Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMFS free disk sürekli azalıyor

19 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
3,409 Görüntüleme
(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ESX 5.5 üzerinde çalışan  bir exchange 2003 sanal sunucum var. ESX host bir storage ile fiber bağlantılı ve sanal sunucumun VMFS 5 dosyası da storage üzerinde ayrı bir LUN' da bulunmaktadır. 

Dün akşam bu sunucu kapanmış ve bu sabah geldiğimde de açılmıyordu. ESX şu hatayı veriyordu: 

Message on Exchange ADC: There is no more space for virtual disk /vmfs/volumes/50b87531-4808bdfe-f3df-b499ba-ba02a0/sirketexc/sirketexc_2-000001.vmdk. You might be able to continue this session by freeing disk space on the relevant volume, and clicking button.retry. Click button.abort to terminate this session. 

info

2.9.2014 08:41:07

Exchange ADC

User

LUN üzerinde dün akşam 20GB civarıda bir free alan vardı ve bu sabah da öyle görünüyordu. Yine de storage' a gidip bu LUN' a 10GB alan ekledim. ESX ten increase edince sunucu açıldı ama free alan da 10GB gözükmeye başladı. Şu anda hala çalışıyor ancak sorun şu ki free alan hızla düşüyor ve 3 saatte 5GB azaldı. Bunun sebebi ne olabilir? Server 3 adet diski var ve en dolusunda %35 free alan var.

teşekkürler 

Gönderildi : 02/09/2014 16:12

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Merhaba,  sanal sunucularınız oluşturulurken disk üzerinde Thin Provision özelliği kullanılarak  oluşturulmuştur, böylece sanal sunucu üzerindeki disk boyutu artığında sizin lun üzerindeki disk boyutu da azalıcaktır. http://www.cozumpark.com/forums/thread/139993.aspx burada sizin sorunuza yanıt olacak faydalı bilgiler bulacağınızı düşünüyorum, incelemenizde fayda olucaktır.

Gönderildi : 03/09/2014 14:18

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Sanal sunucunuz üzerinde alınmış bir snapshut var. Her yazılan very bu snapshut dosyasına yazıldığı için diskiniz doluyor. Storage disk alanını bu sunucu disk alanının boyutu kadar büyütüp(boş Alana ihtiyacınız var)  bu snapshut dosyasını ilk dosya ile birleştirmeniz gerekmektedir. (Snapshut dosyası silinmelidir.)

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/09/2014 13:50

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Recep Hocam senin snapshut'unu seveyim 🙂

Gönderildi : 16/09/2014 14:43

(@recepyuksel)
Üye

Burak hocam sevme snapshut'imi, başa bela oluyor böyle unutulunca bir kenarda. 🙂

Kendine iyi bakasın.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 16/09/2014 16:11

(@OguzAKPARMAK)
Gönderiler: 8
Active Member

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Vsphere client üzerinden snaphost managerden bakında hiç yedek göremiyorum. Daha çok snaphost aldım sildim. Sildikten acaba storage'den silinmemiş olabilir mi?

Gönderildi : 19/07/2018 11:09

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Aynı sorunu bende yaşıyorum. Vsphere client üzerinden snaphost managerden bakında hiç yedek göremiyorum. Daha çok snaphost aldım sildim. Sildikten acaba storage'den silinmemiş olabilir mi?

VMware versyiyon nedir. ek olarak yedekleme sistemi ne kullaniyorsun. Veeam ise bazen servsileri problem yasar ise. snapshoot birktirmesi yapiyor veeam.

yedkelemeye baslamadan once snapshot alir cunku.

ek olarak versiyon 6.0 ve uzeri ise vsphere client yerine vsphere web client kullan daha iyi olur,

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/07/2018 11:20

(@OguzAKPARMAK)
Active Member

Merhaba,

VMware 5.5 kullanıyorum. Ek yedekleme sistemi olarakta Veeam kullanıyorum. Ben sorunu nasıl düzeltebilirim bana yardımcı olabilir misiniz? Bu konularda tecrübem çok azdır.

Gönderildi : 19/07/2018 11:35

(@cahityolacan)
Super Admin

Konu ile ilgili izlenecek bir kac yol var.

ilk oalrak 5.5 versiyonuz eylul yada ekim 2018 de destegini vmware bitiriyor. support pack var ise problem yok. gunelleme sizi bekliyor burada 🙂

Veeam yedekleme ile iligili Veeam ONE urununu duydunuz mu bilmiyorum Veean alan kisilere otomatik ucretsiz olarak geliyor. Bunu yukleyin ve sanal ortaminizi izleyin derim. 

Birde su yaziyi okuyun  http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2016/03/27/sanallastirma-yaptik-peki-sonrasi.aspx  

sanal ortaminizi surekli olarak kontrol altinda tutmaniz gerekiyor ki bu durumlara dusmeyin. 

Direkt olarak disk buyume ile ilgili olarak yapinizi kullanilan sistemleri loglari kontrol etmeden birseyler soylemek co zor sadece snapshot durumu yoktur belki burada sadece durumun birisinden bahsedilmistir. Sanal ortamda kullanilan yapilar sanal server yapisi isletim sistemi yuklu olan yazilimlar vb gibi ek olarak disk modlari sanal makine kurulurken secilen ayarlar ve yapilar var bu yuzden zemin bilgiyi alip sanal ortamini surekli izlemen gerekiyor. Sana yardimci olacak disk yapilari icin asagidaki yazilari oku ve izle ok/ Daha sonrsinda ortamini izle ve oan goere mudahale edebilirol. Cunku o yapiyi en iyi bilen kisi sensin ama izleyende sen olmalisin.

https://www.vmwaretv.com/2016/08/vmware-disk-yaplar-thick-ve-thin.html  

ve 

https://www.vmwaretv.com/2018/01/vmware-disk-yaplar-ve-snapshot-kavram.html  

Kolay gelsin...

Cahit YOLAÇAN

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/07/2018 12:07

(@OguzAKPARMAK)
Active Member

Faydası olur diye eklemek istedim

Gönderildi : 19/07/2018 12:08

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba,

Resme göre 2 adet snapshut ile çalışıyor bu sunucunuz, bu snapshut dosyalarını düzgün bir şekilde kaldırısanız disk üzerinde 350GB yer açılacak gibi gözüküyor. 

Saygılarımla.

Gönderildi : 19/07/2018 12:17

(@OguzAKPARMAK)
Active Member

Cahit hocamın attığı videoları izliyorum şuan. 

Snapshot managerde aslında bir snapshot yok. Başka nasıl silinir onuda bilmiyorum. Veeam backup alırken birşeyler yapıyor olabilir. Sorunum biraz acil aslında tüm müşteriler aramaya başladı sanal sunucuyu başlatamıyorum 🙁

Gönderildi : 19/07/2018 12:19

(@cahityolacan)
Super Admin

Aslinda Snapshot maangerde yok ise drekt olarak silinir dermisim !!!! aman diim ha.!!!!!!! Verilerin ana imaj dosyasina aktarilmadan olmaz o is yoksa verilen ve sanal makinen ucar. 

bunu bir oku dinle 

https://kb.vmware.com/s/article/2003638  

bu da CLI olarak yapmak icin komutlar 

https://pubs.vmware.com/vsphere-50/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vcli.examples.doc_50%2Fcli_manage_vms.10.5.html  

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 19/07/2018 12:28

(@OguzAKPARMAK)
Active Member

Cahit hocam makalenizi ve videolarınızı izledim lakin bu sunucuyu ben kurmadığım için ve donanımsal/sanallaştırma anlamda pek bilgim olmadığı için birşey yapamıyorum şuan halen. Yanlış birşey yapıpda tüm herşeyi uçurmakta istemiyorum 🙂 

Gönderildi : 19/07/2018 12:29

(@cahityolacan)
Super Admin

Sana yardimci olacak konular yukarida yedek alip risk almalisin ve konularda anlatilan durumlari yada komutlari uygulamalisin. 

Yada diger bir secenek danismanlik hizmeti almalisin. 

Kolay gelsin...

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 19/07/2018 12:35

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Hidden snapshot kalmış olabilir bunun için yapınızı kontrol etmek gerekir. Hidden snapshot'ın birden fazla sebebi vardır. Kullanmış olduğunuz sürümün'ün build'inde bug olabilir veya yedekleme yazılımınızda bug olabilir. Bütün bunların detaylı olarak incelenmesi gerekiyor.

Ayrıca yanlış yapacağınız bir müdahale snapshot'ın chain yapısını bozabilir böylece virtual machine'in açılmamasına sebep olabilir. Eklemiş olduğunuz resim gözükmediği için farklı bir yorum yapamıyorum.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 21/07/2018 03:06

(@ONUR-TORUN)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Hocam yeni konu olusturmak istemedim konularıda gözden geçirdim ama bir makale bulamadım.Şimdi vcenter sistemimde 3 farkı esx hostum bulunmakta.

İlk hostum kritik sunucularım var bunlarda datastore usage disk uyarısını standart bırakmayı tercih ediyorum.

Ama 3. hostumda çok kritik olmayan sunucularım bulunuyor ve boyutu aylık 1 ,2 mb değişen bu yüzden thick ez yaptım ama datastore olarak 150 gb bir sas kurduğum ve 110 gb thick olarak verdim ve sürekli datastore  usage dsk uyarısı almaktayım

Uyari alanını % 90 cıkarmak istiyorum ama bu durumda vcenter'daki tüm hostlarımı ayarları uyguluyor bu uyarı ayarını tek bir hosta uygulamanın bir yolu varmı yada sadece 1 sunucuya ,yada tek bir datastore'a

VSphere Client 6.0 kullanıyorum

Gönderildi : 12/09/2018 19:14

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Hocam yeni konu olusturmak istemedim konularıda gözden geçirdim ama bir makale bulamadım.Şimdi vcenter sistemimde 3 farkı esx hostum bulunmakta.

İlk hostum kritik sunucularım var bunlarda datastore usage disk uyarısını standart bırakmayı tercih ediyorum.

Ama 3. hostumda çok kritik olmayan sunucularım bulunuyor ve boyutu aylık 1 ,2 mb değişen bu yüzden thick ez yaptım ama datastore olarak 150 gb bir sas kurduğum ve 110 gb thick olarak verdim ve sürekli datastore  usage dsk uyarısı almaktayım

Uyari alanını % 90 cıkarmak istiyorum ama bu durumda vcenter'daki tüm hostlarımı ayarları uyguluyor bu uyarı ayarını tek bir hosta uygulamanın bir yolu varmı yada sadece 1 sunucuya ,yada tek bir datastore'a

VSphere Client 6.0 kullanıyorum

Merhaba,

Web client'a login olduktan sonra Storage sekmesine geçip, ilgili datastore'u seçtikten sonra Monitor > Issues > Alarm Definitions bölümünden yeni bir datastore usage alarm'ı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz alarm sadece seçmiş olduğunuz datastore için geçerli olacaktır.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/09/2018 20:37

(@ONUR-TORUN)
Gönderiler: 38
Trusted Member

Saolun tayfun hocam çok işimi gördü.

Gönderildi : 12/09/2018 23:13

Paylaş: