Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Replikasyon Hk. Problemim Var

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
377 Görüntüleme
(@emrullah_aydin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Sistemimde 2 adet fiziksel sunucu mevcut. İkisinde de  Vmware Esxi 5.1 var ve içerisinde 2 adet sanal sistem bulunmaktadır. Sbs2003 ve 2008 Std. R2. 1. fiziksel sunucuyla 2. fiziksel sunucuyu acronis vmprotect ile 30 dk arayla replikasyon yaptırmaktayım. Fakat replikasyon sırasında snapshotu create ve remove ederken network bağlantısı kısa süreli olarak kopuyor. Kopma sonucunda da sql bağlantılı olan yazılımlar hata verip kapanıyor.

Replikasyon yaptırmamın sebebi haliyle sorun anında en az verı kaybıyla yola devam etmek olduğundan şuanda replikasyonları durdurdum. Günlük yedek olarak devam ediyorum.

Bendeki gibi çalışan sistemi olan arkadaşlar nasıl bir yol izliyorlar acaba sistemin sürekliliğini nasıl sağlıyorlar. Bilgilerini paylaşabilirler mi?

Teşekkür ederim. 

Gönderildi : 31/01/2013 18:27

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

vmware cluster yaparsanız daha iyi olur bence. vmware lisans gerektirir bu durumda.

2 host + 1 storage ile giriş seviye güzel bir sanallaştırma sistemi elde edebilirsiniz. 

Gönderildi : 31/01/2013 19:44

(@emrullah_aydin)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mumin Bey

Lisanslı kullanıyorum zaten. Bu yapıda bu kopmayı engelleme yolu yok mu acaba.

Günlük olarak gece Nas lara alıyorum yedek.

Gün içerisinde mesai saatlerinde replikasyonu yapamıyorum malesef. 

Gönderildi : 31/01/2013 20:05

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Enterprice lisansınız varsa en iyi çözüm makineleri Fault Tolerance yapmanız.

Gönderildi : 01/02/2013 13:45

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Mustafa bey,

Storage olarak ne kullanıyorsunuz önemli. Eğer sağlam bir cihaz kullanıyorsanız bu işi storage üzerindeki snapshot özelliğini kullanarak'da çözebilirsiniz belki. 2 makine için bu işi doğru düzgün yapacak tek veya storage'de yedekli olsun derseniz 2 adam akıllı storage alarak kısa zaman aralıklarına sorunsuz bir şekilde dönebilirsiniz. (NetApp'i inceleyip araştırın isterseniz.)

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/02/2013 23:04

Paylaş: