Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware View 5.0 Sanal Desktop Logoff Problemi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
354 Görüntüleme
(@AdnanATAS)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sorunum şudur:

Gün içerisinde sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. 

Kullanıcıların mesaisi bittiğinde bilgisayar oturumlarını kapattığı zamanlarda sistemde donmalar olmaktadır ve şubelerimin hepsinin bağlantıları 5-10 dk arasında kesilmektedir ve her gün bu sorunu yaşamaktayım. 

Kullandığım sistemin özeti aşağıdadır.

Vmware 5.0 - 469512  esxi üzerinde vmware view 5.0 Desktop sanallaştırma kullanıyorum.(1 yıldır.)

Merkez ve 3 ayrı bölgede işletmelerimiz var.Aradaki bağlantı 5 GHZ antenlerle sağlanmaktadır bandwith 45-75 mbit arasında değişmektedir. 

Networkun tamamı merkez den yönetilmektedir.Firewall,Content filter ,Mail trafiği,Static Routing merkezdeki Cyberoam CR100ia üzerinden yapılmaktadır.

Şubelerde wyse thin client ve desktop pc ler olup vmware view client yazılımı ile bağlanıyorlar. 

Sanalda çalışan desktop  65 adet Windows 7 işletim sistemleri var ve roaming profile kullanıyorum.Fileserver üzerinde üzerine oturum kapatıldığında profile dosyaları userxx.v2 klasörüne gitmektedir.

Base imajlarım aşağıdaki gibi belirtilen şekilde tasarlandı.Ayrıca base imajlarda kurulu olanlar şunlardır.

Windows 7 sp1 + windows update tamamı + Office 2010

Worry-Free Advanced 7.0 client. 

http://www.vmware.com/files/pdf/VMware-View-OptimizationGuideWindows7-EN.pdf  

NOT :

Network te toplamda 120 adete yakın pc,thin client vb. bulunmaktadır.

Networkte çalışan kullanıcıların bilgisayarlarını mesai bitiminde 2 gün üst üste kapattırmadığımda hiç bir kesilme olmamıştı.  

Gönderildi : 19/04/2013 15:36

(@volkan_yildirim)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhabalar,

Roaming profile kullanıldığında her logon ve logoff da tüm profil dosyaları kullanımda olsun olmasın upload-download yapılıyor diye biliyorum. Lokasyonlarınız arası bağlantı logoff esnasında yetmiyor ve kesintiler oluyor olabilir. Roaming profile yerine vmware view persona management yazılımını inceleyip uygulayabilirsiniz. Bu ürün sadece ihtiyaç olan dosyaların çağırılıp kullanımını sağlıyor.

iyi günler.

Gönderildi : 19/04/2013 17:20

(@AdnanATAS)
Gönderiler: 61
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Volkan Bey,

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

vmware view persona management yazılımı biliyorum fakat kullanmadı. 

Sistemimde çalışan sanal desktopların tamamı ve Fileserver Merkezde bulunan aynı switch,stroage ve esxi host üzerindedir.8 gb fiber ile bağlıdır.

2 adet Switch hp procurve 3500yl 24g son firmware i yüklüdür.İkisi birbirine 2 adet kablo ile trunk port ile bağlıdır.  

Sabahları açılma durumlarında böyle bir sorun hiç olmadı.Ayrıca bildiğim kadarıyla Roaming Profiles ' da sadece değişen dosyaların senkronize edildiğidir.   

Gönderildi : 19/04/2013 19:30

(@mehmetsevdaroglu)
Gönderiler: 78
Trusted Member

Merhabalar Adnan Bey,

Sorununuzun sebebini Kullanıcılarınızın aynı zamanda aynı işlemleri yapması ve makinanızı kasıyor olmasından yana olacağını düşünüyorum. Bunu bir örnek açıklayayım, bir dosya paylaştınız ve 20 kişi bu dosyayı çekiyor makinanızdan ve makinanızda kasmalar donmalar oluyor bende bu sorunu bu şekilde yorumladım sorunu hallederseniz bilgilendirme bekliyorum mutlaka bizimde başımıza gelecektir bir kesin bilgimiz olsun.

Teşekkürler 

Gönderildi : 26/04/2013 12:45

Paylaş: