Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem tavsiyesi.

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
772 Görüntüleme
(@ibrahimCALISKAN)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Yazılım geliştirme amaçlı kullanacağım bir sisteme(PC veya workstation) ihtiyacım var.

Her proje için ayrı sanal makine oluşturup, o projeyi sanal makine üzerinde geliştireceğim.

Ayrıca bu esnada 1 veya 2 tanede sanal windows server 2012 çalışacak (Web veya Sql Server olarak).

Client vs yok. Sistem sadece bana hizmet edecek.

Bu tür sistemde verimli olarak çalışabilmek için nasıl bir konfigürasyona ihtiyacım var. 

Özellikle hangi işlemci ailesini ve sanallaştırma yazılımını kullanmam iyi olur. i5 - i7 - Xeon E3 - Xeon E5 16xx - Xeon E5-26xx

ECC ram gerekli midir? 

Gönderildi : 21/09/2013 17:40

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ibrahim bey merhaba,

Bu tip test ortamlarında benim en sık karşılaştığım sorun tek disk üzerinde çalışmanın getirdiği yavaşlık sorunudur. Sanal sunucuların konumlandırılacağı disk çok önemli. Tek disk üzerinde çalışacak olursanız 2 sanal makina çalıştığında sistemiz oldukça yavaşlayacaktır.

Diğer sistem kaynakları nekadar iyi olursa olsun kullandığınız disk yapısının performansı genel sistem performansında etkili olacaktır.

Önerim sanal sunucuların minimum 3 diskli Raid 5 yapısında oluşturacağınız disk alanı üzerinde yada SSD disk üzerinde olması performans sorununu bence minimuma indirecektir.  

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2013 20:59

(@ibrahimCALISKAN)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Haklısınız Recep bey, aynı anda çalışmayacak olan projeleri aynı diske kurarak bir dağılım yapacaktım.

Burada benim merak ettiğim diğer konu masaüstü sistemler için olan örneğin i7 4770K veya 4930K gibi işlemcilerle kuracağımız sistemin, Xeon sistemlerden sanallaştırma performansı olarak bir dezavantajı var mı?

Xeon işlemcili sistemlerde sanal bilgisayar üzerinde yazılım geliştirirken bariz performans avantajı olur mu?

Bu arada yazılım geliştirme için kullandığım sistemlerin grafik kartı ile bi ilişkisi yok. 

Gönderildi : 21/09/2013 23:03

Paylaş: