Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

vm network

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
304 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

aşağıda yüklediğim resimdeki yapıda yanlış olan bir durum varmı yorumlayabilirmisiniz. neden bir nic bağlı değil. neden 2 tane iscsi var anlıyamadım

Gönderildi : 29/09/2014 00:08

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Bir adet Vswitchiniz var. Yapınız hakkında biraz blgi verriseniz ortamı anlayıp yorum yapabiliriz.

Gönderildi : 29/09/2014 01:23

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Sanırım networkü siz hazırlamadınız. Bir adet standart switch oluşturulmuş ve bu hiç bir sanal sunucuya atanmamış. Zaten açıklamaya bakılırsa ISCSI networkü için ayrılmış görünüyor.

Gönderildi : 29/09/2014 01:25

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba, yanlış olan bişeyler var adım adım bahsedeceğim.

Öncelikle söyleyebilirim ki iscsi multipathing yapılmaya çalışılmış ancak konfigurasyon hatası var.

Bant genişliğini ve redundancy arttırmak amaçlı iscsi multipathing konfigurasyonlarını yaparız... Bunu da iki şekilde yapabiliriz.

1- 1 vSwtich içinde 2 port grup tanımlayacaksınız ( buraya kadar sizinki doğru ) ve vswitch'in fiziksel portlarının ikiside aktif olacak ancak port gruplar için farklı konfig yapcaksınız yani ISCSI1 networkünde vmnic0 aktif vnic1 standby olacak, ISCSI 2 networkünde de vmnic0 standby vmnic1 aktif olacak...
Böylelikle 2 port grup 2 nic aktif kullanacaklar.

2- vSwitchler ayrılacak... Bu durumda ise vswitchlerin 1 tane uplink'i olacak ancak totalde iscsi networkleri 2 tane olacağı için ( vSwitch 1 -  2  ) multipathing yine sağlanmış olacak...

Sizin design da vSwitchte bir port standby durumda, bunu aktif halde getirin ve port grupları birbirinden farklı olacak şekilde aktif stanby uplink kullacanak şekilde konfigure edin.

En önemli konu ise ISCSI multipathing routing desteklemez, bu sebeple iscsi cihaz ile vmkernel trafiği router'a çıkmamalı... layer 2 de dönmeli...

Umarım yardımcı olmuşumdur...
Takıldığınız yer olursa mutlaka sorun...
Selamlar.

Gönderildi : 29/09/2014 12:21

Paylaş: