Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware esxi 5.5 Shrink Yardım

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
356 Görüntüleme
(@OZTURKRamazan)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Vmware esxi 5.5 üzerinde kurulu olan sanal makinalarımın vmdk dosyalarını nasıl shrink(Online olarak) yapabilirim? Geçen hafta mailbox move işlemi yaparken exchange sunucu host 'da yer kalmadığı için kapandı açıldı ve birçok çile çektik. ancak host da yer açtıktan(sanal makinayı başka hosta taşıdım) 2 gün sonra vmware kendi kendine o vmdk dosyasında shrink yaptı ve 1 TB yer açtı. Vmware esxi nin önceki sürümlerinde vmware tools sayesinde shrink yapılabiliyordu. Ancak 5.5 sürümünde vmware tools denetim masasına gelmiyor dolayısı ile manuel shrink işlemi yapılamıyor. Bununla alakalı bilgisi olan paylaşabilir ise sevinirim.

İyi çalışmalar 

Gönderildi : 05/01/2015 17:10

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Vmware esxi 5.5 üzerinde kurulu olan sanal makinalarımın vmdk dosyalarını nasıl shrink(Online olarak) yapabilirim? Geçen hafta mailbox move işlemi yaparken exchange sunucu host 'da yer kalmadığı için kapandı açıldı ve birçok çile çektik. ancak host da yer açtıktan(sanal makinayı başka hosta taşıdım) 2 gün sonra vmware kendi kendine o vmdk dosyasında shrink yaptı ve 1 TB yer açtı. Vmware esxi nin önceki sürümlerinde vmware tools sayesinde shrink yapılabiliyordu. Ancak 5.5 sürümünde vmware tools denetim masasına gelmiyor dolayısı ile manuel shrink işlemi yapılamıyor. Bununla alakalı bilgisi olan paylaşabilir ise sevinirim.

İyi çalışmalar 

Storage vMotion ile bu işlemi çözebilirsiniz?

Tam olarak soruyu anlamadım aslında. 60GB'lık bir vmdk'nın boyutunu 40GB'a mı düşürmek istiyorsunuz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 05/01/2015 17:26

(@OZTURKRamazan)
Gönderiler: 89
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İyi çalışmalar 

Storage vMotion ile bu işlemi çözebilirsiniz?

Tam olarak soruyu anlamadım aslında. 60GB'lık bir vmdk'nın boyutunu 40GB'a mı düşürmek istiyorsunuz?

Merhaba,

Ben size bir senaryo kurayım öyleyse 🙂

8 TB Nas storage üzerinde sanal makinalarımız var ve toplam host üzerinde boş alan 200 Gb. Ancak bir sanal makina üzerine büyük bir veri alıp sanal makina için ayırılmış olan 1.5 TB dolduruyoruz. Dolduğunu fark edince de bu 1.5 TB verinin 500 GB 'ını siliyoruz. Biz zannediyoruz ki hem sanal makina üzerinde yer açıldı ayrıca Vmdk dosyasınında boyutu da 1 TB 'a düştü ve sunucuya dosya kopyalamaya devam ediyoruz nasıl olsa sanal sunucuda 500 GB yer var diyerek 🙂 halbuki vmdk dosyasıda şişerek host üzerinde ki 200 gb lık alanıda yiyor ve sanal makine kapanıyor. bir sanal makineyi başka bir Host'a taşıyıp biraz yer açtığımda makine geri açılıyor. Ancak sorun şu ki normalde 1 TB olması gereken vmdk 1.5 TB olarak yer işgan ediyor çünkü Sanal makina üzerinde silinen dosyalar vmdk dosyasının hala içinde. İşte tam bu noktada ne yapmamız gerekiyor?

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 05/01/2015 18:40

Paylaş: