Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

HPA MSA STORAGE HK

12 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
592 Görüntüleme
(@haydarcankilic)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

1 adet sql server 2014 ve bir domain controller kuracağım.

Bunlar sanalda çalışacağı için  bir de veeam server kurup sanalların backup'ını alacağım.

Cluster mimarisi için, 

Sql serverda yıllık 50-100 gb lık bir veri olacak. 

Domainde de exchange falan olmadan sadece user oluşturup policy yapacağız.

70 adet client olacak.

Ben  DL 380 server seçtim fakat,  işlemciyi kaç core seçmeliyim ?  Ramleri nasıl seçeyim 32-64 ?

HPA MSA STORAGE hiç kullanmadım. Cluster yapmak istiyoruz ama en uygun hangi modeli seçerek.

Hangi disklerle raid yapmalıyım. Sas ssd ?

Anlık data çekecekler hastanede veritabanından sadece kullanıcılar.   Sql server'ın kesintisiz çalışmasını istiyorum.

Bir de yedekleme ünitesi alacağım nas.  Qnap yada synology.  Veeam backup ları için

Almayı düşündüğüm lisanslar;

SERVER 2012 R2 STANDARD

SQL SERVER 2014 STANDARD

VEEAM LISANS

CLIENTLAR ICIN WINDOWS LISANS

YA DA CLIENT ALMADAN HEPSİNİ RDP İLE SUNUCU ÜZERİNDE BİLGİSAYAR OLUŞTURARAK HERŞEYİ SERVERDAN MI YONETSEM ?

HPA STORAGE KONUSUNDA FAILOVER ICIN KURULUM VE ILGILI DOKUMANLARADA IHTIYACIM VAR.

AYRICA SANALLASTIRMA ICIN HYPER-V MI SECMELIYIM YOKSA vmWare mı ?

TEŞEKKÜRLER

Gönderildi : 11/03/2016 15:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32983
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bence uzman bir kadro ile projeye bakılması gerekli, server, storage, sql vb konular var ve forumdan ilerlerseniz yöneticlerinize karşı mahçup olma durumu var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/03/2016 09:56

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cok tesekkur ederim oncelikle ilginiz icin. 

Danismanlik firmasindan teklif aldim zaten bu lisans ve storage yapisini.  

Benim tek sorunum failover i san yapisina daha once hic kurmadim. Hep sanal ortamda calistik.  Bir defaya mahsus kurulumu yaparsak zaten geri kalan sistemlerde de aynisini uygulayacagim. 

Server secimi bana uygun geliyor dl 380 2x6core 64 gb ram olarak. 

Suan kurmus oldugumuz bir yapi var burada 17 tane client olacak.  Hepsinde orjinal win 7 alinmis teknopclere

Server lisansida var.  Bunlara ek olarak sql server lisansida alinmis.  Kullanicilar icin ayrica user cal lisans da mi alacagiz? 

Kendi yazilimimizi kullanarak database cekecekler sadece clientlar. 

Storage tarafinda da netapp firmasini duydum birde.   En uygun maliyetle hangi san i secmeliyim acaba? 

Iyi gunler.

Gönderildi : 14/03/2016 17:16

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sql clientler için Cal lisansı almalısınız. Hp MSA 2040 serisi işinizi çözecektir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/03/2016 21:25

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

HP MSA 2040 Storage için tavsiyen SQL yani veritabanı sanallaştırma yapacaksan MSA 3.0 yazılımı ile EML SSD pahalıdır ama Cache mantığını kullanabilirsin + raid yapısı ilede devam edebilirsin ikisi bir arada. 

Bu bir öneri ama Hakan hocamın dediği gibi bu bir proje ve hastane gibi ortamda dikkat edilmesi gereken çok noktlalar var mutlaka bir uzman ile çalışmalısınız.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/03/2016 11:53

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yardimlariniz icin tesekkur ederim. 

Bende hp MSA 2040 olmasini dusunuyorum.   Failover icin bu san uzerinde gerekli lun volume ayarlamalari icin ilgili bir dokuman var mi acaba ?

Sadece icerik ve mantigini anlatan makaleler bulabildim sadece. 

Iyi gunler

Gönderildi : 15/03/2016 12:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Danışmanlık firmasından neden teklif aldınız o zaman tüm soruların yanıtlarını buradan alıyorsunuz 🙂

Gönderildi : 16/03/2016 00:31

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kendimde ögrenmek icin hakan hocam. 

Adamlar sana niye para veriyoruz demesinler diye. Bizimde biraz bilgimiz olsun bakımından 🙂

Gönderildi : 16/03/2016 14:45

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

🙂 Yalnız birde konu başlıklarının tamamı büyük harf olmasa daha güzel olacak 🙂

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/03/2016 01:59

(@ahmetmusakosali)
Gönderiler: 366
Reputable Member

1-) SQL Cluster kurulumunu sanallaştırma üzerinde yapacaksanız  ya Hyper-V  Cluster  yada. VmWare 6.+  olmalı. Her ikisininde kendine göre - ve + ları mevcut. Ama işin içine failover Cluster girince MS ön planda oluyor. 

2-) SQL Cluster 'I sanal ortamda kurarken ihtiyaç duyulan disk tiplerine ilişkin önerilerim:

2-a) Master: Cluster SQL kurulum ve yapılandırma dosyalarının bulunduğu dizin: Raid 5

2-b) Backup ayrı disk olsun ve Raid5 olabilir.

2-c) Temp ve Data Disk'i için Raid10 dan oluşturulmalı

3-) SQL Cluster kurarken DTC servisi kurmayı ve Cluster yapmayı unutmayın. 10 GB ilk raid5 havuzundan disk olabilir.

4-) sanallaştırma platformu en az 2 network portu ile LACP olarak team yapılmalı. 

5-) portal üzerinde Hyper-V için ve SQL Cluster için özel tunning ayarları anlatıldı. Yapmayı unutmayın. Düz kurulum her zaman sorun çıkartır

Gönderildi : 17/03/2016 03:25

(@haydarcankilic)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim...  Rıza hocam küçük yazdım bu sefer :).  Keşke Ankara da olabilseniz.  Birebir danışmanlık firmam siz olsanız.

Gönderildi : 17/03/2016 14:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çok teşekkür ederim...  Rıza hocam küçük yazdım bu sefer :).  Keşke Ankara da olabilseniz.  Birebir danışmanlık firmam siz olsanız.

Haydar bey Ankara da çok büyük müşterilerimiz var, gelelim sizede danışmanlık verelim

Gönderildi : 18/03/2016 14:08

Paylaş: