Forum

Sanallaştırmaya Ner...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırmaya Nereden Başlanmalı ?

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
347 Görüntüleme
(@SemihBasoglu)
Gönderiler: 8
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Sektör içine yeni giriş yapmış biri olarak çalışmakta olduğum şirketi sanallaştırma alt yapısına taşımak için harekete geçtim. Ancak kafama takılan ve merak ettiğim bir kaç sorum olacak;

1. Fizikselden sanal makinalara taşıma yaparken ilk olarak nereden başlamalıyım;

* 1 adet DC, 1 adet SQL server ve 1 adet Lokasyonlar arası remote desktop sağladığım makinam bulunmakta.

2. Sanallaştırmaya geçerken doğabilecek sorunlar nelerdir ?

3. Sanallaştırma olarak ESX kullanacağım dikkat etmem gereken noktalar nelerdir ?

Şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ederim.  

Gönderildi : 28/01/2013 14:43

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhabalar;

Sektör içine yeni giriş yapmış biri olarak çalışmakta olduğum şirketi sanallaştırma alt yapısına taşımak için harekete geçtim. Ancak kafama takılan ve merak ettiğim bir kaç sorum olacak;

1. Fizikselden sanal makinalara taşıma yaparken ilk olarak nereden başlamalıyım;

* 1 adet DC, 1 adet SQL server ve 1 adet Lokasyonlar arası remote desktop sağladığım makinam bulunmakta.

2. Sanallaştırmaya geçerken doğabilecek sorunlar nelerdir ?

3. Sanallaştırma olarak ESX kullanacağım dikkat etmem gereken noktalar nelerdir ?

Şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ederim.  

Merhaba,

DC olan makinenizi bence sanala taşımayın çünkü genelde fizikselde durması öneriliyor, çok ihtiyacınız var ise additional dc'yi sanala kurabilirsiniz. 

1 - Fiziksel makinalarınızı sanala taşımadan önce mutlaka yedeklerini alın.Sanala taşımak için VMware Converter aracını kullanabilirsiniz.

2 - Convert ederken hatalarla karşılaşılabiliyor.Bu adımı başarılı bir şekilde atlatırsanız karşılaşabilceğiniz çok büyük bir sorun yok.

3 - ESX tarafında benim size tavsiye edeceğim önemli noktalar; esxi kurucağınız sunucunun üzerinde çalışacak sanal makinalara göre işlemci,ram ve disk kapasitesini iyi belirlemeniz, online convert yapmamanız, sanal makinalara vereceğiniz cpu, ram ve network ayarlarını önceden belirlemiş olmanız, sanal makinalara vmtools'u yüklemeniz.Bunun dışında esx tarafında bazı basit ayarlar yapmanız yeterli olacaktır ki bununla ilgili sitede çok güzel bir makale mevcut.

Gönderildi : 28/01/2013 15:44

Paylaş: