Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vm disk

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
674 Görüntüleme
(@AhmetGok)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

vcenter 5.5 u2 ve esxi 5.5 u2 kullanıyorum.  3par storage lun ları thin yapılandırıldı. vcenter'a atanan datastoreların toplamı 50 tb storage fiziksel kapasitesi 25 tb. toplam sanal makina vmdk boyutu 19 tb. 3parda fiziksel alan azaldı uyarısı alıyoruz

vcenter içinde bazı makinalar non-prod ortam için thin - prod ortam için paravirtual disk verildi. vcenter datastore içinde yaklaşık 4 tb zombie disk bulunuyor . bu diskler thin yada paravirtual ( nasıl yapılandırıldı emin değiliz) sunucu datastore klasoru içinde duruyor. bunları silsek gercekten yer acılırmı ? datastore dan free alan acılırmı ve fiziksel storage da fiziksel yer acılırmı.

yorumlarınızı  ve önerilerinizi bekliyorum. 

Gönderildi : 27/11/2016 02:49

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Büyük ihtimal sildiğiniz sunuuclar storage üzerinde silinmedi bu işlem için Reclaim yapmanız gerekiyor.

esxcli storage vmfs unmap -l MyDatastore

yada

esxcli storage vmfs unmap -u 509a9f1f-4ffb6678-f1db-001ec9ab780e

Detaylar için aşağıdaki makaleyi okuyabilirsiniz.

https://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2057513

Gönderildi : 02/12/2016 22:37

(@AhmetGok)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

hocam tam olarak anlıyamadım. ben sanal makinayı sildim ama vmware datastore uzerindenmi silinmedi yoksa storage uzerindenmi silinmedi. bu bir bug mı ? bunu nasıl anlarım 

Gönderildi : 03/12/2016 02:23

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Evet vmware diski siliyor fakat bu işlemden sonra storage bundan haberdar olmuyor. Reclaim yaparak tekradadn bu işlemi yapıyorsunuz. Vmware 4 sürümde bu işlem otomatik oluyor fakat bazı nedenlerden ötürü 5 versionun da bu özelliği otomatikten kaldırdır. Esxi 6.5 ile tekrar gelebilir.

Gönderildi : 07/12/2016 17:47

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Ek olarak bu işlemi büyük bir lune üzerinde yapacaksanız storagenin yoğun olmadığı saatleri seçmenizde fayda var işlem esnasında yavaşlık meydana gelebilir.

Gönderildi : 07/12/2016 17:48

Paylaş: