Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESXI 5 uzerine E-Sata Disk Takmak

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
685 Görüntüleme
(@burakunver)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,Kullandigimiz bir VMware ESXI 5.0.0 Build:469512 üzerine e-sata hdd takarak bu diski ekonomik bir yedekleme noktasi  olarak kullanmak istedim. ESXI üzerinde çalışmaya yeni,yeni başladigimdan pek tecrubeli sayilmam bu nedenlede,e-sata diski takinca usb gibi algilayip yeni bir disk alani olacagini düşündüm ama olmadi.

Sorum.Yukaridaki senaryoda elimdeki e-sata esxi'ye nasil tanitmam dogru olur. Ve icerisindeki vm leri buna nasil yedeklerim.

Tesekkurler.İyi Çalışmalar. 

Gönderildi : 21/06/2012 19:47

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Öncelikle elinizdeki donanımın ESXI 5 tarafından deskteklenip, deskteklenmediğini kontrol etmelisiniz

http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?action=base&deviceCategory=io

Saygılarımla.

Gönderildi : 21/06/2012 21:51

(@burakunver)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hddyi yonetim panelinde gorebiliyorum. sorun bunu bir butun olarak mi yoksa olustracagim storage olarak mi caliştirmam gerektigi.Tabi bu işlemin nasil yapılacagida önemli.

Gönderildi : 22/06/2012 13:17

(@tolgaasik)
Illustrious Member

HDD yonetim paneli dediğiniz yer vSphere Client'tan mı bahsediyorsunuz?Yoksa Windows 'tan mı?

vSphere client ile yönettiğiniz ESXIO host'ta storage adaptors altında bu diski görüyorsanız, Storage kısmında datastore olarak eklemelisiniz. VMFS ile formatlandıktan sonra sanal ortamınızı içerisine yedekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için copy- paste yerine Veeam gibi bir üründe kullanabilirsiniz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 23/06/2012 02:17

(@burakunver)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tolga bey cevap icin tesekkur ederim, ne yazık ki vmware konusunda emekleme aşamasındayim. Diski e-sata portundan esxi yuklu olan servera taktim. Uzerinde canli sistemler oldugundan restart etme sansim da olmadi. Host'un storage bolumunde suan disk i goremiyorum.Storage adaptors tabinida goremedim muhtemel gozumden kaciyor. Kafamdaki senaryoyu sizle tekrar paylasmak isterim. Bir adet server uzerinde esxi 5 bunun icerisindede 9x sanal sistem var. Amacim oncelikle bu sanallardan olan 2008r2 uzerindeki paylasilan dosyalari yedeklemek, sonrada calisan tum sanallarin yedeklerini alabilmek. Veeama baktim ama tam incelemeye firsatim olmadi veeami esxi üzerine kurabiliyormuyum acaba cunki ortamda yedek alabilecegim fiziksel baska bir bilgisayar yok. Esxi üzerine calismaya yogunlastim ama ipiclarina ihtiyacim oluyor calisma mantigini tam olarak kavrayamadim?

Yardimlariniz için şimdiden tesekkurler. 

Gönderildi : 25/06/2012 20:46

(@tolgaasik)
Illustrious Member

Merhaba,

Sorun değil, elimizden geleni yaparız. 

1- ESXI sunucusuna taktığını donanım VMware tarafından desteklenip desteklenmediğini kontrol edin. Ürünün üreticisini sitesinde de kontrol edebilirsiniz. E-SATA bağlantısı VMware 'e daha önce hiç yapmadım. Bu nedenle bu teknolojinin VMware tarfından desteklendiğinden öncelikle emin olmak lazım. Belkide vendor sitesinden bir driver bulabilirsiniz.

2- Ürün VMware ile anlaşabiliyorsa, ESXI host 'a taktıktan sonra Storage Adaptors kısmında (vSphere CLient ekranından bahsediyorum). Sağ üst köşede bulunan kısımda Rescan All yapıp, diskleri ve bağlantı yöntemlerini kontrol etmesini sağlayın. Burada fiziksel bağlantının sağlıklı yapıldığımnı ve doğru disk boyutunuzu gördüyseniz,

3- Storage kısmında Add storage tıklayıp, datastore olarak (vmfs) diski ESXI 'a gösterin. Sonrada bu yeni datastore alanını backup için kullanabilirsiniz.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/06/2012 22:51

(@burakunver)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tolga bey merhaba,

Yukarida tarif ettiginiz yollari takip ederek hdd datastore olarak eklemeyi başardim 🙂 çok tesekkur ederim. Sanal makinalara bu havuzdan alanlar olusturabiliyorum. Peki bu external diski cikartip ms clientlara takarak icerigi gorebilirmiyim acaba?

Gönderildi : 26/06/2012 20:21

(@tolgaasik)
Illustrious Member

Merhaba;

Kesinlikle hayır. Çünkü o artık VMFS (VMware File System) ile formatlandı. Microsft Wİndows 'a bu diski takdığınızda onun içeriğini okuyamaz. NTFS olmadığı için...

Gönderildi : 27/06/2012 00:40

(@burakunver)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ariza durumunda nasil bir yol izleniyor acaba. ESXI coktu. Yeniden kurulum store olarak ekliyerek mi? bir cesit exploreri var mi? yoksa networkte baska bir noktaya yedeklemek daha anlamli gibi.

Gönderildi : 27/06/2012 17:35

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Ariza durumunda nasil bir yol izleniyor acaba. ESXI coktu. Yeniden kurulum store olarak ekliyerek mi? bir cesit exploreri var mi? yoksa networkte baska bir noktaya yedeklemek daha anlamli gibi.

http://mypenguinnews.blogspot.com/2010/09/vmfs-on-windows-and-linux.html

third party toollar var gorunuyor google aramasında ama ne derece stabil yada guvenli denemeden bilmek zor

Gönderildi : 27/06/2012 20:05

Paylaş: