Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi 5.1 sanal sunucular arası ping problemi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
657 Görüntüleme
(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Lab için vmware esxi 5.1 kurdum. Daha sonra windows 2012 server kurup datastore da bir kopyasını alarak 2. windows 2012 oluşturdum. Sanal sunucular arasında ping atamıyorum fakat ortamdaki diğer fiziksel pc leri pingleyebiliyorum. Win 2012 nin bir kopyasını oluşturduğum için sanal sunucuyu çalıştırdığımda bunu copied it, moved it şeklinde soru sorduğunda bende moved it seçtim. Bununla ilgili bir problem olabilir mi? Bir de herhangi bir ayar yapmadan sanal sunuculara 2. bir ethernet kartı eklediğim zaman ping atabiliyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

esxi: 192.168.0.8

vm 1 : 192.168.0.9

vm 2 : 192.168.0.10 

Gönderildi : 26/04/2013 19:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

kopyaladığınız sanal sunucunun mac adresi aynı kaldığı için bu sorunu yaşıyor olabilirsiniz

çözümü sizde yazmışsınız etherneti kaldırıp yeniden basşka bir ethernet eklemek bu iki makinanın iletişebilmesi için yeterli olacaktır.

Gönderildi : 26/04/2013 20:22

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Lab için vmware esxi 5.1 kurdum. Daha sonra windows 2012 server kurup datastore da bir kopyasını alarak 2. windows 2012 oluşturdum. Sanal sunucular arasında ping atamıyorum fakat ortamdaki diğer fiziksel pc leri pingleyebiliyorum. Win 2012 nin bir kopyasını oluşturduğum için sanal sunucuyu çalıştırdığımda bunu copied it, moved it şeklinde soru sorduğunda bende moved it seçtim. Bununla ilgili bir problem olabilir mi? Bir de herhangi bir ayar yapmadan sanal sunuculara 2. bir ethernet kartı eklediğim zaman ping atabiliyorum. Yardımlarınız için teşekkürler.

esxi: 192.168.0.8

vm 1 : 192.168.0.9

vm 2 : 192.168.0.10 

Merhaba,

Eğer orada  copied it seçeneğini seçseydiniz böyle bir sorun ile karşılaşmayacaktınız.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 26/04/2013 20:25

(@berk_yildiz)
Gönderiler: 392
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Etherneti kaldırıp tekrar ekleyince olmuyor. İkinci ethernet kartını ekleyince oluyor. Tüm ethernet kartlarını kaldırıp sadece 1 adet ethernet kartıyla da ancak vm kernel ekleyince oluyor. En kötü ihtimalle Lab ortamını yeniden oluşturup copied it seçeneği ile devam etmek sanırım. Sanallaştırmada yeni olduğum için birşey daha sormak istiyorum fiziksel sunucu tek işlemcili ve 4 çekirdekli, ram ise 8 gb diyelim. Bu konfigürasyona göre oluşturulacak sanal sunucuların kaynakları neye göre ayalanır? Yani 4 çekirdekli bir işlemci ve 8 gb ram ile sanal olarak kaç adet sunucu kurabilirim ve kuracağım sanal sunucular maximum kaç core ve kaç ram olabilir umarım açıklayıcı olmuştur. Birde esxi 5.1 mi yoksa windows hyper-v 2012 mi tavsiye edersiniz. Yanıtlarınız için teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 27/04/2013 02:09

Paylaş: