Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server2012 R2Standart HYPER-V guest OS yavaş

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
592 Görüntüleme
(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar, 

LAB ortamı için bir makina hazırladım 500GB seagate HDD 16GB Kingstone RAM I5 3570 CPU Asus Anakart H61

Bu donanıma Server2012R2 kurdum ful update yaptım AD+DNS+HYPER-V rollerini ekledikten sonra sanal Win7 Ent.X64 kurulumu başlattım  (Sanal makina ayarları olarak (4GB Ram 2Core CPU ) 2 saat oldu hala kurulumu devam ediyor bu kadar yavaş olmasının nedeni ne olabilir CPU kullanım durumu gayet normal 

Gönderildi : 22/11/2013 18:35

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Özellikle söylemek isterim bu disk ile testleri sağlıklı yapmanız çok zor yapınıza acilen SSD bir disk eklemenizde fayda var.

Gönderildi : 22/11/2013 20:23

(@malik.ahmet)
Gönderiler: 368
Honorable Member
Konu başlatıcı

Paranın gözü çıksın 🙂 Vmware Workstation da bu yavaşlık yok ama

Gönderildi : 22/11/2013 21:17

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Hyper-V server üzerinde DC rolü yüklü olması buna etki edebiliyor. Test ortamı olduğundan sanalı DC yapın, host buna member olabilir. Host restart ettiğinizde sanal makina arka tarafta otamatik açılır ve logon olabilirsiniz.

Gönderildi : 28/11/2013 02:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Sanal makina kurulumundan sonra integrated service kurulumunu yaptınız mı? Kurulum otomatik olduysa güncel mi? 
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/11/2013 22:21

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

Öncellikle belirtmiş olduğunuz donanım hyper-v platformunu tam karşılayacak seviyede değildir.

Bir defa tercih ettiğiniz anakartınızdaki chipset donanımsal sanallaştırmaya uygun değildir.

Vmware Workstation ile hyper-v kıyaslamak çok yanlış olacaktır.

Vmware Workstation işletim sistemi üzerinde sanallaştırma yapar, Hyper-v ise tamamen donanım üzerinde sanallaştırma yapmaktadır.

Not: Windows Server 2012 R2 hyper-v de artık bios yerine eufi bios kullanmaktadır. Anakartınızın eufi bios desteğinin olduğuna emin olunuz. Windows 7 de eufi bios desteği bulunmamaktadır. O yüzden tam performanslı çalışmamaktadır.

Microsoft server 2012 r2 üzerindeki hyper-v de aşağıda yazılan işletim sistemlerini desteklediğini yazıyor. 

- Windows Server 2012

- Windows Server 2012 R2

- Windows 8 64bit

- Windows 8.1 64bit 

Gönderildi : 30/11/2013 23:13

(@emircankurtkan)
Gönderiler: 63
Trusted Member

Sanırım PC üzerine Hyper-V kuruyorsunuz. Buradaki yavaşlığın ana problemi diskinizden kaynaklanıyor. 500 GB HDD'nin en iyi ihtimalle 7200 RPM olacağını zannediyorum ki buda kurduğunuz roller için yeterli fakat işin içersine sanallaştırma yani Hyper-V girince, kısacası sanallaştırma zaten yeteri kadar disk hızı tüketirken birde domain + dns eklenince bahsettiğiniz gibi kurulumlar işkenceye dönecektir.

En mantıklı çözüm SSD almak,

Yada Hyper-V'de sanal makine diski oluştururken fixed disk oluşturmuyorsunuz. Disk hızınız yavaş, birde üstüne fixed disk oluşturmadığınızdan bu kadar yavaş sürmesi doğal.

Biraz daha basitleştirecek olursak kullandıkça dolan sanal diskleri kullanmayın. 60  GB'lık sanal disk oluşturduysanız  60 gb lık alan kaplayan sanal diskleri kullanın. 

Gönderildi : 12/01/2014 20:48

Paylaş: