Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ESXi üzerinde sanal sunuculara işlemci tahsisi

11 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
409 Görüntüleme
(@alisol)
Gönderiler: 205
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

HP DL380p Gen8 bir server aldım.üzerinde 2 tane E5620 işlemci ve 32 GB ram var.

Bu host üzerine 3 tane sanal windows 2012 kuracağım.Ancak Vsphere de sanal sunuculara işlemci tahsis ederken sizce nasıl yapmalıyım?

1) DC sunucu en az kaynak olacak.

2) Terminal sunucu yüksek kaynak

3) Sql sunucu en fazla kaynak

Yukarıdaki serverlara işlemci tahsis ederken aşağıdaki resimdeki gibi "Number of virtual Sockets" ve "Number of cores per virtual socket"  kısmnında her ikisindede 24 tane seçebiliyorum.Sizce bu yapıda nasıl bir tahsis yapmam gerekir? Yanlış yapılandırmak istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 17/09/2013 22:16

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Bu iş için VMware tarafından önerilen 1 vCPU ve 1 vCORE'dur. Siz 1er adet verdiğinizde aslında sadece 1 kullan demiş olmuyorsunuz aslında. Orada farklı bir algoritma mevcut.

Ben sizin yerinizde olsam, 1 vCPU (üstten) 2 vCORE(alttakinden) şeklinde dağıtırdım. Her makine bu şekilde güzel güzel çalışacaktır...

Gönderildi : 18/09/2013 01:16

(@VeysiGumus)
Gönderiler: 122
Estimable Member

Bu iş için VMware tarafından önerilen 1 vCPU ve 1 vCORE'dur. Siz 1er adet verdiğinizde aslında sadece 1 kullan demiş olmuyorsunuz aslında. Orada farklı bir algoritma mevcut.

Ben sizin yerinizde olsam, 1 vCPU (üstten) 2 vCORE(alttakinden) şeklinde dağıtırdım. Her makine bu şekilde güzel güzel çalışacaktır...

Bilgehan bey bende şunu sormak istiyorum. 2 adet 2620 cpu olan bir makine vcpu paylaşmasını yaparken   2 Vcpu 2 Vcore yapmayla

1Vcpu 4 Vcore yapmak aynı şeymidir. 

Gönderildi : 01/10/2013 15:49

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Birinde aynı sanal CPU üzerinden core kullanıyorsunuz. Birinde Farklı sanal CPU lar üzerinde kullanıyorsunuz.

Gönderildi : 10/10/2013 12:23

(@VeysiGumus)
Gönderiler: 122
Estimable Member

peki hocam performans olarak değişen bişey olurmu.

Gönderildi : 12/10/2013 13:39

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Birinde aynı sanal CPU üzerinden core kullanıyorsunuz. Birinde Farklı sanal CPU lar üzerinde kullanıyorsunuz.

Özgür Hocam Merhaba,

Sanal kaynak bakımından performansı nasıl etkiler?

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 13/10/2013 01:26

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Özgür Hocam Merhaba,

Sanal kaynak bakımından performansı nasıl etkiler?

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Merhaba,

Lütfen aşağıdaki linki inceleyiniz. Size yardımcı olacaktır.

https://kb.vmware.com/s/article/1010184

Bu ileti 10 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2013 02:32

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Vmware üzerinde bir limitleme yapmazsanız o core'u sonuna kadar kullanıyor. Bu nedenle farklı sanal sunucular seçmek daha mantıklı gibi geliyor.

Gönderildi : 13/10/2013 16:04

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Vmware üzerinde bir limitleme yapmazsanız o core'u sonuna kadar kullanıyor. Bu nedenle farklı sanal sunucular seçmek daha mantıklı gibi geliyor.

Özgür Hocam Merhaba,

Konuya yeni başlamış biri olarak soruyorum kusura bakmayın. Farklı sunucular derken konuyu biraz açabilir misiniz?

Gönderildi : 19/10/2013 01:29

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Hatalı yazmışım kusura bakmayın CPU yerine sunucu yazmışım. Demek istediğim farklı CPUlarda core seçmekti yani 1 cpu 2 core seçmek yerine 2 cpu 1 core seçmek

Gönderildi : 19/10/2013 03:34

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

Bilgehan bey bende şunu sormak istiyorum. 2 adet 2620 cpu olan bir makine vcpu paylaşmasını yaparken   2 Vcpu 2 Vcore yapmayla

1Vcpu 4 Vcore yapmak aynı şeymidir. 

Kesinlikle değildir. Siz 1CPU 1CORE dediğinizde sistemde bulunan herhangi bir fiziksel CPU'nun herhangi bir CORE'unu kullanmasını sağlarsınız. Ama 1CPU 4 CORE demekle herhangi bir CPU'nun 4CORE'unu kullan dersinizki yüksek CPU gereksinimlerinde CPU'nun birini boğarsınız.

1CPU ve 1CORE ile herşey çok güzel olur. Ama yetmez derseniz 1CPU 2CORE'da güzel güzel çalışır. Tavsiyem iş yükü olanlarda 1CPU 2CORE seçimi diğerlerinde 1'e 1 verin...

Gönderildi : 24/10/2013 03:06

Paylaş: