Forum

Sanallaştırmaya ge&...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırmaya geçiş hakkında

25 Yazılar
9 Üyeler
0 Reactions
1,033 Görüntüleme
(@CanerAKTAS)
Gönderiler: 84
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şuan çalıştıgım şirkette biraz karışık bi yapı var onu tam anlatamıcam ama domain ortamı yok.

18 tane sunucunun sanal a geçmesi için server 2012 r2 datacenter yeterlimi bana ?

yoksa ayrıyetten yapılması gerek bişeyler var mı ?

Bide hyper-v mi yoksa vmware mi daha hesaplı olur böyle bi durumda ?

herkese teşekkürler şimdiden

Gönderildi : 21/04/2015 16:45

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Server 2012 datacenter lisanslama tarafında işinize yarar. Her fiziksel sunucu için ve 2 cpudan sonra sanırım ek lisans almanız gerekir. Hyper-V Windows server lisans aldığınızda geliyor fakat VM için ek ücret ödemeniz gerekir. Siz önce ihtiyaç duyacağınız kaynaklarınıza göre donanım olarak sunucu adetlerinizi ve cpu kaynaklarınızı belirleyin. Sonrasında bu donanıma uygun lisans maliyetlerini çıkarın.

Gönderildi : 21/04/2015 17:01

(@CanerAKTAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ana makineye mi 2 cpu dan sonra ek lisans almam gerekiyor ? 4 cpu bi server a 2 adet datacenter lisansı almam gerekicek yani doğru anladıysam ?

Gönderildi : 21/04/2015 17:11

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1643
Noble Member

Bu 18 makinanın lisansı yok mu zaten? Hem sanala geçip diğer taraftan lisanslarınızı mı tamamlamak istiyorsunuz?

Gönderildi : 21/04/2015 17:45

(@CanerAKTAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Lisansı enterprise ve standard olarak var.

18 tane sanal makine kuracağım server için de bi lisans almam gerekmiyor mu ?

Gönderildi : 21/04/2015 17:49

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Elinizde eğer sanal sunucularınız için kullanacağınız enterprise ve standard lisanslarınız varsa Fiziksel makineye datacenter lisansı almak oldukça maliyetli ve gereksiz olacaktır. 

Onun yerine Hyper-v Core kullanabilirsiniz. Bu şekilde fiziksel sunucu lisans maliyeti olmadan sanal sunucularınızıda elinizdeki lisanslar ile kullanarak ortamınızı sanallaştırmış olursunuz. 

Kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 18:50

(@CanerAKTAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ziya hocam

server core bi fiziksel makina yapıp içine hyper-v kurucam yanlışım varsa düzeltin diğer serverlardan hyper-v managemant la ona bağlanıp sanal makina oluşturucam bi şekilde serverlarıda taşıdım ona diyelim lisanslamayı nasıl yapıcam orasını anlamadım bi tek hepsi aktif durumda çalışan lisanslar yani.

bu kadar soru sormamı maruz görün 20 yaşındayım çok tecrübem yok 🙁

Gönderildi : 21/04/2015 20:32

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Hyper-V Core ücretsiz bir sürümdür ve içerisinde çalışan sanal makinalar kendi lisansından sorumludur. 

Datacenter ise Fiziksel sunucu için Datacenter lisansı alırsınız bütün sanal makinalar datacenter lisansından faydalanarak lisanslı olur. 

Eğer elinizdeki sanal sunucuların lisansları varsa Hyper-v Core kurup sanal makinaları Management ile bağlanıp sanal sunucuları kuracaksınız ve elinizdeki lisans keyler ile aktifleştireceksiniz. 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 20:39

(@CanerAKTAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Elimde sanal sunucu yok hiç ama farkeden bişey yok heralde.

Çok teşekkür ediyorum hocam saolun 🙂

Gönderildi : 21/04/2015 20:45

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Sanal sunucudan bahsettiğim mevcuttaki sanala çevireceğiniz sunucuların lisansları 🙂 

Rica ederim kolay gelsin.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 23:07

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Ziya hocam

server core bi fiziksel makina yapıp içine hyper-v kurucam yanlışım varsa düzeltin diğer serverlardan hyper-v managemant la ona bağlanıp sanal makina oluşturucam bi şekilde serverlarıda taşıdım ona diyelim lisanslamayı nasıl yapıcam orasını anlamadım bi tek hepsi aktif durumda çalışan lisanslar yani.

bu kadar soru sormamı maruz görün 20 yaşındayım çok tecrübem yok 🙁

hyperv makalelerini okursanız eğer daha faydalı olur. Mevcuttaki kurulu fiziksel sunucularınızdan destekleyenleri sanallaştırıyorsun zaten. Tekrar hyperv içinde sunucu kurmuyorsunuz.   Fiziksel sunucuların üzerindeki windows larda sorun yoksa, tekrar kurmak gerekmiyorsa direk hyperv içine sanallaştırıp atarsın.

bütçen varsa 2 tane fiziksel fiziksel sunucu al, biri üzerinde hepsi çalışabilsin,  kaynak kullanımına göre 16 sunucuyı dağıt. Fiziksel in birinde sorun olursa diğer sunucu üzerinde 16 sanalı toplayabilirsin.

Gönderildi : 22/04/2015 11:33

(@CanerAKTAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Aklımda öyle bir yapı var zaten hocam.

1. Fiziksel sunucuda hepsi olucak 2. fiziksel e kritik onem taşıyanları koyucam belki extra bi fiziksel daha yapılabilir.

Gönderildi : 22/04/2015 13:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Bütçe varsa yüksek erişilebilirlik senaryosu dahilinde bir yapı olsa daha iyi olur. Bir storage 2 host gibi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/04/2015 19:00

(@CanerAKTAS)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam nerde IT ye bütçe 🙂 cisco bi switch alalım dedim fiyatı söyleyince anju yaptılar adama 🙂

sonra niye file server a yavaş bağlanıyorum diyolar

Gönderildi : 27/04/2015 19:54

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba,

Eninde sonunda sanallaştırmaya bulaşacaksınız, mevcut sunucularınızın hepsinin lisansları vardır convert ederken xp ve server 2003 lerin lisansı uçuyor, convertten önce  lisans yedeğinizi alın.

Sanallaştırmaya girdiğiniz vakit bu işe  direk vmware ile başlayın hyper-v ile  başlayacaksanız ileride muhakkak vmware geçeceksiniz. 🙂 .

Kolay gelsin,  

Gönderildi : 27/04/2015 21:03

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Eninde sonunda sanallaştırmaya bulaşacaksınız, mevcut sunucularınızın hepsinin lisansları vardır convert ederken xp ve server 2003 lerin lisansı uçuyor, convertten önce  lisans yedeğinizi alın.

Sanallaştırmaya girdiğiniz vakit bu işe  direk vmware ile başlayın hyper-v ile  başlayacaksanız ileride muhakkak vmware geçeceksiniz. 🙂 .

Kolay gelsin,  

Sanallaştırmaya girdiğiniz vakit bu işe  direk vmware ile başlayın
hyper-v ile  başlayacaksanız ileride muhakkak vmware geçeceksiniz. 🙂 .

+ 1

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2015 22:26

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,

Kolay gelsin,  

+ 1

Hocam vmware yapısından Hyper-v yapısına geçişlerde var. En güzeli ikisini de alkışlamak 🙂 

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/04/2015 15:52

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Hocam vmware yapısından Hyper-v yapısına geçişlerde var. En güzeli ikisini de alkışlamak 🙂 

+1

Tamamen ihtiyaçlara göre değişiyor.  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 28/04/2015 15:57

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba,

Kolay gelsin,  

+ 1

Selam Rıza ,

Vmware'den Hyper-v  geçiş yapılacaksa bu durum tamamen duygusaldır 🙂 $ $ $ |  Hem ücretli olup hemde %54 pazar payına sahip olmak ücretsiz ürünlerin yanındaki farkını açıkca ortaya koyuyor. Hyper-V kötü bir  hypervisor değil bence herkes iyi olduğu işi yapsın Sanallaştırma'da lider Vmware dir pazara illaki bir alternatif gerekirse  citrix,hyper-v,oracle vm alternatif olabilir.

Saygılarımla, 

Gönderildi : 28/04/2015 18:11

Sayfa 1 / 2
Paylaş: