Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware 4.1 den 5.5 e geçiş

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
403 Görüntüleme
(@yilmazgokce)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese kolay gelsin

işyerimize yeni bir sistem kurduk ve sanallaştırma için vmware 5.5 kullanmaya başladık. eski ve yeni sistemde aynı ip bloğu üzerinde çalışıyor. 

Eski sistemde vmware 4.1 üzerinde bulunan sanal makineleri 5.5 e en kolay ve güvenli şekilde nasıl taşıyabilirim ? 

ve vmware converter tool ile fiziksel sunucuları 5.5 e aktarırken dikkat etmem gereken hususlar var mı ?

yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler... 

Gönderildi : 19/08/2014 13:25

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Yapınızda Vcenter varsa ve bir hostu boşa çıkarabiliyorsanız. Upgrade işlemlerini vmware update manager üzerinden kesintisiz yapabilirsiniz. converter kullanmanıza hiç gerek yok. Eğer converterdan başka çareniz yoksa o zaman donanım versiyonlarında değişiklik yapmadan taşıyarak çalıştırın sağlıkl çalışırsa harware versiyonunu güncelleyere vmtools upgrade yapın bir sorun olmaması gerekir.

Gönderildi : 19/08/2014 20:36

(@yilmazgokce)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Vcenter yapımızıda mevcut ESXi sununcularından birinimi boşa çıkarmam mı gerekiyor?

Esxi sunucularından birini boşa çıkarma şansım var ? 

Hocam bu arada update manager olayına biraz baktım ama genelde wmware güncellemeleri ve patchleri için kullanılmış sanki.

Taşıma olayının nasıl olacağı hakkında bilgi yok gibi... 

Gönderildi : 20/08/2014 11:44

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Boşa çıkaracak bir hostunuz varsa kesintisiz aktarabilirsiniz. Tabi burada ortak bir storage olduğunu varsayıyorum. İşlem adımlarınız şöyle olacak.

Öncelikle Vcenter sunucunuzun backuplarını alarak. Vcenter upgrade işleminizi yapmanız gerekiyor. Sonra Vcenter sunucusu üzerinde updata manager kurmanız gerekiyor.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra

Cluster yapınızdaki hostlardan birini maintance mode alarak cluster üzerinden çıkarın daha sonra Vmware update manager üzerine yeni ESX isonuzu import edin. Daha sonrasında ilgili hosttunuzun üzerinde update manager ile scan işletim yaptıktan sonra Host Upgrade altındaki isonuzu kullanarak upgrade işlemini başlatın.

Eğer update manager kullanımı karışık geliyorsa. Güncelleme yapacağınız hostu maintance mode haldeyken kapatarak ESX iso ile boot edin seçeneklerde yeni kurulum üzerine yaz ve upgrade olacak upgrade seçeneğini seçin. Kurulum tamamlandıktan sonra ilgili kontrollerinizi yaparak maintance mode den çıkarak Vmotion ile sanallarınız upgrade ettiğiniz sunucuya aktarın. Bir süre test ettikten sonra diğer hostlarınızda da aynı işlemleri yaparak kesintisiz güncelleme yapabilirsiniz.

Tüm upgrade işlemri sonrasın da vmware tools upgrade işlemini yapmayı unutmayın. 

Gönderildi : 20/08/2014 11:56

(@yilmazgokce)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Özgür MAZLUM hocam anlattıklarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Ama ben konuyu anlatamadım heralde. wmware 4.1 ayrı bi yapı üzerinde 5.5 yeni aldığımız bir yapı üzerinde kurulu. Benim anlatmak istediğim 4.1 üzerindeki sanal makineleri yeni yapıdaki 5.5 e nasıl aktarırım. 4.1 in kurulu olduğu sistemde hem ESXi lerin kurulu olduğu sistem hemde storageler hata vermeye başladı sanal makineleri yeni sisteme taşıyıp eski sistemi kapatacağız. Ben sizin yazdıklarınızdan mevcut sistem üzerinden güncelleme yaptığınızı anladım yanlış anladıysam da kusura bakmayın....

Gönderildi : 20/08/2014 12:56

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

O zaman convert edeceksiniz yada ESX 4.1 de aynı clustera dahil edeceksiniz.

Gönderildi : 20/08/2014 12:59

(@yilmazgokce)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam bilgileriniz için teşekkürler converter tool ile denemelere başlayacağım...

Gönderildi : 20/08/2014 13:51

Paylaş: