Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VM INACCESSIBLE

8 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
3,264 Görüntüleme
(@TolgaKaraca)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

host bir nedenden dolayı yeniden başladıktan sonra sanallar inaccesible olarak göründü. datastore üzerinde gelip yeniden ekleme yapamıyorum. yeni vm oluşturup vmdk attach edemiyorum. hatta dosyaları diğer datastore dahi taşımama izin vermiyor.

diskler hostun üzerindeki local disk alanlarıdır.

Gönderildi : 27/05/2016 14:52

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

merhaba tam bir hata kodu varmı ?

aşağıdaki gibi istersen hata kodunu KB sayfasına bir yaz arat ok.

https://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2172  

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/05/2016 17:45

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Selamlar,

host bir nedenden dolayı yeniden başladıktan sonra sanallar inaccesible olarak göründü. datastore üzerinde gelip yeniden ekleme yapamıyorum. yeni vm oluşturup vmdk attach edemiyorum. hatta dosyaları diğer datastore dahi taşımama izin vermiyor.

Merhaba,

ESXi versiyonu nedir?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 27/05/2016 18:15

(@TolgaKaraca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

vmware esxi 6.0 build 2494585

Gönderildi : 27/05/2016 22:05

(@tayfundeger)
VMware Guru

Muhtemelen datastore kaybı yaşadınız ondan dolayı innaccesible duruma geldi vm'ler. Bu durumda esxi host'un management agent'ını restart ederek kısmende olsa sorunu çözebilirsiniz.

services.sh restart

Yukarıdaki komutu SSH'da çalıştırıp sorunu çözebilme ihtimaliniz var. Sorunun sebebi ile ilgili log'ları incelemek gerekiyor.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 29/05/2016 21:30

(@TolgaKaraca)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Muhtemelen datastore kaybı yaşadınız ondan dolayı innaccesible duruma geldi vm'ler. Bu durumda esxi host'un management agent'ını restart ederek kısmende olsa sorunu çözebilirsiniz.

services.sh restart

Yukarıdaki komutu SSH'da çalıştırıp sorunu çözebilme ihtimaliniz var. Sorunun sebebi ile ilgili log'ları incelemek gerekiyor.

Hocam host üzerinde çalışan 2 farklı datastore var ve bunlardan biri sebepsiz yere tamamen datalar gitti. Diğer datastore da vm klasörleri mevcut olmasına rağmen datalar corrupt olduğu logları var. Bu makinalar da açılmıyor. service restart komutu sonuç vermedi.

Bu soruna tek neden esxi versionu mu diyorsunuz hocam ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 02/06/2016 12:52

(@tayfundeger)
VMware Guru

services.sh restart

Hocam host üzerinde çalışan 2 farklı datastore var ve bunlardan biri sebepsiz yere tamamen datalar gitti. Diğer datastore da vm klasörleri mevcut olmasına rağmen datalar corrupt olduğu logları var. Bu makinalar da açılmıyor. service restart komutu sonuç vermedi.

Bu soruna tek neden esxi versionu mu diyorsunuz hocam ?

Teşekkürler.

Merhaba,

Hayır ESXi versiyonu değildir sadece. Birden fazla sebebi olabilir. Oyüzden inceleyip detaylıca kontrol etmek gerekiyor. Ben sadece meraktan sordum ESXi versiyonunu.

Kullanmış olduğunuz firmware, driver hepsi birer etkendir. Ondan dolayı detaylı bir inceleme yaptıkdan sonra kesin net sonuç söylenebilir.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 02/06/2016 21:19

(@tolgaanit)
Gönderiler: 158
Estimable Member

Selamlar,

Merhaba,

Eğer Tayfun'nun dediği gibi storage da fiziksel bir problem yoksa ya da firmware uyumsuzluğu bulunmuyorsa aşağıdaki komutu çalıştırıp inaccessible olan tüm vmleri inventory e yeniden ekleyebilirsiniz. çoğunlukla bu komut işimizi görüyor. 

for a in $(vim-cmd vmsvc/getallvms 2>&1 |grep invalid |awk '{print $4}'|cut -d \' -f2);do vim-cmd vmsvc/reload $a;done

Gönderildi : 07/06/2016 23:04

Paylaş: