Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Garip bir problem

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
447 Görüntüleme
(@AsimEkinci)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.. 

7 adet dell sunucum var hepsinde vmware kullanıyorum. Son aldığım makinede bir sorun var 1 aydır hala çözemedim.

R720 Modeli diğer makineler gibi vmware kurdum fakat bu sunucuda vmware kurulumunda ethernet kartını görmedi kısa bir araştırma yaptım dell firması kendi sitesinde bu sunucuya uygun esxi kurulumu vermiş onu indirip sorunsuz bir şekilde kurdum. 

Her zaman yaptıgım gibi sanal makine oluşturdum ip leri ayarlarım siteleri ekledim kullanmaya başladım.  Gel gelelim Oluşturduğum sanal makinelerde her iki saatte bir kesinti oluyor kesinti esansında siteye ip ile dahi ulaşılamıyor fakat ssh bağlantısı kurulabiliyor. Kesinti 3-4 dk sürüyor sonra kendi kendine bağlantı geliyor site açılmaya başlıyor. DC firması ile baya görüştüm bizimle alakalı bir problem değil dediler. 7 sunucuda aynı firmada. Sadece bu makinede böyle bir problem var.

Nasıl bir yol izleyip bu hatanın neden olduğunu bulabiliriz acaba? Bilginiz var mıdır?  Tüm updateleri günceldir.. Linkte verdiğim resim 1 günlük rapor resmi arada uzun bir kesinti var sunucuyu kapamıştım update için..

www.piramithaber.com/cpu.png 

Gönderildi : 07/07/2013 04:34

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Sorun apache tarafında gözüküyor, IP ve FQDN adı ile sitelere erişemiyor ama SSH ile o cihazın IP adresi üzerinden erişiyorsanız apachede sorun var demektir. Tabi linux kullanıyorsanız yada hangi işletim sistemini kullanıyorsanız o işletim sisteminde çalışan web sunucu proramında sorunu arayabilirsiniz.

Gönderildi : 07/07/2013 14:54

(@AsimEkinci)
Active Member
Konu başlatıcı

Linux Centos 6.4 ve Cpanel kullanıyorum. Aynı sunucu üzerinde kurdugum diğer sanal makinelerde de aynı problem var.. 

Gönderildi : 07/07/2013 22:48

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

sunucunun firmware güncellemelerini kontrol ettinizmi? Donanımsal sıkıntı gibi görünüyor...

Gönderildi : 07/07/2013 23:06

(@ertanerbek)
Famed Member

Sanal sistem için ne kullanıyorsunuz ? ayrıca dmesg çıktısını bir kontrol edin bakalım diğer makinalardan farklı bir çıktı veriyor mu.

Birde sanal makina olduğunu yazmamıştınız daha önce.

Gönderildi : 08/07/2013 00:46

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.. 

7 adet dell sunucum var hepsinde vmware kullanıyorum. Son aldığım makinede bir sorun var 1 aydır hala çözemedim.

R720 Modeli diğer makineler gibi vmware kurdum fakat bu sunucuda vmware kurulumunda ethernet kartını görmedi kısa bir araştırma yaptım dell firması kendi sitesinde bu sunucuya uygun esxi kurulumu vermiş onu indirip sorunsuz bir şekilde kurdum. 

Her zaman yaptıgım gibi sanal makine oluşturdum ip leri ayarlarım siteleri ekledim kullanmaya başladım.  Gel gelelim Oluşturduğum sanal makinelerde her iki saatte bir kesinti oluyor kesinti esansında siteye ip ile dahi ulaşılamıyor fakat ssh bağlantısı kurulabiliyor. Kesinti 3-4 dk sürüyor sonra kendi kendine bağlantı geliyor site açılmaya başlıyor. DC firması ile baya görüştüm bizimle alakalı bir problem değil dediler. 7 sunucuda aynı firmada. Sadece bu makinede böyle bir problem var.

Nasıl bir yol izleyip bu hatanın neden olduğunu bulabiliriz acaba? Bilginiz var mıdır?  Tüm updateleri günceldir.. Linkte verdiğim resim 1 günlük rapor resmi arada uzun bir kesinti var sunucuyu kapamıştım update için..

www.piramithaber.com/cpu.png 

Merhaba,

Problem yaşamış olduğunuz guest'de ethernet kartı olarak ne takılı durumda? Vmxnet3, e1000?

Bu problemi düzeltmek için guest'i inventory'den silip daha sonra tekrar eklermisiniz? Ayrıca firmware versiyonu nedir lütfen belirtirmisiniz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 08/07/2013 01:57

(@AsimEkinci)
Active Member
Konu başlatıcı

Bilgehan bey, Sunucu firmware hepsini güncelledim..

Ertan bey, dmesg çıktısını inceleyeceğim.. Ama o logu okumayı tam bilmiyorum aşağıdaki linke ekledim logu..

www.piramithaber.com/dmesg.rar

Tayfun bey, Dediğinizi 2 gün önce tesadüfen gördüm E1000 seçiliydi etherneti intel olarak görüyordu silip vmxnet3 yaptım yine sonuç vermedi. Temiz olsun dedim sanal makinayı komple silip yeniden vmxnet3 olarak oluşturdum sonuç yine aynı. Ethernet listesinde E1000 Vmxnet 2 (enhanced) Vmxnet3 var.. Şuan 3 seçili..

Gönderildi : 08/07/2013 02:28

(@tayfundeger)
VMware Guru

Bilgehan bey, Sunucu firmware hepsini güncelledim..

Ertan bey, dmesg çıktısını inceleyeceğim.. Ama o logu okumayı tam bilmiyorum aşağıdaki linke ekledim logu..

www.piramithaber.com/dmesg.rar

Tayfun bey, Dediğinizi 2 gün önce tesadüfen gördüm E1000 seçiliydi etherneti intel olarak görüyordu silip vmxnet3 yaptım yine sonuç vermedi. Temiz olsun dedim sanal makinayı komple silip yeniden vmxnet3 olarak oluşturdum sonuç yine aynı. Ethernet listesinde E1000 Vmxnet 2 (enhanced) Vmxnet3 var.. Şuan 3 seçili..

Merhaba,

Önemli olan firmware'lerin güncel olması değildir. Yüklemiş olduğunuz firmware'in vmware ile uyumlu olup olmadığıdır. Yüklemiş olduğunuz firmware'i VMware HCL'den kontrol edermisiniz? Guest'in işletim sistemi nedir bu arada?

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 08/07/2013 02:37

(@AsimEkinci)
Active Member
Konu başlatıcı

Tayfun bey, Firmware sürümü derken bios sürümünü mü diyorsunuz? vmware sürümü mü? Esxi - 5.1 Update 1-1065491 yüklü şuan.. İşletim sistemi centos 6.4

Gönderildi : 08/07/2013 03:08

(@AsimEkinci)
Active Member
Konu başlatıcı

Sitede 1.2.6 bios sürümüne kadar gösteriyor. Şuan 1.6 yüklü öncesinde de 1.4 yüklüydü.

Release BIOS VMware Fault Tolerant Supports Intel® TXT
ESXi 5.1 U1*1 Dell Inc. 1.0.4 Yes Yes
ESXi 5.1 U1*1 Dell Inc. 1.0.4 UEFI Mode No No
ESXi 5.1 U1 Dell Inc. 1.2.6 No No
ESXi 5.1 U1 Dell Inc. 1.2.6 UEFI Mode No No

Gönderildi : 08/07/2013 03:28

(@ertanerbek)
Famed Member

debug da pek birşey yok sadece ethernet neden 10g gerek varmı ? ayrıca sistem üzerindeki tüm sanl makinalarda durum aynı anda oluşuyor değil mi ? o zaman sorunu ana makinada aramak lazım yada bu makina için yönlendirmeyi yapan router yada Ip geçişlerini sağlayan switchlerde. Ama eğer bazı sanallarda oluyor diğerlerinde olmuyor ise selinuxu kapatıp dener misiniz.

Gönderildi : 08/07/2013 03:51

(@tayfundeger)
VMware Guru

Tayfun bey, Firmware sürümü derken bios sürümünü mü diyorsunuz? vmware sürümü mü? Esxi - 5.1 Update 1-1065491 yüklü şuan.. İşletim sistemi centos 6.4

Merhaba,

Hayır kullanmış olduğunuz ethernet kartının firmware'indan bahsediyorum. Ethernet kartınızın firmware'ini kontrol edermisiniz.

Ayrıca guest üzerinde vmware tools kurulumu?Eğer kurulu ise kaldırıp tekrar test edermisiniz?

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 08/07/2013 11:48

(@AsimEkinci)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

vmware üzerinden görebiliyor muyuz firmware sürümünü? İlk kurlumumda tools yoktu sonrada kurdum durum yine aynıydı. Sıfırdan kurduktan sonra şuan tools yüklü değil..

Gönderildi : 08/07/2013 12:08

(@tayfundeger)
VMware Guru

Merhaba,

vmware üzerinden görebiliyor muyuz firmware sürümünü? İlk kurlumumda tools yoktu sonrada kurdum durum yine aynıydı. Sıfırdan kurduktan sonra şuan tools yüklü değil..

Merhaba,

VMware üzerinden göremezsiniz. Tam hatırlayamadım ama belki bios üzerinden gözükür. Bu konu ile ilgili dell'den destek alabilirsiniz.

Linux kullandığınızı belirttiniz.Boot başlangıcınız Level kaç? Ayrıca host'un bağlı olduğu switch'lerde trunk gibi bir işlem söz konusumu ve Full Duplex, Half-Duplex ayarlarını kontrol ettinizmi bunlar doğru çalışıyormu?

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 08/07/2013 12:19

Paylaş: