Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V + SQL

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
527 Görüntüleme
(@BekirMertGULTEKIN)
Gönderiler: 231
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

2CPU, 12+12=24 çekirdek işlemci, 32gb ram ve 15.000 rpm SAS hdd'li bir server var. Bunun üzerinde hyper-v ile saanllaştırma yaparak guestin birine SQL R2 diğerine de application olarak kullanmak istiyorum.

Şubeli bir yapımız var ve bugüne kadar terminal servis kullanıyorduk yönetmek çok kolay oluyordu, her açıdan iyiydi ama maalesef bağlantı sorunlarından dolayı bıktık usandık. Düşündük ki yeni bir sunucu alalım sanallaştırma yapalım ve sql replike ile anlık bağlantı hatalarından mümkün olduğunca kurtulalım diyerek yukarıdaki sunucuyu aldık. Tabi rami şu an için yetersiz ama arayıştayız, bulmak zor. 🙂  Belki şu aşamada 32 de yeterli henüz sistemin ne kadar ram gerektireceğini bilmiyoruz, şubeleri teker teker devreye alacağımız için bunu zamanla göreceğiz.

Guest olarak server 2008 r2 kullanıyorum Sql'ide r2, SQL gueste 8 vCPU atadım. Serverin bulunduğu lokasyonda 15 adet kullanıcı var ve diğer lokasyonlardaki kullanıcıların toplamıyla sanırım rakam 100 civarında oluyor. Soruma gelecek  olursak;  şubelerin lokalinde sql serverleri olacak ve bunlar merkezdeki sql servere replike olacaklar hal böyleyken yukarıda verdiğim donanım özellikleriyle fixed diskin performansı acaba yeterli gelir mi? Daha önce böyle bir yapı kurmadığım için gözümden kaçan noktalar varsa ayrıca bildirmeniz beni memnun eder.

Gönderildi : 05/06/2013 01:13

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba, SQL, Exchange gibi sunucular önceden sanallaştırma için tavsiye edilmeseler de günümüzde gelişen teknoloji ile buda değişmektedir.Konuyla ilgili microsftun yapmış olduğun bir kaç testi detaylı olarak anlatan belge aşağıdaki linktedir. Sanırım sorunuzun ayrıntılı olarak cevaplarını bulabileceksiniz.

http://download.microsoft.com/download/D/F/8/DF89D22D-39C8-4728-A990-3BD4467891B7/HighPerformanceSQLServerWorkloadsOnHyper-V_Final.docx  

Gönderildi : 05/06/2013 02:45

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Hic tatmin olmazsin, bence bu sevdayi baslamadan bitir,  Exchange, SQL, gibi  yuksek I/O iceren serverleri sanallastirirsan performansi bi kere diskten dolayi yari yariya duser. Sanallastirma eger elinde ivir vizir serverler varsa onlar icin  kullan, mesela, backup, antivirus, vmm,vcenter ect. 

Bu arada,  fixed disk ile dynamic disk performansi yok denecek kadar azdir. ama fixed diskte sisme sorunu olmadigi icin fixed disk kullan.

Gönderildi : 05/06/2013 10:35

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

pratikte tavsiye edilip edilmediği konusunda bilgim olmamakla birlikte sanal çalışsan sql serverların hep performans sorunları oldugunu gordum musterilerde

Gönderildi : 05/06/2013 15:47

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Artık yolu yarıladık, deneyip göreceğiz artık, baktık olmadı fiziksele döneriz. Sonucu burada yazarım 1 hafta kadar sonra. Bnm ümidim şubeler lokallerindeki fiziksel sql serverda çalışacağı için performans açısından şubelerde bir sıkıntı olmaz düşüncesi ve merkeze replike olacağından merkez tarafında bir yavaş okuma yazma söz konusu olabilir diye düşünüyorum bakacağız artık. 1 hafta sonra bilgi veririm.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 05/06/2013 18:45

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Terminal server kullaniyormusunuz?  Bide localle sube arasindaki baglanti hizi nedir? subelerde kesinlikle terminal server, citrix gibi bir platform kullanmalisiniz.

SQL-hyper-v  performans icin asagidaki makaleyi okuyun

http://ferhatindi.com/2011/07/speed-up-your-server-connectivit/

Gönderildi : 05/06/2013 19:36

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

.

Gönderildi : 06/06/2013 01:13

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Halihazırda Ts kullanıyoruz ama işte bağlantı kopmalarından kurtulmaya çalışıyoruz. 2 adet 2Mb g.shdsl, 1 adet adsl ve 1 adette Superonline  f/o var.

Şubeler gshdsl ile merkez ofise bağlanıyorlar ama cidden o kadar sık kopmalar oluyor ki Telekom tarafında... Düşünün şubelerinizde sürekli satış yapılıyor merkezin bağlantısı gittiğinde tüm şubeler, depolar, muhasebeler her yer duruyor ya da fortigatede bir sıkıntı oluyor ya da switch bozuluyor bunu böyle çoğaltabiliriz. SQL serveri dağıtık bir şekilde kullanırsak bu gibi sıkıntılardan kurtulabileceğimizi düşündük, ona göre yazılımcımız programını yazdı, bitmek üzre. diğer yandan tüm şubelerdeki bilgisayarlar ve el terminalleri Ts ile merkeze bağlandığından serverler her zaman sistem kaynakları en yüksek seviyede oluyor ve haliyle günün yoğun saatlerinde rapor almak istendiğinde dakikalarca beklendiği oluyor. Zamanla yeni sunucular ekledikçe ekliyoruz. 🙂 3-4 yıllık tecrübemize göre bu işin Ts ile yürümeyeceğini gördük ve SQL replike ile rahat ederiz diye düşündük...

Gönderildi : 06/06/2013 01:15

(@FerhatIndi)
Honorable Member

Halihazırda Ts kullanıyoruz ama işte bağlantı kopmalarından kurtulmaya çalışıyoruz. 2 adet 2Mb g.shdsl, 1 adet adsl ve 1 adette Superonline  f/o var.

Şubeler gshdsl ile merkez ofise bağlanıyorlar ama cidden o kadar sık kopmalar oluyor ki Telekom tarafında... Düşünün şubelerinizde sürekli satış yapılıyor merkezin bağlantısı gittiğinde tüm şubeler, depolar, muhasebeler her yer duruyor ya da fortigatede bir sıkıntı oluyor ya da switch bozuluyor bunu böyle çoğaltabiliriz. SQL serveri dağıtık bir şekilde kullanırsak bu gibi sıkıntılardan kurtulabileceğimizi düşündük, ona göre yazılımcımız programını yazdı, bitmek üzre. diğer yandan tüm şubelerdeki bilgisayarlar ve el terminalleri Ts ile merkeze bağlandığından serverler her zaman sistem kaynakları en yüksek seviyede oluyor ve haliyle günün yoğun saatlerinde rapor almak istendiğinde dakikalarca beklendiği oluyor. Zamanla yeni sunucular ekledikçe ekliyoruz. 🙂 3-4 yıllık tecrübemize göre bu işin Ts ile yürümeyeceğini gördük ve SQL replike ile rahat ederiz diye düşündük...

offline replcation mu kullaniyorsunuz? Yani gun sonunda butun veriler Ana SQL mi toplaniyor. yoksa anlik mi yapiyorsunuz? Report Server filan varmi bi Sizin DB boyutu ne kadar

Gönderildi : 06/06/2013 01:34

(@BekirMertGULTEKIN)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Henüz replikasyona başlamadık, yarın ilk adımı atacağız bir şubeyle. Anlık replikasyon düşünüyoruz, merge ile. Db boyutu konusu ise şöyle; 1 tanesi  70GBivarında, son zamanlarda hızla büyüyor ve her şubede satış yapan elemanların kullandığı db var ve her şubeninki ayrı, yanılmıyorsam onların boyutu 40 MB kadar ve sanırım stok kartlar, cari kartlar falan var içlerinde. Yazılımcı arkadaşın anlattığına göre ve bnm hatırladığıma göre bir timer var büyük ve küçük olan db.ye bakıyor ve bir değişiklik varsa yazıyor ya da siliyor. Bizim yapacağımız şubelerin db.sini lokallerine koymak ve merkezdeki db.leri ile replike etmek. Şöyle düşünün; merkezdeki büyük db.de bir değişiklik olduğunda bu değişiklik yine merkezdeki ilgili şubenin db.sine yazılacak, yazıldığında anlık replike ile ilgili şubenin lokalindeki db.ye eklenecek ya da silinecek. İlgili şubenin db.sinde lokalden bi değişiklik olduğunda bu da anlık replike ile merkez db.sine yazılacak sonra timer devreye girdiğinde bu değişiklik büyük db.ye yazılacak. Mantık bu. Ayrıca büyük db.nin hem yedeklemesini  sağlamak hem de performansı arttırma açısından report server olarak kullanma amaçlı 2inci bir fiziksel server üzerine replike etmeyi düşünüyoruz ve onu updateable transactional yapmayı planlıyoruz ki aktif olarak kullanılan server down olduğunda kısa zaman içinde sistemi ayağa kaldırabilelim. Düşüncemiz böyle de bakalım uygulamada karşımıza neler çıkacak. 🙂

Gönderildi : 06/06/2013 03:53

(@mertkibar)
Gönderiler: 856
Noble Member

Burada dikkat edilmesi gereken belli başlı önemli noktalar vardır.

Hyper-v teknolojisine geçiş yapmadan dikkat edilmesi gereken bazı önemli bilgileri edinmeniz gerekmektedir

1. Hyper-v üzerinde hangi işletim sistemlerini kuracaksınız. Kuracağınız işletim sisteminde sanal cpu desteği var mıdır.

2. Hyper-v üzerinde çalışacak uygulamaların sanal işletim sistemi desteği var mı?

3. Kullanacağınız işletim sistemi ve uygulamalarınız için yeterli raminiz var mı? Ne kadar ram ayırmam gerek gibi sorulara başta yanıt almanız gerekiyor.

Bu üsteki soruları yanıtladıktan sonra geriye kalan hyper-v deki sanal hardiskleri nereye depolayacağınız olacaktır. Örnek kuracağınız yazılımlar yüksek hızlarda okuma yazma ihtiyacı duyuyorsa, hyper-v sanal diskleri local disklerde değilde  san storage cihazları üzerinden çalıştırabilirsiniz.

Benim kullandığım storage cihazını hyper-v sunucuma 10gbit fiber ile bağladım. Storage üzerinde 12 tane disk mevcut ve saniyede 750mbit veri aktarıyor.

Sana bir tavsiyede Windows server 2012 üzerindeki hyper-v teknolojisini kullanmadan yana olacak. SQL server 2012 ürünü sanallaştırma teknolojisine daha uygun bir üründür. SQL üzerinde Failover Cluster yapılandırmasını da yaparsan sağlam bir yapın olur.

Gönderildi : 24/07/2013 06:27

Paylaş: