Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VMware tools - Esx 4.1.0 - Shutdown guest

10 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
463 Görüntüleme
(@muratconkar)
Gönderiler: 63
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Esx 4.1.0 üzerinde Linux ve windows serverlarım var. Bu linux Serverlardan bir tanesinde ram i artırmam gerekiyor. Default ram 4gb, ben 8 yada 12 yapmak istiyorum, (ekran görüntüsünde görebilirsiniz.)

Linux serverlara ssh üzerinden erişebiliyorum fakat admin olmadığım için kapatamıyor yada restart edemiyorum. 

Bir arkadaşım VMware tools yüklü ise güvenli bir şekilde "Shut down guest" komutu ile kapatabilirsin dedi. Bu doğrumudur? Linux üzerinde bir çok application ve servis çalışıyor ve dediğim gibi user permision yeterli olmadığı için bu servisleri yada server'ı manuel kapatamıyorum.

Arkadaşın dediği gibi Shut down Guest komutu güvenli bir şekilde ve tüm servisleri durdurarak Linux server'ı kapatırmı?

vmtools 

Gönderildi : 24/05/2012 15:59

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Amacınız Linux cihazı kapatmaksa neden console üzerinden erişip, Shutdown etmiyorsunuz.

Gönderildi : 24/05/2012 16:38

(@muratconkar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

msjımda da dediğim gibi, benim user'ımın kapatma yada restart etme yetkisi yok. o yüzden konsoldan erişmem birşey değiştirmiyor.

Gönderildi : 24/05/2012 17:40

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Sizin için konuyu biraz daha detaylı araştırdım. "VMware Tools" yüklü ve sağlıklı çalışıyor ise, evet arkadaşınızın dediği doğru. Ancak bunu ben kendi ortamımda test etmedim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 25/05/2012 03:10

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1936
VMware Guru

Merhaba;

Evet shutdown guest butonu ile makinanınızı normal bir şekilde kapatabilirsiniz. Makinanızda vmware tools kurulu değil ise bu seçenek zaten gözükmez.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 25/05/2012 12:14

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

Arkadaşım, bendede serverların %70'i solaris ve linux. vmware-tools yüklüyse ve tuş aktif ise senin yerine "init 6" ya da "init 0" yapıyor. Tuş aktif olduğu halde bazı solaris makinelerde çalışmadığını gördüm. Basıyorsun ama birşey olmuyor, Bu gibi durumlarda login olup "init 6" yapıyorum.

Gönderildi : 25/05/2012 12:25

(@muratconkar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

cevaplar için teşekkürler. bu hafta sonu deneyeceğim, sonucu burada paylaşırım. tekrar teşekkürler..

Gönderildi : 30/05/2012 12:32

(@muratconkar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Bu haftasonu vram upgrade i gerçekleştirdim ve shutdown guest komutuyla linux serverları kapadım. herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Herkese çok teşekkürler.

Gönderildi : 04/06/2012 00:38

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1936
VMware Guru

Tekrar merhaba,

Bu haftasonu vram upgrade i gerçekleştirdim ve shutdown guest komutuyla linux serverları kapadım. herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Herkese çok teşekkürler.

Sorun olmadığına sevindim.Her kurduğunuz makinaya Vmware tools'u kurmayı unutmayın:)

İyi çalışmalar.. 

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 04/06/2012 12:19

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Geçmiş olsun 🙂

Gönderildi : 04/06/2012 12:56

Paylaş: