Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

fiziksel ve sanal sunucularda cpu ve core kullanımları

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
8,682 Görüntüleme
(@burakbaysal76)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, fiziksel sunucu almak istediğimizde aşağıdaki gibi bir hesap mı yapmak gerekiyor;

Ör: 100 sanal sunucu barındırmak isteniyor. her sunucuda 4 işlemci (Virtual Processor) olması planlanıyor. buna göre 4x100=400 sanal işlemci gerekiyor. (anladığım kadarıyla) her fiziksel core'da 2 sanal işlemci barındığına göre, 400/2= 200 fiziksel core gerekiyor. farzedelim bir fiziksel işlemcide 20 Core var o zaman 200/20=10 fiziksel işlemci. bir sunucuda 4 fiziksel işlemci olduğunu varsayarsak o zaman bana yaklaşık 10/4 ~= 3 fiziksel sunucu gerekiyor. yani 3 tane fiziksel sunucu alırsam 100 sanal çalıştırabilirim. bu mantık doğrumudur.

bir de yukarda anlattığım mantığı aşağıdaki resimdeki gibi işlemci hesaplaması   yaparak çıkardım alttaki mantık doğrumudur

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 05/05/2017 14:47

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

ortalama olarak 

Her datastore içerisinde aktif çalışan maksimum vm sayısı 16 
Her core başına maksimum 4 virtual cpu
Sunucu başına maksimum %70 ram

Kullanımı önerilmektedir.

Cluster oluşturup HA yapısını aktif ettiğinizde host üzerinde fail olması durumunda restart eden sanal makinelerin
diğer hosta taşınması ve ayağa kalkması gerekir. Bu durumda sistemin normal olarak devam etmesi için kaynak kullanımını
ayarlamanız gerekiyor.

Saygılarımla,

Gönderildi : 05/05/2017 17:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Cpu  tarafı  memory  gibi değil ( Memory tarafı da  artık 1/1 değil  disk  swap alanı  yaratıp  fiziksel  memoryden  fazla verilebiliyor ama  performansa bir + kattığı pek  söylenemez )  16 fiziksel core a   sahip bir Host  üzerinde  6 adet 4 çekirdekli vm de  çalıştırabilirsiniz işlemci tarafınızdaki yoğunluğa  göre  cpu  tarafında  önceliklendirme yapabilirsiniz  ancak performans  tarafında  gol yememek  adına  yapının  büyüklüğüne  göre dikkatle  ayarlanması  gereken  ayarlar .

Merhaba, fiziksel sunucu almak istediğimizde aşağıdaki gibi bir hesap mı yapmak gerekiyor;

Ör: 100 sanal sunucu barındırmak isteniyor. her sunucuda 4 işlemci (Virtual Processor) olması planlanıyor. buna göre 4x100=400 sanal işlemci gerekiyor. (anladığım kadarıyla) her fiziksel core'da 2 sanal işlemci barındığına göre, 400/2= 200 fiziksel core gerekiyor. farzedelim bir fiziksel işlemcide 20 Core var o zaman 200/20=10 fiziksel işlemci. bir sunucuda 4 fiziksel işlemci olduğunu varsayarsak o zaman bana yaklaşık 10/4 ~= 3 fiziksel sunucu gerekiyor. yani 3 tane fiziksel sunucu alırsam 100 sanal çalıştırabilirim. bu mantık doğrumudur.

bir de yukarda anlattığım mantığı aşağıdaki resimdeki gibi işlemci hesaplaması   yaparak çıkardım alttaki mantık doğrumudur

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 06/05/2017 04:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Hocalarıma ek olarak  http://wintelguy.com/vmcalc.pl  buradan veya kullanacağınız sanallaştırma platdormunun hesaplama tablolarından yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/05/2017 00:17

(@burakbaysal76)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

link için teşekkürler çok faydası oldu

Gönderildi : 08/05/2017 12:23

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ben teşekkür ederim.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/05/2017 17:21

(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member

arkadaşlar merhabalar,

sistemim aşağıdaki gibidir sql ve lotus sunucuda performans arttırmak için ne yapabilirim.

2 adet host var 

bu hostlarda 2 adet 2630 işlemci var sistem cluster yapısında

işletim sistemleri 2008 r2 ve 2012 r2 str 7 adet sanal sunucu bulunmakta

BU SİSTEMDE YAPMAK İSTEDİĞİM LOTUS SQL VE ORACLE IN PERFORMANSINI ARTTIRMAK KULLANILAN CORE VE SOCKET LERİ ARTTIRARAK YAPABİLİR MİYİM ARTTIRMAMDA NE GİBİ BİR SAKINCA VAR VMWAVERE PLUS KULLANILMAKTADIR.

1 - sunucu : number of virtual sockets: 1   (ADDC)

sunucu : number of cores per socket : 1

RAM : 2048

2 - sunucu : number of virtual sockets: 1   (LOTUS SUNUCU)

sunucu : number of cores per socket : 2

RAM: 16384    

3 - sunucu : number of virtual sockets: 1  (FİLE SUNUCU)

RAM: 4096

4 - sunucu : number of virtual sockets: 2  (ANTİVİRÜS SUNUCU)

RAM:4096

5 - sunucu : number of virtual sockets: 1   (ORACLE SUNUCU)

sunucu : number of cores per socket : 4

RAM:14848

6 - sunucu : number of virtual sockets: 1   (SQL SUNUCU)

RAM:16384

7 - sunucu : number of virtual sockets: 2   ( VCENTER SUNUCU)

RAM: 6144

Gönderildi : 11/05/2017 18:00

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Rıza Hocanın  vermiş  olduğu calculator  ile  bir  hesaplama  yapabilirsiniz  ancak  sunucular  tarafında  dikkatimi  ilk  başta  çeken AV  sunucuya  2  çekirdekli 2  adet  fiziksel  işlemci  eklemiş  olduğunuz  bu kadar Cpu  kullanıyor mu  AV  sunucunuz ? Ayrıca  Performans  problemi  yaşadığınız  sunucularda monitoring  yaptığınızda Cpu nun yetersiz  kaldığını  gözlemliyor musunuz ?  DB  tarafında  genelde  disk  ve  memory  tarafından  gol yenir  çünkü .  Storage  olarak ne  kullanıyorsunuz ve  hangi  raid  yapılandırması var Db  için  önerilen  performans  için  mümkünse Raid10  yapılmış olmadı  Raid1  disk yapılandırılması  yapılmış  diskler  kullanılmasıdır , Raid 5 mimarisinde   yazma  performansı size  çok bir  artı katmayacaktır.

Teşekkürler.

arkadaşlar merhabalar,

sistemim aşağıdaki gibidir sql ve lotus sunucuda performans arttırmak için ne yapabilirim.

2 adet host var 

BU SİSTEMDE YAPMAK İSTEDİĞİM LOTUS SQL VE ORACLE IN PERFORMANSINI ARTTIRMAK KULLANILAN CORE VE SOCKET LERİ ARTTIRARAK YAPABİLİR MİYİM ARTTIRMAMDA NE GİBİ BİR SAKINCA VAR VMWAVERE PLUS KULLANILMAKTADIR.

Gönderildi : 11/05/2017 18:11

(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member

Selamlar ;

Rıza Hocanın  vermiş  olduğu calculator  ile  bir  hesaplama  yapabilirsiniz  ancak  sunucular  tarafında  dikkatimi  ilk  başta  çeken AV  sunucuya  2  çekirdekli 2  adet  fiziksel  işlemci  eklemiş  olduğunuz  bu kadar Cpu  kullanıyor mu  AV  sunucunuz ? Ayrıca  Performans  problemi  yaşadığınız  sunucularda monitoring  yaptığınızda Cpu nun yetersiz  kaldığını  gözlemliyor musunuz ?  DB  tarafında  genelde  disk  ve  memory  tarafından  gol yenir  çünkü .  Storage  olarak ne  kullanıyorsunuz ve  hangi  raid  yapılandırması var Db  için  önerilen  performans  için  mümkünse Raid10  yapılmış olmadı  Raid1  disk yapılandırılması  yapılmış  diskler  kullanılmasıdır , Raid 5 mimarisinde   yazma  performansı size  çok bir  artı katmayacaktır.

Teşekkürler.

arkadaşlar merhabalar,

2 adet host var 

hocam raid 5 ibm ds 3512 kullanıyoruz. av benimde dikkatimi cekmişti onu 1 !e bir yapacam. fakat demek istediğim herhangi bir disk yada ram sorunu olmasa dahi işlemci de kaynaklarımı tam kullanmak istiyorum bu sebeple nasıl bir arttırım yapabilirim. 

ram yükseltmesi yapıldı raid yapısıda değişmeyeceği için en azından cpu kullanımımı doğru ve tam kullanayım boşta kalan yada yanlış konfigrasyondan dolayı yaşanacak şeyleri engellemek için.

benim aklımda db lere 2 ye 2 vermek ama elimda daha çok var ise ona göre vereyim bunu sormak istedim.

Gönderildi : 11/05/2017 18:23

Paylaş: