Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Distributed Switch Hakkında

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
852 Görüntüleme
(@ahmetakbulut)
Gönderiler: 197
Reputable Member
Konu başlatıcı

şuandaki yapımda 4 tane esx sunucum var

4 tane sunucuda 4 tane fiziksel nic bağlı toplamda switch üzerinde 16 tane fiziksel bağlantım var

fiziksel switch tarafında bu 4 kabloya 10 tane vlan tag ( trunk ) edilmiş durumda 

bu 10 tane vlan id lerine göre her sunucuda 10 ar adet olarak virtual machine network oluşturulup vlan id leri yazilmiş bir şekilde sanal makinelerde kullanılmakta.

management vmotion virtal machine network de aynı vlan id sile trunk modda çalışmakta.

esx üzerinde calısan bir sanal makinede fiziksel switch üzerindeki bir portu analiz etmeye calısıyorum 

port mirroring esx üzerinde sadece distributed switch üzerinde çalışabileceği bilgisini aldım

distributed switch de her türlü kombinasyonu denememe rağmen fiziksel sunucu ile bağlantım kesiliyor 

fiziksel sunucu ağ ayarlarını sıfırlamak zorunda kalıyorum.

bu işlemi kolayca migrate etmenin bir yolu varmı?

yada distributed switchde ki yol mantık nedir?

Gönderildi : 11/10/2015 17:20

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

"bu işlemi kolayca migrate etmenin bir yolu varmı?" bunu hangi işlem için söylediniz tam anlamadım. Sorularınızı anladığım kadarıyla yanıtlamak isterim. 

Öncelikle her sunucuda 4 port varsa 2 portu trafik iki portu managament ve vmotion için ayırmanızı öneririm. Distributed Sw ile port mirroring özelliğini kullandığınızda karşı sunucuya trafik geliyor mu kontrol ettiniz mi? mirror işleminde fiziksel switch her hangi bir problem çıkarmaması gerekiyor.

Gönderildi : 12/10/2015 12:36

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

şuandaki yapımda 4 tane esx sunucum var

4 tane sunucuda 4 tane fiziksel nic bağlı toplamda switch üzerinde 16 tane fiziksel bağlantım var

fiziksel switch tarafında bu 4 kabloya 10 tane vlan tag ( trunk ) edilmiş durumda 

bu 10 tane vlan id lerine göre her sunucuda 10 ar adet olarak virtual machine network oluşturulup vlan id leri yazilmiş bir şekilde sanal makinelerde kullanılmakta.

management vmotion virtal machine network de aynı vlan id sile trunk modda çalışmakta.

esx üzerinde calısan bir sanal makinede fiziksel switch üzerindeki bir portu analiz etmeye calısıyorum 

port mirroring esx üzerinde sadece distributed switch üzerinde çalışabileceği bilgisini aldım

distributed switch de her türlü kombinasyonu denememe rağmen fiziksel sunucu ile bağlantım kesiliyor 

fiziksel sunucu ağ ayarlarını sıfırlamak zorunda kalıyorum.

bu işlemi kolayca migrate etmenin bir yolu varmı?

yada distributed switchde ki yol mantık nedir?

Merhaba,

Switch migrate işlemi ile ilgili aşağıdaki link'i inceleyebilirsinz.

vSphere Distributed Switch Bölüm 9 – VMnetwork’u Standard Switch’den Distributed Switch’e migrate

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/10/2015 13:18

(@ahmetakbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

özgür bey daha mirroring kısmına gelemedim amacım onu gerçekleştirmek son aşamada 

daha distributed switch tarafını yapamadım

tayfun bey yazınızı daha önceden gördüm

ben şimdi vlan 10 adında bir port grup oluşturuyorum bu port gurubu trunk mode ayarlıyorum ve vlan id sini 10 olarak belirliyorum

fiziksel switchde de bu vlan sunucuya giden fiziksel portlara trunk durumda 

dswitch uplinks 0-4094 aralığı varsayılan olarak trunk modda calısıyor ona herhangi bir müdahale etmedim

SERVER adında bir port grup oluşturdum onunda vlan id yi 10 olarak belirledim ve trunk olarak ayarladım

fiziksel makineyi dswitche alırken vmk0 ( vm kernel ) i migrate edemiyor bu interface vmotion ve management olarak kullanılıyor

vcenter tarafında dswitch de oluşturduğum vlan 10 port gurupda vmotion yada management port gibi bir ayar göremiyorum

şuandaki sorunum 192.168.10.2 ip adresli ( management network ip adresli ve vlan id si 10 ) a sahip olan makineyi 

dswitche alamıyorum vsphere web client da taşıma işleminde vmk0 warning  ile karşılaşıyor wmk0 ın karşılığı olarak bu oluşturduğum 

port gurubu seciyorum makinenin fiziksel bağlantısı kesiliyor bir hata oluştu diyerek roolback işlemimi gerçekleştiriyor

Gönderildi : 13/10/2015 02:17

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Öncelikle 2 fiziksel etherneti vmotion ve management için ayrdıysanız orada tanımlıysa diğer iki network kartını kaldırıpı ve dvSW e tekrar tanıtmayı denermisiniz.

Ayrıca port group  tanımlarken vlan trunk yerine en üstteki vlan seçeneğini seçerek vlan ID bölümüne vlan numarasını yazıp denermisiniz?

Gönderildi : 13/10/2015 18:10

(@ahmetakbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

distributed switch i yaptım

nic teaming yapmaya çalışıyorum

fiziksel switch de sunuculara giden tüm portlar switch tarafında trunk olarak ayarlanmış durumda

vmware tarafında nic teaming için yapılandırma gereksinimi nedir?

switch tarafında LAG protokolü ile ilgili bir gereksinim varmı?

Gönderildi : 18/10/2015 17:44

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

distributed switch i yaptım

nic teaming yapmaya çalışıyorum

fiziksel switch de sunuculara giden tüm portlar switch tarafında trunk olarak ayarlanmış durumda

vmware tarafında nic teaming için yapılandırma gereksinimi nedir?

switch tarafında LAG protokolü ile ilgili bir gereksinim varmı?

Merhaba,

Eğer özel bir konfigurasyon istemiyorsanız dSwitch üzerinde nic'leri active-active çalışstırabilirsiniz. Bu durumda eğer policy'leri değiştirmediyseniz yani load balancing virtual port ID olarak ayarlı ise Switch tarafında bir işlem yapmanız gerek yoktur.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 18/10/2015 17:47

(@ahmetakbulut)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tayfun bey nic teaming ayarları sanal makineler için oluşturulan port guruplarda mı yapılmalı 

dswith demi uplinks ler demi?

port guruplarda nic teaming i açtim 

dswith de ve uplinks lerde teaming and failover kısmı pasif görünüyor ve nic ler için unused olarak görünüyor

fiziksel sunuculara giden portlar 4GBPS hızında çalışsın nic lerden birisinin kablosu cıkar yada fiziksel ethernet de bir problem olursa yedekli çalışsın 

düşüncesi ile load balancing algoritması ne olmalıdır ?

Gönderildi : 18/10/2015 18:08

Paylaş: