Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vmdk dosyası silme

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,936 Görüntüleme
(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

ESX 5.5 üzerinde bir sanal sunucuya ait 4 disk var. bu 4 diskten birini silmek istiyorum çünkü snapshot alırken yer sıkıntısı yaşıyorum.

sanal sunucu üzerinde edit  virtual machine setting ekranında ilgili diski remove etmiştim daha önce. ancak remove ettiğim diske ait vmdk dosyası hala LUN içinde duruyor ve yer kaplamaya devam ediyor.

sunucu açıkken ilgili vmdk dosyasını delete ile silebilir miyim, herhangi bir soruna neden olur mu?

teşekkürler

Gönderildi : 26/03/2015 18:24

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Disk silme işleminde karşınıza iki seçenek çıkacaktır. delete from disk delete from inventory. Delete from disk derseniz diski tamamen siler. Delete from inventory seçerseniz sadece sanal sunucu hardware bölümünden silmiş olursunuz diskte kalmaya devam eder.

Gönderildi : 26/03/2015 20:14

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Özgür bey,

o adımda dellete from inventory demişim sanırım ki vmdk duruyor storage üzerinde. ancak öğrenmek istediğim şu anda sunucu açıkken bu vmdk yı silsem nasıl etkilenir sunucu? sonuçta bir diske bağlı değil bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama yine de emin olmak için soruyorum

Gönderildi : 26/03/2015 20:21

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Bu işlemi ssh üzerinden yapmanızı önermem aynı diski add disk olarak ekleyip dediğim şekilde silmeniz gerekir.

Gönderildi : 27/03/2015 10:55

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Teşekkürler Özgür bey,

o adımda dellete from inventory demişim sanırım ki vmdk duruyor storage üzerinde. ancak öğrenmek istediğim şu anda sunucu açıkken bu vmdk yı silsem nasıl etkilenir sunucu? sonuçta bir diske bağlı değil bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ama yine de emin olmak için soruyorum

envanterden sildi iseniz zaten herhangi bir sanal makina kullanmadıgı icin (hangi disk dosyası oldugundan emin iseniz ) 

datastore icerisinden silebilirsiniz . sanal makinalarınızda herhangi bir soruna yol acmaz

iyi çalışmalar

Gönderildi : 27/03/2015 12:57

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

datastore dan direk sildim, bir sorun olmadı. teşekkürler 

Teşekkürler Özgür bey,

envanterden sildi iseniz zaten herhangi bir sanal makina kullanmadıgı icin (hangi disk dosyası oldugundan emin iseniz ) 

datastore icerisinden silebilirsiniz . sanal makinalarınızda herhangi bir soruna yol acmaz

iyi çalışmalar

Gönderildi : 30/03/2015 11:51

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

geçmiş olsun diyelim o zaman 😉

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 30/03/2015 13:00

(@AliVURAL)
Honorable Member
Konu başlatıcı