Forum

Sanal ağdan fiziki ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanal ağdan fiziki ağa dhcp server ile ip dağıtımı?

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,473 Görüntüleme
(@SezaiSEZEN)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba, win10 üzerindeki vmware içerisine mikrotik kurup win10da bulunan ethernetlerde ip dağıttırmak istiyorum fakat vmware üzerindeki ağ konfigürasyonunu yapamadım. Ethernete taktığım cihazlar mikrotik ile değilde windows ile muhatap oluyorlar her deneyişimde. Bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz?

Gönderildi : 05/04/2018 13:34

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba Hiç denemedim dediğni ama olur neden olmasın. win10 üzerinde VMware Workstation ise sanal makine miktorik ağ ayarlarını "bridge" mode çekmen gerekiyor.

şu video yu izle sana daha fazla faydası olacaktır.  https://www.youtube.com/watch?v=8UtsMK4vzcA  

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/04/2018 18:04

(@SezaiSEZEN)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hiç denemedim dediğni ama olur neden olmasın. win10 üzerinde VMware Workstation ise sanal makine miktorik ağ ayarlarını "bridge" mode çekmen gerekiyor.

şu video yu izle sana daha fazla faydası olacaktır.  https://www.youtube.com/watch?v=8UtsMK4vzcA  

İlginiz için teşekkür ederim, aslında ilk denediğim köprü moduydu ama yapamamıştım, tekrar deneyeceğim 🙂 (vmware virtual network editorden bridge yapmıştım, mikrotiğe çift ethernet tanıtmıştım, mikrotik internete çıkabiliyor lakin dhcp server ı bağladığım ethernet 2 yi ayarlamadım)

Gönderildi : 06/04/2018 01:41

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

Cahit hocanın belirttiği gibi network manager tarafında ilgili int. bridge olmak zorunda.

ancak w10 sistem üzerinde çift eth. int. mevcut mu ?

sonuçta public ve private networkler için çıkış almanız gerekecek.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/04/2018 02:20

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

VMWare değilde VirtualBox üzerine Windows NT 4.0 üzerinden DHCP hizmeti sağladığım oldu. Tabi burda önemli olan Ethernetinizi Biridge moda alıp fiziksel ethernet kartınızla konuşturmanız  gerekiyor. Diğer terminallerden de konuşup konuşmadığını ping atarak test edebilirsiniz.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 10/04/2018 01:28

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

VMWare değilde VirtualBox üzerine Windows NT 4.0 üzerinden DHCP hizmeti sağladığım oldu.

nt4.0 görmeyeli seneler olmuştu, dhcp rolü için kullanmak ilginç olmuş.

Gönderildi : 10/04/2018 01:37

Paylaş: