Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

performans sorunu

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
609 Görüntüleme
(@ibrahim.sezeroglu)
Gönderiler: 58
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selam

aşağıdaki görüntüye bakakarak cpu yu arttırmalıyız diyebilirmiyiz.  

Gönderildi : 15/04/2015 13:42

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2209
Illustrious Member

Kesinlikle hayır 🙂 Aksine düşürmelisin CPU ready Time %5 oranına gelene kadar düşürmen gerekir.

Gönderildi : 15/04/2015 13:44

(@ibrahim.sezeroglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

nasıl yani

1) CPU ready Time %5  yani bu sap makinası bunu cpu'sunu düşürmemmi gerekiyor.  CPU ready Time %5 ne demek. 

2) benim resimde gördüğüm değer % 100 ü geçmiş bu cpu'nun yetmediği anlamına gelmiyormu 

3) aynı yerdeki mavi olan usage kısmı iyimi onun yüksekmi düşükmü olması gerekiyor

4) eğer bu şekilde kalırsa performans düşermi. düşürürsem sıkıntı olurmu. bu sap makinası 

5) aşağıdaki resimlerde host üzerinde bulunan 6 makinanın özellikleri. bunlarda sıkıntı varmı. 

Gönderildi : 15/04/2015 13:48

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

1.ci sorunun cevabı tüm detayları ile burada.

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=2001003

2. Hangi resimden bahsettiğini anlamadım ama CPU usage %100 kullanıyorsa o zaman ek CPU ilave etmen gerekir.

SAP sunular için vmware bestpractise dokumanlarını araştırmalısın sadece RAM ve Memory arttırmak sorununu çözmeyecektir. 

Gönderildi : 15/04/2015 14:08

(@ibrahim.sezeroglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam cevabınınız için teşekkürler ama çelişki var gibi. aşağıdaki resime göre cpu arttırmam lazımmı lazım değilmi. 

ready kısmıda %100 aştığı durumlar var. usage kısmınında. siz ilk cevapta ready kısmı % 5 altına gelmesi lazım dediniz. bunun için cpu azaltı dediniz. ama 2. cevabınızda usage % 100 kullanıyorsa arttırın dediniz. resim altta şimdi azaltılmalımı arttırılmalımı 

Gönderildi : 15/04/2015 14:15

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Ben CPU usage artmışsa ekleme yapmanız gerek demiştim.  

Vmware CPU çalışma mantığını anlarsanız kafanızdaki soru işaretleri gidecektir. Gönderdiğim linki okumadınız ben size özet olarak geçeyim CPU ready time sizin kullanmadığınız CPU'yu başka bir sanal sunucuya vermek için harcadağı zaman bunun çok yüksek olması sürekli bu sunucu için gelip cpu alıyor anlamına gelmektedir yani gereğinden fazla CPU verilmiş olabilir. 

Vmware CPU Ready time'ın yüksek olması önerilmez. Gönderdiğim linki muhakkak okuyun. 

ikinci konu SAP için bu yaptığınız çalışmalar yeterli olmayabilir. Bu nedenle SAP bestpractise dokumanını muhakkak inceleyin önerilere göre değişiklik yapmanız gerekebilir. 

Gönderildi : 15/04/2015 15:12

(@ibrahim.sezeroglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hocam sağolun vaktinizi aldım son kez değerlendirmenizi almak isterim. aşağıdaki duruma göre cpu arttırayımmı azaltayımmı

Gönderildi : 15/04/2015 17:50

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Sadece bu görüntüye göre söylemek gerekirse CPU yu düşürmelisiniz. Fakat yazdıklarımı da verdiğim linki de okumamakta ısrar etmeyin 🙂

Gönderildi : 15/04/2015 18:34

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

hocam sağolun vaktinizi aldım son kez değerlendirmenizi almak isterim. aşağıdaki duruma göre cpu arttırayımmı azaltayımmı

Merhaba,

İbrahim bey bu şekilde soru sorup anlık olarak işinizi çözdürmek yerine bu işi kendiniz okuyup öğrenmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde sürekli bir kişiye bağlı olmak durumunda kalacaksınız.

Aşağıdaki yazıda CPU ready time ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz. CPU Ready'nin fazla olmasından dolayı CPU azaltma işleminide kendiniz yapabilirsiniz.

CPU ready time hakkında

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 15/04/2015 21:21

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Ek olarak aşağıdaki SAP best practices'lerini inceleyebilirsiniz.

http://www.tayfundeger.com/vmware-best-practices-for-sap.html

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 16/04/2015 14:34

Paylaş: