Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fail Over Cluster bir kaç soru

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
378 Görüntüleme
(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

Fail over Cluster konusundaki bir kaç soruya cevap arıyorum. Cevap yazacaklara peşinen teşekkürler.

1. Donanımsal özellikleri (cpu kodu, ram) farklı olan sunucular, hyper-v ve ya vmware ile fail over cluster yapılır mı? (ve ya başka alternatif ile)

2. Mevcut kurulu sistemlerin yedeklerini alarak sorunsuz olarak doğrudan fail over cluster yapmak üzere sanal makinaya aktarılır mı?

3. Hangi tip sistemlerin fail over yapılması/yapılmaması önerilir. (dc, exchange, sql server gibi) 

Gönderildi : 23/11/2014 23:36

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1-Gerekli yeterlilikler sağlandıktan sonra donanımsal özellikleri farklı olan ürünler arasında fail over cluster yapılır.
2-Sanal makinaların fail over senaryosunda zaten ortak bir noktada sanal makinalar tutulur. Aktif olarak sanal makinanın durduğu fiziksel bir makinada sorun olursa sanal makina diğer fiziksel sunucu üzerine geçerek çalışmaya başlar.
3-Aslında failover yapısında olan sistemler daha güvenli sistemlerdir. 🙂 Sistem destekledikten sonra böyle bir yapıda yer alması çok iyi olur.

Bence failover sanallaştırma konularında bol makale var bunlara göz atmanız gerekir. 
http://www.cozumpark.com/forums/thread/85449.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 24/11/2014 01:00

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Ilk 2 sorunuza cevap verilmiş zaten.

3.Sorunuzda ise Fail Over Yapılmaması ile Sanallaştırılmaması Arasında Kalmışsınız Sanırım.

I/O yeterliyse Exc.Sql Sanalda Kullanılabilir.Bu illada Sanalda Kullanılacak gibi Duşunulmesin.

Gönderildi : 24/11/2014 15:39

(@leventkaragoz-2)
Gönderiler: 389
Honorable Member
Konu başlatıcı

Tanju bey, Riza bey,

Cevaplar icin tesekkurler.

Makale okumaya koyuluyorum 

Gönderildi : 24/11/2014 23:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Biz teşekkür ederiz.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/11/2014 11:39

Paylaş: