Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V üzerinde sanal bilgisayara DVD-Rom sürücü ekleme hk.

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,796 Görüntüleme
(@serkan-aydin)
Gönderiler: 114
Estimable Member
Konu başlatıcı

Değerli arkadaşlar merhaba,

Windows 8 Ent. üzerinde Hyper-V kurulu. Hyper-V üzerinde Server 2008 R2 Ent. kurulu. Bu sanal bilgisayara ise DVD sürücüsüne bir .iso dosyası yerleştirmek istediğimde herhangi bir eylem yapmıyor. iso dosyası sağlam (denendi). Disk Sürücüsüne herhangi bir iso dosyası eklenmiyor. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...

Gönderildi : 19/02/2013 19:42

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

IDE Controller - image file kısmından iso'yu gösterdiğinizde olmuyor mu? Controller seçiminin doğru olduğuna emin misiniz?

Gönderildi : 19/02/2013 21:17

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba hocam,

Aynen öyle, iso dosyasını gösterdiğimde hiç bir tepki olmuyor. Bilgisayarıma (sanalda) girdiğimde CD-DVD sürücüsüne resimdeki iso dosyası mount edilmiş olması gerekirken boş görünüyor. VMware üzerinde böyle bir sorun yaşamamıştım hiç. Çok merak ettim buna ne sebep olabilir acaba... Sanal bilgisayarın resmi aşağıdaki linkte. Teşekkürler...

Gönderildi : 19/02/2013 23:41

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

Merhaba hocam,

Aynen öyle, iso dosyasını gösterdiğimde hiç bir tepki olmuyor. Bilgisayarıma (sanalda) girdiğimde CD-DVD sürücüsüne resimdeki iso dosyası mount edilmiş olması gerekirken boş görünüyor. VMware üzerinde böyle bir sorun yaşamamıştım hiç. Çok merak ettim buna ne sebep olabilir acaba... Sanal bilgisayarın resmi aşağıdaki linkte. Teşekkürler...

Sanal makineyi yeniden başlatmayı denediniz mi? Birde ikinci bir cd-rom ekleyip imajı ona gösterin bakalım ne olacak?

Gönderildi : 20/02/2013 12:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu sorun nadirende olsa oluyor. Sanal bilgisayarı kapatıp cd-rom ları kaldırıp tekrardan bir tane ekleyip açar mısınız?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/02/2013 12:21

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ikinci bir CD-DVD rom ekledim ancak o da olmadı. Bir sanal makine daha kurup denedim. bu sefer oldu. kurulumda belki bir hata yaptım diye düşünüyorum zayıf bir ihtimal da olsa:) Hyper-V'ye VMware'den geçiş yaptığım için biraz garip geldi, ram kullanımı ve görünüm çeşitleri konusunda uyum açısından biraz zamana ihtiyacım olacak gibi:) VMware'de olduğu gibi özelleştirme yapabiliyor muyuz? Ayrıca ses problemi var, yüklü ses aygıtı yok hatası veriyor. bu durumları buraya yazmamız doğru mu? burada tartışabilir miyiz? çünkü araştırdığım kadarıyla bu konularla ilgili hyper-V için başlık açılmamış:) Teşekkürler ilgileriniz için...

Gönderildi : 20/02/2013 13:26

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

ikinci bir CD-DVD rom ekledim ancak o da olmadı. Bir sanal makine daha kurup denedim. bu sefer oldu. kurulumda belki bir hata yaptım diye düşünüyorum zayıf bir ihtimal da olsa:) Hyper-V'ye VMware'den geçiş yaptığım için biraz garip geldi, ram kullanımı ve görünüm çeşitleri konusunda uyum açısından biraz zamana ihtiyacım olacak gibi:) VMware'de olduğu gibi özelleştirme yapabiliyor muyuz? Ayrıca ses problemi var, yüklü ses aygıtı yok hatası veriyor. bu durumları buraya yazmamız doğru mu? burada tartışabilir miyiz? çünkü araştırdığım kadarıyla bu konularla ilgili hyper-V için başlık açılmamış:) Teşekkürler ilgileriniz için...

Ses kartı bildiğim kadarıyla kullanılamıyor, sadece remote desktop üzerinden kullanılabiliyor sanırım.Özelleştirmeden kastınız nedir?

http://sqlblog.com/blogs/john_paul_cook/archive/2009/09/14/enabling-sound-on-hyper-v.aspx 

Gönderildi : 20/02/2013 13:40

(@serkan-aydin)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam:)

Örnek olarak VMware'de sol kısımda sanal pcler, sağ kısımda ise masaüstü görüntüleri mevcut. Bu durumda normal masaüstü kullanır gibi geniş ekran gibi işlemleri yapabiliyoruz ama hyper-V üzerinde tek ayrı pencere çıkıyor ve bu pencere fiziksel pc de sol kısma yaslanıyor. ya da fiziksel pc den o sanal pc ye uzak masa ile ancak tam ekran yapabiliyoruz. bunun yerine VMware'deki gibi bir görüntü seçeneği bulamadım. Ayrıca sanal bir Windows7 kurarak üzerine Hyper-V kurdum (RSAT aracı ile) ama hyper-v ekranını açtığımda Windows 8'de olduğu gibi sanal makine oluşturamadım. Sadece var olan bir servera bağlanıp onun üzerindeki sanal pclere bağlantı yapabiliyor. Sıfırdan sanal bir makine oluşturamıyor. Windows7'de Remote Server Administration Tools ile desteğinin geldiğini düşünüyordum:)

Gönderildi : 20/02/2013 14:14

Paylaş: