Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Veeam Source %99

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
657 Görüntüleme
(@Sametince)
Gönderiler: 68
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Veeam backup 6.0 ürünü kullanıyorum.

Backup alırken 7mb /sn dosyayı yazıyor job iptal ettiğim zaman source %99 olarak gösteriyor. Yedeğini aldığım makina CPu ve ram değerleri aşağıdaki gibidir.

Veeam yedek alırken 2 core ihtiyacı olduğu halde  core sayısı yüksek olmasına rağmen neden source %99 tavan yapıyor.

Source düşürmem için ne yapmamı önerirsiniz.

Gönderildi : 12/09/2012 17:20

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba,

Proxy de sorun olabilir. Baska bir proxy kurup dener misiniz ? 

Gönderildi : 12/09/2012 18:41

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Yeni sunucu üzerine  Proxy tekrar kurdum denedim yine aynı mallasef

Farklı makinalarda deniyorum source %99 çıkıyor.

Gönderildi : 12/09/2012 22:22

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Veeam 'de bunu görmeniz doğaldır. Üst tarafta "Bootleneck" kısmında da "Source " yazıyor. Bunun Türkçe anlamı, source yani yedeklenen sanal makine kaynaklarından dolayı ben yavaş backup alıyorum haberin olsun demektir. Ancak şunu unutmayın sanal sunucularınızı en üst hw 'e çıkartsanızda ,bunu görürsünüz. Aslında bu sizi daha iyiyi yapmaya yönlendiren bir özelliktir.

Job'ı yorumlayacak olursak, Veeam sunucusu aldığı backup'ta herşeyin yolunda olduğunu backup job yavaş ise, bunun nedeninin %99 kaynak makine (VM veya ESXI Host) kaynaklı olduğunu kendisinin (Proxy servisinin yüklü olduğu makinenin) bu yavaşlığa etkisinin sadece %13 düzeyinde olduğunu gösteriyor. 

Saygılarımla.

Gönderildi : 13/09/2012 02:06

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirme için teşekkür ederim hw  nekadar artırsam %99 olarak görüyor idim.

birkaç sorum daha olacak cevaplarsanız sevinirim.

Qnap nas cihazım var esxi sunucuma İSCI olarak ekledim ve ESXI 5.0 datastore kısmına bu disk alanımı göruyorum. Veeam Direct sun acces olarak daha hızlı yedek almasını istiyorum.

Veeam'e  proxy sunucuma qnap İSCI diskimi ekledim ve repositories olarak proxy sunucumun qnap diskini gösterek yaptım bu yapmış olduğum  ayar doğrumu ?  yanlış ise nasıl tanıtabilirim.

Backup repository'den windows server , linux server , shared folder  bulunuyor. shared folder ile backup al dediğim zaman 12 mb /sn hızla yazıyor bu hız normal mı yoksa düşük bir hızmı  ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/09/2012 13:38

(@tolgaasik)
Illustrious Member

Merhaba;

Veeam Backup server nerede kurulu? Sanalda mı yoksa fizikselde mi? 

Ben sorunuzu genel olara cevaplayayım , tekrar aklınıza birşey takılırsa, yardımcı olurum.

Veeam size backup transport mode olarak 3 seçenek sunar :

1- Direct SAN Access > 2- Virtual Appliance > 3- Network

Bu mode'lardan birini isterseniz, siz proxy server'a set edebilirsiniz, yada automatic bırakırsınız, kendisi en uygun olanını seçer.

DSAN Access methodunu kullanmak için ortamda shared storage'a ihtiyacınız bulunmaktadır. ESXI hostların datastore 'larını Veeam sunucusununda görmesini sağlamanız gerekiyor, target yani backup alanı olarak , yine kendisine SAN üzerinden bağlanmış lokal disklerine yazması olayı DSAN Access methodudur.Bu backup almak için en hızlı çözümdür.Network 'e çıkmadığı için production network ortamınızı yormamış olacaksınız.

Performans olarak ben bu methodu tercih ediyorum ve öneriyorum. Ortalama 100 - 150 MB/sn hızlardan aşağıya pek düşmüyor. Tabiki bu hız ortamanıza bağlı. ISCSI kullanırsanız, bunu yakalayamabilirsiniz. Ancak FC altyapı olursa çok daha iyi olur.

Saygılarımla.

Gönderildi : 13/09/2012 22:56

(@Sametince)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Veeam sanalda kurulu

Benim hızım çok düşük 100 MB ve 150 MB çıkmam gerekiyor.

Yardımlarınız için.

Teşekkür ederim

Gönderildi : 14/09/2012 16:09

(@tolgaasik)
Illustrious Member

Veeam ürünü çok esnek ve güzel bir ürün. Altyapınızda yapacağınız iyileştirmeler ile bu performansı arttırabilirsiniz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 15/09/2012 01:22

Paylaş: