Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Konfigürasyon

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
308 Görüntüleme
(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Bir konuda bilginizi almak istedim. Mesela fiziksel sunucu tek işlemcili ve 4 çekirdekli, ram ise 8 gb diyelim. Bu konfigürasyona göre oluşturulacak sanal sunucuların kaynakları neye göre ayalanır? Yani 4 çekirdekli bir işlemci ve 8 gb ram ile sanal olarak kaç adet sunucu kurabilirim ve kuracağım sanal sunucular maximum kaç core ve kaç ram olabilir umarım açıklayıcı olmuştur. Birde esxi 5.1 mi yoksa windows hyper-v 2012 mi tavsiye edersiniz. Yanıtlarınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 14/05/2013 11:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Hyper-v ve Esx-i bu biraz tercih meselesi herkes başka sever 🙂 Artılar eksiler değerlendirilerek bir seçim yapılmasında fayda var. Sanal makinelerde kullanılacak olan kaynak sanallaştırma platformunun optimum seviyede çalışmasından sonra kalan kaynakları kullanarak sağlanırsa yararlı olur. Örnek olarak sizin makinenizde 4 gb fizilsel makine için yeterli düşünürsek oluşturacağınız geri kalan sanal makinelere 4 gb ram kalır bu mantıkla ilerlemekte yarar var. Tabi sizin donanımızın test ortamı olduğunu düşünüyorum bu şekilde bir fiziksel ile aktif ortamda sanallaştırma pek çözüm getirmez.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/05/2013 11:48

(@bilgehanpoyraz)
Gönderiler: 809
Illustrious Member

sunucu roller neler olacak? karar vermeden bunları bilmek lazım. eğer yüklü işlem yada RAM ithiyacı varsa sanallaştımarnızı bile önermeyebiliriz bu konfigürasyonda...

Gönderildi : 14/05/2013 11:49

(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanallaştırma platformunun çalışması için gerekli kaynağı ayarladık diyelim; sanal sunucular için ram ayırırken örneğin bir sanal sunucu özelliklerine girdiğimde 8 gb ram ayırmışsam fiziksel olarak da 8 gb boşta ram mi olması gerekir?

Teşekkürler. 

Gönderildi : 24/05/2013 19:58

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Neyaparsan yap sistemin %25 ni bosta birakmalisin. Eger performance ariyorsan kesinlikle sanallastirmadan uzak dur, (SQL. Exhange. Oracle) Ama ivir zivir serverleri koycaksan sorun yok. Butun sanallastirma platformalari artik  birbirine cok yakin, kendini hangisinde daha iyi hissediyorsan onu kur. 

Gönderildi : 24/05/2013 21:22

Paylaş: