Forum

Vmware Sanallaştırm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Sanallaştırma ile ilgili bir senaryo sorusu hk

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,213 Görüntüleme
(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkdaşalar çalıştığım yerde 1 Adet HPZ840 Workstation mevcut.Bu Bilgisayarı Grafik uygulamalarında kullanıyor zaman zaman 5-6 kişi.Ortak bir masa'da duruyor.Ben istiyorum ki bu makineyi hem bu 5-6 kişi zaman zaman kullanmaya devam etsin ama üzerindeki kaynakları bende sanallaştırma yaparak kullanayım.Kaynaklar israf olmasın bunu yapmak icin sanalaştırma ile ilgili tecrübelerinize ve yonlendirmelerinize ihtiyacım var.Kısaca cihazın ozelliklerini belirteyim ;

Product : HP Z840 Workstation 

1st Processor Type :İntel Xeon CPU E5-2670 V3 @2.30Ghz

Cache Size (L1/L2/L3 )   768 KB / 3MB / 30 MB

2st Processor Type :İntel Xeon CPU E5-2670 V3 @2.30Ghz

Cache Size (L1/L2/L3 )   768 KB / 3MB / 30 MB

Memory Size : 128 GB ECC RDDR4 / 2133 GHZ

İşletim Sistemi : Windows 7 üzerinde comsol matlab solidworks vs kullanılıyor.

Grafik KArtı : QUADRO K4200

Bu Cihazı Sanalaştırma yaparak hem 5-6 kişi işlerini yapsın hemde bende farklı işletim sistemleri sanallaştıra bileyim.Bunu Yapmanın En kolay yontemi ve senaryosu nedir ? 

Mesela Windows 7 Kurulu olan cihaza VMware Workstation Pro kurup üzerlerine Sanal makineler kursam.VE Bu Workstation Pro uzerindeki sanal makineler uzaktan bağlansam olur mu ? Ama Bu arada Grafik ile ugrasanlar her zaman işlerini yapabilcek ben arkada uzaktan direk Sanal Makinelere bağlancam.Boyle birşey mumkun mu ? Bu konuda beni doğru yonlendirebilirseniz sevinirim.Umarım anlatmak istediklerimi anlatabilmişidir.

Teşekkürler

İyi ÇAlışmalar.

Gönderildi : 29/01/2016 16:55

(@fatihozyalcin)
Gönderiler: 167
Estimable Member

Alper bey merhaba,

Eğer ihtiyacınız sadece bu sunucu üzerinde sanal makine oluşturmak ve kullanmak ise sorun yaşamazsınız. Dediğiniz gibi vmware workstation kurup üzerinde sanal makineleri oluşturduktan sonra Remote desktop ile bağlantı sağlarsınız.

Sormak istediğim iki nokta var;

Birincisi Kullanılan Diskler nedir? (SAS, HDD, SSD), RAID varmı? CPU ve RAM kaynağınız yeterli olsada disk tarafında darboğaz yaşayabilirsiniz çünkü.

İkincisi ise Sanal olarak kuracağınız makinelerde Grafik kartını kullanan yüksek bir işlem olmayacak sanırım değilmi?

Teşekkürler.

Gönderildi : 29/01/2016 18:19

(@alperaykut)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Fatih Hocam.Disk olarak tek partition 256 GB SSD var ayrıca arşiv icin 1 TB Disk var.Acıkcası bu makine sanallaştırma icin alınmadı.Ama ben orda Arada durduğunu gordukce kaynaklar israf olmaması acısından aklıma boyle birşey geldi.Bu şartlarda 2-3 adet workstation Pro üzerine sanallaştırma yapıp uzaktan bağlantı ve windows 7 aynı anda çalışabilir mi kullanıcılar.Hayır Sanallaştırmada Grafik kartına ihtiyqacım yok.Kaynakları kullanacam ağırlıklı linux kuracam ve Jira confluence testleri veya web üzerinden işlemler icin kullanacağım.

Vmware Uygunluk ile ilgili aşağıdaki şekilde bir detay belirtmiş.Bu kısımda tam olarak anlıyamadım.Acıklama fırsatınız olursa sevinirim.

Model: Z840 Workstation Notes:

• For further details about BIOS, server product configurations and best practices, please contact the server vendor.
Partner: HP
CPU Series: Intel Xeon E5-2600-v3 Series
System Type: Tower
Number of Sockets: 2
Max Cores Per Socket: 18

Model Release Details

VMware Product Name :
ESXi 6.0 U1
ESXi 6.0
ESXi 5.5 U3
ESXi 5.5 U2

BIOS Feature Category Features Feature Value Hardware Health
 Hewlett-Packard M60 v01.58 UEFI Mode        
 Hewlett-Packard M60 v01.58 UEFI Mode Server vDGA_Win
View Agent Version
Guest OS Version
Gpu Partner Name
View Client Version
Gpu Device Model
6.0
Microsoft Windows 7 (64-bit)
NVIDIA
3.4
Quadro K2200

Teşekkürler.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 29/01/2016 18:35

(@fatihozyalcin)
Gönderiler: 167
Estimable Member

Merhaba,

Herhangi bir problem yaşamazsınız.

VMware Workstation üzerine herhangi bir sanal makinalar kurup rahatça çalıştırabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 01/02/2016 20:20

(@alperaykut)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Peki İleride Vmware EXsi kurmak icin Bu Ozelliklerdeki makineye nasıl bir disk almamız onerirsiniz ? Yani En uygun Disk Cozumu sizce ne olurdu Teşekkürler.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2016 18:11

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

merhaba benim size tavsiyem makineniz güzel özelliklere sahip, 

VMware Workstation kurmak yerine ESXI server kurun grafik çalışan arkdaşlarınız varmış uygun grafik kartı ve bu yeni bilgidir vsphere katmanına nvidia grid serisi ekran kartlarının dirver yüklemesini yapın ( tabii nvidia grid serisi uygun ekran kartı olması şart ) sonrasında esxi üzerine sanal makinelerinizi kurun ve çalışıtırn. 

Free ESXI ile nvida grid serisi uyumlu ve çalışıyormu bunun VMware satış tan arkdaşlara sormak lazım. ( Lisans noktasını ok ) 

Yoksa VMware Workstation ile ne kadar iyi 3D desteği olsada istediğiniz grafik performanını yakalamayabilirsiniz.

nvdia grid için http://www.nvidia.com/object/grid-technology.html  bu adrese bir bakın derim.

İyi çalışmalar... 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/02/2016 17:30

(@alperaykut)
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba benim size tavsiyem makineniz güzel özelliklere sahip, 

VMware Workstation kurmak yerine ESXI server kurun grafik çalışan arkdaşlarınız varmış uygun grafik kartı ve bu yeni bilgidir vsphere katmanına nvidia grid serisi ekran kartlarının dirver yüklemesini yapın ( tabii nvidia grid serisi uygun ekran kartı olması şart ) sonrasında esxi üzerine sanal makinelerinizi kurun ve çalışıtırn. 

Free ESXI ile nvida grid serisi uyumlu ve çalışıyormu bunun VMware satış tan arkdaşlara sormak lazım. ( Lisans noktasını ok ) 

Yoksa VMware Workstation ile ne kadar iyi 3D desteği olsada istediğiniz grafik performanını yakalamayabilirsiniz.

nvdia grid için http://www.nvidia.com/object/grid-technology.html  bu adrese bir bakın derim.

İyi çalışmalar... 

Merhaba Hocam, Muhtemelen Grid cozumune yonelme ihtimalimiz yüksek olabilir ancak Vmware uyumluluklarını karşılaştırdığımda Quadro K2200 ile HP Z840 Horizon 6.0 ile calısır deniyor.Ancak benim esas mrk ettiğim Nvida  sitesinde Vmware 6.0 sürücüleri var ancak Support Kısmında Grid K1 K2 yazıyor.Bu Quadro K2200 desteklemiyor anlamına mı geliyor.Acaba Quadro K2200 ait esxi vib dosyasını nerden bulabilirim ? Birde Hp Z840 Graphic Uyumluluk listesini incelediğimde ise Grid K1 ile Grid K2 yok.Acaba Pazarlama stratejisi olabilir mi ? Grid K1 veya K2 alsak calısır mı ? Grid K1 ve K2 Desteklediklerinde Bir Cok HP sunucusu var Hp Z840 yok 🙂 SAnırım En azından Quadro K2200 ile Horizon Testini yapabilrsem ona gore bir yol cizecem 🙂

Teşekkürler.

Teşekkürler.

Hewlett-Packard M60 v01.58 UEFI Mode        
 Hewlett-Packard M60 v01.58 UEFI Mode Server vDGA_Win
View Agent Version
Guest OS Version
Gpu Partner Name
View Client Version
Gpu Device Model
6.0
Microsoft Windows 7 (64-bit)
NVIDIA
3.4
Quadro K2200

Gönderildi : 09/04/2016 16:57

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

Performans ihtiyacını karşılayabilir nitelikte maliyet odaklı da bakılması gerekebilir. K2 kartlar citrix vs uygulama pek ucuz değil malum.
Bu işi o vga ile citrix olmadan yapmak mümkün olmayabilir. Cad cam halen en ucuz ve yüksek perf. yöntem olarak fiziksel üzerinden yapılıyor özellikle tr de 🙂 Elinizde ki bir workstation sunucu değil destekte sorun yaşayabilirsiniz server os desteği var mı misal? esxi kurulumunda problem yaşayabilirsiniz denemeniz lazım vs. Birde cad kullanım ve perf. ihtiyacını çok iyi değerlendirmek lazım misal solidworks autocad gibi sistem kaynaklarını çok da iyi kullanan bir yazılım değil. Bunun dışında kaynaklardan faydalanmak için şöyle birşey yapılabilir server 2008/2012 kurup Hyper-V ile sanallar hazırlarsınız tabi rendering aşamasında bunlar tükeniyor mu o zaman görürsünüz bu vmware workstation dan daha iyi bir uygulama olur. Olmazsa da W7 bir cihazla ne kadar şey yapılabilirse sınır o kadar olur 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/04/2016 02:06

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

K1 ve K2 kartlar bildiğim kadarı ile bağlanan kişi adetine göre eş olarak yük dengelemesi yapılabilmesi için ayarlnamış ekran kartları tam rakamlardan emin değilim sadece yazıyorum anlaşılsın diye tam ramkalara k1 ve k2 sitelerinden bakmak lazım

K1 aynı anda 4 VM kaldırabilir ve Render yapabilir

K2 aynı anda 8 VM kaldırabilir ve Render yapabilir 

duruma böyle bakrasan eğer elindeki Quadro K2200 ne kadar yük kaldıracağı ve aynı anda ne kadar render' e izin vereceğini test etmeden bilemezsin çünkü Quadro sersisi değil sadece K1 ve K2 bu iş için özel olarak üretilmiş ve vsphere içinde dirver eklemesi yapılmış özel kartlar. Quadro serisinde de bir kaç model için böyle işlemler yapıldı diye biliyorum ama kesin Quadro K2200 vardır diyemem. Tam desteğini öğrenmek için yüklemeden bilemezsin ama eğer üreticinin sitesinden *.vib dosyasını bulamıyorsan desteği yoktur olarak düşünmen doğru olur. Sadece standart ekran kartı olarak tanır buda sana ne kadar eşzamanlı imkan veya render sağlar onuda test etmeden bilemezsin. Son not bana göre : yapılan herşey pazarlama içindir sonuçta yeni model ve yeni özellikler olmazsa, seni nasıl üst versiyonu seçemen için ikna edip ürünü satacaklar ki :). Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/04/2016 20:40

Paylaş: