Forum

En iyi VPS Sanalaşt...

Bildirimler
Hepsini Temizle

En iyi VPS Sanalaştrıma Programı

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,048 Görüntüleme
(@MustafaYetkin)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merrhabalar arkadaşlar, Şuan VDS için VMware kullanım ve memnunum. Tecrübeli veya bu konuda araştırma yapmış aradaşlardan ricam VPS için hangi sanallaştırma teknolojisini kullanmam gerektiğini nedenleriyse iletmeleri.

Benim isteğim,

Performas 1. isteğim.
2. isteğim whmcs ile tam entegre bir eklentisinin bulunması (eklentide yinden baştarma vs. yanında consol ekranıda olmalı)

Normalde araştırmalar yaptım fakat en iyi tecrübe sahibi arkadaşlardan bilgi almak. 

Gönderildi : 12/08/2015 21:14

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merrhabalar arkadaşlar, Şuan VDS için VMware kullanım ve memnunum. Tecrübeli veya bu konuda araştırma yapmış aradaşlardan ricam VPS için hangi sanallaştırma teknolojisini kullanmam gerektiğini nedenleriyse iletmeleri.

Benim isteğim,

Performas 1. isteğim.
2. isteğim whmcs ile tam entegre bir eklentisinin bulunması (eklentide yinden baştarma vs. yanında consol ekranıda olmalı)

Normalde araştırmalar yaptım fakat en iyi tecrübe sahibi arkadaşlardan bilgi almak. 

Amerikayı yeniden keşfetmeyin bence. Zaten sınırlı sayıda hypervisor var. Xenserver, KVM gibi ürünler kullanabilirsiniz ancak hiçbiri size vmware'deki sorunsuz bir işlem yapma yeteneği sunmaz.

Performans dediğiniz olay ise sizin kullandığınız donanım ile ilgilidir. Hypervisor'un buna etkisi +-%10'dur.  

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/08/2015 21:40

(@MustafaYetkin)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

aslında amacım whmcs ye tam entegre consol desteği sunan kullanıcıların kendileri format atabileceği bir VPS sanallaştırma programı.

Gönderildi : 12/08/2015 21:55

(@tayfundeger)
VMware Guru

Vmware yerine özellikle de Linux / Unix tarafında KVM tercih etmenizi öneririm. Nitekim Redhat , RackSpace ve bir çok Cloud sistem hizmet verenlerin KVM (*) geçmeleri boşuna değildir.

* http://www.linux-kvm.org/page/Main_Page 

Merhaba,

Dediklerinizde haklısınız ancak burada şunu ayırt etmek gerekiyor. Sorun yaşandığı anda problemi hızlı bir şekilde nasıl çözerim veya destek alabilirim noktasını düşünmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bunu sorun yapmıyorsanız xenserver bile kurup devam edebilirsiniz. KVM'i kurduğunuz zaman ondan çok iyi anlamanız gerekiyor ki KVM okadar basit bir ürün değildir. 

Belirtmiş olduğum gibi eğer üründe sorun çıktığında onu çözebilecek yetkinliğe sahip iseniz KVM güzeldir kullanabiilrsiniz. Ancak yönetim, bilgi paylaşımı, destek anlamında VMware şaşmamanızı öneririm.

Teşekkürler. 

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 13/08/2015 02:29

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Daha önce KVM konusunda başka bir başlıkta yine tartışma açılmıştı. Aynı şeyi yazmaktan yine çekinmeyeceğim. 

Windows kullanacaksanız yaşamış , tecrübe etmiş ve tecrübe etmeye devam eden birisi olarak kesinlikle KVM uzak durun derim 🙂 

Vmware ve Hyper-v gibi sistemler varken fantaziye kaçmanın anlamı yok. Windows kullanılacak bir yapıda KVM tercih etmek pişmanlıktır. 

Linux kullanacaksanız ve ücretsiz bir sanallaştırma arıyorsanız KVM tercih edilebilir. Hatta o kadar komplex olmayan panelleride var cuzi rakamlar ile SolusVM kullanılabilir. Yine SolusVM satın alan firmanın yazılımı olan OnAPP tercih edilebilir veya ben uğraşmak istiyorum ama sağlam olsun istiyorum diyorsanız OpenStack CloudStack seçebilirsiniz. 

Ancak dediğim gibi VM'ler Windows olacaksa ve yapınız önem arz eden bir yapısa Vmware veya Hyper-v derim. 

Kolay gelsin. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 13/08/2015 17:31

(@tayfundeger)
VMware Guru

Merhaba Tayfun bey;

Dediklerinizde haklısınız ancak o kadar zor bir sistem değil. Diğer her bir hypervisor (güncel olanlar) gibi XML formayında config olusturup normal bildiğimiz sanalastirma kavramları çervesinde kullanabilrisiniz. Destek alma konusuna gelicen KVM olabilecek sorunlar bir hypervisor VM baslatmasından baska bir şey yoktur. Tabiki burada Linux sisteminide bilmeniz gerekiyor. O anlamda bilmeyen için zor olabilir ancak Hypervisor notkasında değil. Vmware destek alma durumda yine Vmware kendisi yüzüden. Gelişmiş paneli tabiki hataları oluyor. Bu panel ve işleri kolaylaştırmanında bir bug olabilir. Desteği yine kendi katmanı için veriyor. Yoksa hypervisor katmanında bir problem olmaz. KVM panel olmadigi için sorun yok. Lakin ücretli / ücretsiz panelde kullanabilrsiniz. OpenStack , CloudStack orneklendirebiliriz. 

Openstack mantığını oturtmak tabiki bir süreç ama 2015 geldiğimiz şu zamanda ister istemez kayacağız. Çok uzatmak istemediğim ve nedemek istediğimi sizin çok iyi anladığınızı bildiğim için yazmıyorum.

Merhaba,

Kesinlikle size katılıyorum. Daha önce Ubuntu üzerinde KVM ile uğraştım -ki hala evdeki lab'ımda uğraşıyorum. Ancak sizinde belirttiğiniz gibi linux bilgisi gerekiyor. TR'de bir çok kişi/firma Linux bilen personel bulamamaktan yakınmaktadır. Kaldı ki KVM gibi sistemler kurulurken network'unun storage'ının yapılandırılması bile başlı başına bilgi isteyen bir iş. Openstack konusuna hiç girmiyorum bile. Ürün çok güzel ama oldukça kompleks. Tabi bunun gibi başka ürünlerde var mesela Open Nebula gibi. Bunuda test ediyorum kurulumu daha basit ama config anlamında openstack'i aratmıyor.

Yinede aynı pencereden baktığımızı belirtmek isterim.

Bilgi için teşekkürler.

İyi çalışmalar. 

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 13/08/2015 17:36

Paylaş: