakat şöyle bir durum var veeam bacup & replication uygulaması ile bu iki sunucunun file backup'ını da alıyor. bashsettiğiniz bu durumla bu disklerin kendine mount ediyor olabilir

Gönderildi : 31/07/2018 18:45

Paylaş: