Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vm Ware yardımı

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
331 Görüntüleme
(@BarisCANDAN)
Gönderiler: 23
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Bilgisayarıma vm ware 9 yükledim ve vm üzerinde 2 adet server 2012 ve bir adet windows 8 kurulumu yaptım.

Şimdi ise planım dhcp failover cluster kurmak. Ancak sorun şu ki şirketimizde network yapılandırması üst düzeyde ve yapacağım ufak bi yanlışlık kariyerime mal olabilir.

sizden ricam bu konuda bilgisi olan var ise benim burada ip yapılandırmalarını nasıl yapacağımı yazabilirmi?

bilgisayarların internete cıkması önemli değil .

şimdiden teşekkür ederim 

Gönderildi : 13/03/2013 16:37

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/12/04/windows-server-8-dhcp-failover.aspx makaleden yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/03/2013 17:32

(@BarisCANDAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rıza bey çok teşekkürler ancak benim bundan daha çok istediğim şey şu ki ;

Diyelimki ben bu makaleye göre bir konfigürasyon yapıcam.

vm üzerinde network ayarlarında ne yapmam gerekli ve serverlara ve client lara nasıl bir ip konfigürasyonu yapmalıyım? 

Gönderildi : 13/03/2013 19:42

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu makale dhcp cluster yapısını anlatıyor. Sizin ortamınızda kaç user ip alıyor. Vmware üzerinde bu işlemi yaparken takıldığınız nokta nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 14/03/2013 01:43

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhabalar ;

Bilgisayarıma vm ware 9 yükledim ve vm üzerinde 2 adet server 2012 ve bir adet windows 8 kurulumu yaptım.

Şimdi ise planım dhcp failover cluster kurmak. Ancak sorun şu ki şirketimizde network yapılandırması üst düzeyde ve yapacağım ufak bi yanlışlık kariyerime mal olabilir.

sizden ricam bu konuda bilgisi olan var ise benim burada ip yapılandırmalarını nasıl yapacağımı yazabilirmi?

bilgisayarların internete cıkması önemli değil .

şimdiden teşekkür ederim 

Barış Bey Merhaba ,

Yapmaya çalıştığınız bir test ortamı'mı ? yoksa production ortamımı ? Vmware vorkstation üzerinde sanal makinenin ayarlarında sunucularınızı diğer networklerden izole etmek için gerekli ayarları  yapabilirsiniz aşağıdaki resim size yardımcı olacaktır.

[img] [/img]

Huseyin. 

Gönderildi : 14/03/2013 02:38

(@BarisCANDAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ;

İlginiz için çok teşekkür ederim ben bu cluster ı şimdilik test ortamında kurum sunucam.

şuan için dhcp mi ve clusterımı kurdum.Cluster dhcp sunucusundada Dc üzerindeki ayarlarımı görüp değiştirebiliyorum ve değiştirdiğim ayarlarım dc üzerinde görülüyor.

Ancak şimdide şöyle bi sıkıntım var dc yi kapattığımda cluster makinadaki dhcp de gidiyor hiçbir ibare görünmüyor.

load balance ve hot standby modların ikisinide denedim fakat biri kapandığında ikincil sunucum devreye girmiyor 

Gönderildi : 14/03/2013 15:53

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

dhcp 'yi sanki diger makinadan sadece manage ediyorsunuz gibi geldi bu sekilde anlatınca

iki makinada cluster olarak yapılandırdıgınızdan eminmisiniz ?

Gönderildi : 14/03/2013 16:41

(@BarisCANDAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Diğer makinadan kastınız hangisi?

ben şuan kurdum çalıştırdım ip dağıtıyor fakat cluster olarak kurduğum sunucuyu kapattığımda dc olan makinada ip dağıtmıyor 

Gönderildi : 14/03/2013 21:01

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba ,

Clustering'i bu bağlantıya  göre adım adım takip edermisiniz ?  http://www.aca-computers.nl/2009/08/windows-2008-r2-dhcp-cluster-setup/

Hüseyin. 

Gönderildi : 16/03/2013 12:37

(@BarisCANDAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Haber veremedim ama dün akşam çalıştırdım test ortamında ve şuan harika çalışıyor.  

ilginiz için çok teşekkürler

Gönderildi : 16/03/2013 13:03

Paylaş: