Forum

sanallaştırmada dat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sanallaştırmada database ve yazılımların ayırımı

8 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@osmandurmus)
Gönderiler: 298
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Arkadaşlar;

Sanallaştırmaya gidiyoruz ve cihazları aşağıdaki özelliklerde aldık.

Storge

600 GB * 12 15k SAS HDD

Sunucular 2 Adet

2 * 300 SAS HDD Raid 5 10K

48 GB RAM

Sunucular Storge SAS Kablo ile bağlanacaklar.

Sistem yukarıdaki gibi şimdi ise Database ve Yazılımları belirteyim.

DataBase 

İBM Lotus

SQL

Yazılım 

Logo (SQL Data Base)

Netsis (SQL Data Base)

Eta  (SQL Data Base)

3 Paty (SQL Data Base)

3 Party Yazılım (İBM Lotus)

3 Party Yazılım  (SQL Data Base)

Antivirüs (Symantec)

Active Directory

File Server

3 Party (Oracle)

3 Party 

Yukarıda da serverlar da bulunan  görevler mevcut. buna istinaden ben görevleri sunucularla aşağıdaki gibi bölmeyi düşünüyorum. Sizlerin öneri ve tavsiyeleri nelerdir acaba yardımınzı rica ederim.

SERVER 1 

18 GB Ram SQL Server

SERVER 2 

Logo (SQL Data Base)

Netsis (SQL Data Base)

Eta  (SQL Data Base)

3 Paty (SQL Data Base)

Terminal Server 

SERVER  2

İBM Lotus DataBase

3 Party Yazılım

3 Party Yazılım 

SERVER 3  

3 Party Yazılım

3 Party Yazılım

Antivirüs Symantec

Active Directory

File Server

Ben bu şekilde görevleri ayırdım tabi kaynak kullanımına göre RAM ve HDD ayıracağım ama burada mantığım SQL server ı ayrıca kurup SQL e kaynak ayırıp SQL kullanan programlara da başka bir sunucu ayırmayı düşündüm. daha detaylı bilgileri ve ayırabileceğim kaynakları sizden rica ediyorum. SQL yaklaşık 12-15 GB ram kullanıyor.  İBM Lotus ise 5-6 GB ram kullanıyor.

Gönderildi : 22/10/2013 18:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Sql disk i/o performansını yoran bir yapıda olduğundan sanala alınması önerilmez. Yapımızda bir fiziksel sql ve 1 sanal sql var ayrıca sanal oracle yazılımı da var ama sanalda olanlarda büyük dbler koşmuyor ve fazla yoğun bir yapı değil. Sizin yapınızda durum nedir buna göre yol almakta yarar var. 3.rd yazılımlar sistemi zorlamaz burada veritabanı olan yazılımlarıdaki durumu irdelemek lazım. Ayrıca bir sanal makinamdada muhasebenin eski verilere ulaşabilmesi amacı ile netsis çalışıyor ve sanalda performans oldukça iyi. Sadece yapınızı dblerdeki yükü belirtirseniz iyi olur belkide öngörümüzün aksine güzel sağlıklı bir yapı olabilir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/10/2013 23:33

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Osman bey storage marka model nedir? (Eğer paylaşmanın sakıncası yoksa tabi)

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/10/2013 00:48

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

ibm ds3512. hocam db ler de yoğun değil dediğim gibi sql 10 gb ram kullanıyor oracle 6 gb ram kullanıyor. bu şekilde db leride sanala taşımamızda sıkıntı olmaz sanırım çünkü tüm sistemi cluster yapısına almak istiyorum.

Gönderildi : 23/10/2013 12:46

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

ibm ds3512. hocam db ler de yoğun değil dediğim gibi sql 10 gb ram kullanıyor oracle 6 gb ram kullanıyor. bu şekilde db leride sanala taşımamızda sıkıntı olmaz sanırım çünkü tüm sistemi cluster yapısına almak istiyorum.

Osman bey,

Hiç dert etmeyin kuracağınız sistem sanal ortamda 4X4 lük çalışır hiç problem yaşamazsınız. 

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/10/2013 13:50

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Kesinlikle Recep Bey 'e katılıyorum.verilen bilgilere göre herşey sorunsuz çalışacak gibi duruyor. Ayrıca sanalda Lotus 'ta, SQL'de , Oracle vs. canavar gibi çalışıyor. Yeterki proje başlamadan önce sizing ve configuration iyi yapılsın.

Saygılarımla.

Gönderildi : 31/10/2013 01:31

(@ferhatdugencioglu)
Gönderiler: 112
Estimable Member

Bu storage üzerinde 2 GB'lık memory bulunmaktadır. Ekstra 2 GB daha ilave edebilirsiniz. Buda Maximum 4 Gb çıkabilirsiniz demek oluyor. Artı Turbo Cache açarsanız %30-35 oranında bir persormans artışı olur.

Benim size tavsiyem Storwize ürünlerine yönelmeniz olacaktır. Gerek cache gerek performans ve disk yuvası açısından daha avantajlı olur diye düşünüyorum.

Altı ay  sonra yönetime gidip benim disk ve memory  almam gerekiyor gibi bir şey söylemeniz halinde  tepki almamak için Sanallaştırma işlemine başlarken gerek Disk, gerek Memory biraz yüksek tutun derim.

Gönderildi : 31/10/2013 18:22

(@osmandurmus)
Honorable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar herkese cevapları için teşekkür ederim. bana konfigrasyon da yorumlarınızla yol göstermenizi rica edeceğim.

benim aklıma gelen konfigrasyon şu şekilde düşündüm. ne kadar doğru sizin yorumunuza bırakıyorum.

bir sanala kaynakları inceleyip ona göre sql sunucu yapıp

Logo (SQL Data Base)

Netsis (SQL Data Base)

Eta  (SQL Data Base)

3 Paty (SQL Data Base)

sql sanal sunucuda çalıştıracağım. yani 32 gb ram verip sanalı oluşturup sql kurup tüm bu yazılımları bu şekilde çalıştırmak mantıklı mı sizce

lotus için ayrı bir sanal sunucu

ve diğer 3. part yazılımlar için ayrı bir sanal sunucu şeklinde bölmeyi düşünüyorum. yorumlarınızı rica ederim. 

Gönderildi : 12/12/2013 18:54

Paylaş: