Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esx 5.5 kurulumu ile ilgili

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
451 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

elimde hp server var ve 2tane 146 3 adet 300 3 adet 600 gb. disk var. bu makina üzerine esx kuracağız acaba disk raid yapısı nasıl olsun. esx 5.5

hangi disklere kurayım.

Gönderildi : 27/05/2016 16:44

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

2 146'lık Raid 1 (esx sistem kurulumu için)

3'er diskler Raid 5 (datastore için)

Gönderildi : 27/05/2016 16:50

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

8 veya 16 GB usb 3.0 flash disk al bir tane ESXI serveri usb ye kur geri kalanalarıda hızları bakımından sıkıntı yoksa ( eşlerse birbilerine ) raid 5 veya ne istersen onu kur onlarıda datastore olarak kullanırsın.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2016 17:42

(@SefaYUKSEL)
Gönderiler: 66
Trusted Member

8 veya 16 GB usb 3.0 flash disk al bir tane ESXI serveri usb ye kur geri kalanalarıda hızları bakımından sıkıntı yoksa ( eşlerse birbilerine ) raid 5 veya ne istersen onu kur onlarıda datastore olarak kullanırsın.

Hocam selamlar,

Esx senaryolarinda neden isletim sistemi icin tek bir hdd veya usb flash tercih ediliyor? Felaket senaryosunda tekrardan sifir bir esx ile datastore yedeklemeli oldugu icin kayipsiz kurtarma islemi yapabiliyor muyuz?

Gönderildi : 29/05/2016 21:45

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Hocam selamlar,

Esx senaryolarinda neden isletim sistemi icin tek bir hdd veya usb flash tercih ediliyor? Felaket senaryosunda tekrardan sifir bir esx ile datastore yedeklemeli oldugu icin kayipsiz kurtarma islemi yapabiliyor muyuz?

Çok büyük sunucu alımlarında hdd'nin masrafından kaçmak için böyle SD kart'a kurulum öneriliyor ancak, SD kart'a kurulum bence sadece test ortamında kullanılmalı. SD kart'lar bazı blade veya sunucularda mirror olarak kullanılabiliyor. SD kart'ın birinin bozulması durumunda diğer SD kart üzerinden sistem çalışmaya devam ediyor. Ancak bozuk olan SD kart yerine yeni bir SD kart taktığınızda var olan datayı o SD kart'a aktarmıyor ve eninde sonunda yeniden kurmanız gerekiyor. HDD kullanırsanız böyle birşey olmaz. Bozulan disk'in yerine yeni disk'i taktığınızda mirror yapar hemen.

Buyuzden her ne olursa olsun disk kullanmak herzaman için mantıklıdır.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 29/05/2016 21:50

(@SefaYUKSEL)
Trusted Member

Hocam selamlar,

Çok büyük sunucu alımlarında hdd'nin masrafından kaçmak için böyle SD kart'a kurulum öneriliyor ancak, SD kart'a kurulum bence sadece test ortamında kullanılmalı. SD kart'lar bazı blade veya sunucularda mirror olarak kullanılabiliyor. SD kart'ın birinin bozulması durumunda diğer SD kart üzerinden sistem çalışmaya devam ediyor. Ancak bozuk olan SD kart yerine yeni bir SD kart taktığınızda var olan datayı o SD kart'a aktarmıyor ve eninde sonunda yeniden kurmanız gerekiyor. HDD kullanırsanız böyle birşey olmaz. Bozulan disk'in yerine yeni disk'i taktığınızda mirror yapar hemen.

Buyuzden her ne olursa olsun disk kullanmak herzaman için mantıklıdır.

Tayfun hocam yani bu durumda esx icinde iki hdd kullanmaliyiz dogru mu? birkac makalede sadece bir hdd yeterli tarzinda yazilar okudum ondan merak ettim.

Gönderildi : 30/05/2016 10:08

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Tamamen aslında yapılan ve senden istenen ile alakalı ben bir projemde ESX sunucular için Raid 5 yapısı kurdum ve müşterimin korkutuğu başına geldi disk arızası oldu ama 3 adet disk ile yaptığımız için ESX sunucu live halde iken hdd değiştirip kimsenin ruhu duymadan devam ettiler. USB - FLASH - SATADOM - SATA - HDD yapınız neyi gerektiriyorsa ona göre hareket etmelisiniz.

Yedeklilik ve sürekli online durumu var ise ESX kuracacağım çok az bir alan ama yinede bu kadar disk maliyeti olsun demelisiniz. (bence) 

Tek makine test yada sürekli backup alanın ve geri dönüş noktasında zaman sıkıntın yoksa farklı alternatifler olabilir.

Projene göre değerlendirip yapman en iyisi.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/05/2016 11:37

(@SefaYUKSEL)
Trusted Member

Makale tadinda aciklamalariniz icin cok tesekkur ederim.

Gönderildi : 30/05/2016 13:26

Paylaş: