Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper V vhdx gösterme

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
627 Görüntüleme
(@okancecen)
Gönderiler: 128
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sunucumuz arıza yapması nedeniyle hyper v sanal olarak kullandığımız bir win server 2008 makinamızın vhdx disk dosyasını başka bir sunucuya kopyalayıp orda çalıştırmak istiyorum. Ortamların tümü aynı fakat yeni bir makina oluşturup elimdeki diski kullanmak istediğimde vhdx dosya formatını gösteremiyorum sadece vhd formatını görüyor.

Elimdeki vhdx leri nasıl çalıştırabilirim. Bu arada win server 2012 ve win 8 de convert işlermi yapılıyormuş fakat bende aynı sunucuya ait

2 vhdx var snaplariyle beraber . Snapi olan sunucuda convert işlemi yapabilir miyiz. Bu arada win server 2008 r2 de convert yapılamıyor mu.

Gönderildi : 21/04/2015 11:47

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Sunucumuz arıza yapması nedeniyle hyper v sanal olarak kullandığımız bir win server 2008 makinamızın vhdx disk dosyasını başka bir sunucuya kopyalayıp orda çalıştırmak istiyorum. Ortamların tümü aynı fakat yeni bir makina oluşturup elimdeki diski kullanmak istediğimde vhdx dosya formatını gösteremiyorum sadece vhd formatını görüyor.

Elimdeki vhdx leri nasıl çalıştırabilirim. Bu arada win server 2012 ve win 8 de convert işlermi yapılıyormuş fakat bende aynı sunucuya ait

2 vhdx var snaplariyle beraber . Snapi olan sunucuda convert işlemi yapabilir miyiz. Bu arada win server 2008 r2 de convert yapılamıyor mu.

Merhaba,

VHDX formatı Windows Server 2012 ile birlikte yani Hyper-v 3.0 ile birlikte gelen bir özelliktir ve VHDX formatını Windows Server 2008 r2 ve önceki versiyonları desteklemez.

Windows Server 2012 'de bulunan sanal sunucunuz üzerinde snapshot dosyaları , vhdx dosyaları ve çalışmayan bir Server 2012 yapınız var doğrumudur ?

Ayrıca başka bir Server 2012 yapınız var mı  ve bu vhdx sunucusunun alınmış eski tarihli bir yedeği bulunuyor mu ? 

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 15:31

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hyper v 2012 core üzerinde çalışan sanal sunucularımız  mevcut. Fakat kontrolünü win 7 üzerinden yönetmeye çalışıyorum.

Bu yönetim panelinde yeni sanal sunucu oluşturup diski vhdx leri ve avhdx leri gösteremiyorum sadec vhd leri görüyor. 

Gönderildi : 21/04/2015 17:59

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Hyper v 2012 core üzerinde çalışan sanal sunucularımız  mevcut. Fakat kontrolünü win 7 üzerinden yönetmeye çalışıyorum.

Bu yönetim panelinde yeni sanal sunucu oluşturup diski vhdx leri ve avhdx leri gösteremiyorum sadec vhd leri görüyor. 

Windows 7'nin server tarafındaki karşılığı Windows 2008 R2 'dir. Yani vhdx formatlarını desteklememesi normaldır. Windows 8 üzerine hyper-v management kurup öyle denermisiniz ?  

Tabi öncelikle Checkpoint'leri merge etmenizi tavsiye ederim.  

www.okanozbey.com

Gönderildi : 21/04/2015 18:32

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim mantıklı görünüyor.

Win 8 üzerinden hyper v yönetimini kurdum yarın için şirkette vhdx kurulumunu yapmayı deniyeceğim umarım diskleri görebilirim görebilirsem herşey yolunda gidecek.

Yarın mutlaka bilgilendireceğim. 

Gönderildi : 21/04/2015 23:03

(@okancecen)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Dediğiniz gibi vhdx leri win 8 ve win server 2012 de denedim görüyor.

Gerekli ayarları yaptım ve çalıştırdım. Tek dikkat edilmesi gereken Şey öenmli bir dip not ,

Snapi bulunan bir diski miz varsa ana diski mizi yani vhdx snap olanda avhdx dir.

disk ayarlarında aslında avhdx (snap olan) seçilerek çalışması gerekecek seçtiğinizde hata veriyor, aynı ekrandan disk edit diyerek vhdx olanı seçerek mission seçeneği seçilerek snap inizi ana diskinize bağlamanız gerekmektedir aksi halde sunucu açılmayacaktır.

Umarım anlatabilmişimdir biraz karıştırdım ama en azından bu konu üzerinden bilgi alınırsa hocalarımız ne demek istediğimi anlamış olacaklar ve diğer sorun yaşayacak arkadaşlarımıza yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Çok teşekkürler yardımlarınız için.

Gönderildi : 22/04/2015 00:57

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Evet o yüzden zaten önce disklerinizi merge edin demiştim kolay olması açısından 🙂 

Sorununuzun çözülmesine sevindim.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 22/04/2015 01:23

Paylaş: