Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vcenter Kurulumu Hk.

6 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
353 Görüntüleme
(@MustafaKarayilmaz)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mecbur kalmadıkca sanala vcenter kurmuyoruz ama bazı ortamlarda kurmak zorunda kalıyoruz.Sanalda vcenter çalışmasının dezavantajı neler olabilir?

Teşekkürler.

Gönderildi : 21/05/2012 19:18

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

aslında bakıldığında pek fazla dezavantajı yok.

vcenter kurulu olan fiziksel host'ta sorun olmadığ sürece gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. tek dezavantaj bu gibi geldi bana. 

Gönderildi : 21/05/2012 19:31

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

vmware'in best practice'inde vcenter'ın HA üzerinde tutulması gerekiyor ve backup'ının alınması gerekiyor. Vmware zaten fiziksel sunucuları azaltmak amacıyla kullanıldığı için vcenter için ayrı bir sunucu kullanmamızı istemiyor.

Gönderildi : 22/05/2012 09:20

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba,

vCenter'ın sanalda çalışmasının dezavantajı, yumurtaları tek sepete toplamak gibi düşünebilirsiniz. Genelde yönetim için kullandığımız makineleri dışarıya alırız. Ama size elle tutulur bir neden sayamıyorum, sadece varsayımlar üzerinden gidebilirim.

Çünkü bende vCenter'ın sanalda çalışmasını destekleyenlerdenim.

- Snapshot alabiliyorsunuz.

-Cluster'a üye yapıp HA özellliğinden yararlanabiliyorsunuz, gibi.

Saygılarımla.

Gönderildi : 22/05/2012 10:41

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

Sanal'da tutabilirsiniz.Nihayetinde vcenter sunucusu giderse eğer yapınızda distributed switch var ise ozaman sıkıntı olabilir.Öteki türlü vcenter sunucusu gitse bile makinalara herhangi birşey olmaz.Yeniden vcenter kurup ayağa kaldırabilirsiniz.Veya çok kararsız kaldıysanızv center heartbeat kurup rahat edebilirsiniz:)

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 22/05/2012 11:59

(@CihanKol)
Gönderiler: 105
Estimable Member

Merhaba,

Vcenter daha önce (2,5 yıl önce) sistemimizde fiziksel sunucu üzerindeydi. nerdeyse 6 ay içinde 2 yada 3 kez gerek donanımsal, gerekse yazılımsal bir takım sorunlar çıkartmıştı. Bu sorunların bitmeyeceği kanısına varıp Sanala HA üzerine convert ettim O günden sonra hani Vcenter arayüzünü kullanmasam sunucunun ip sini unutacağım:)Çok şükür sorunsuz çalışıyor. Imaj olarak yedek alabiliyor, snapshot alabiliyor, bir nebze de olsa donanıma bağımlı kalmıyorsunuz vs. vs.

Kısaca bende  sanalda çalışması taraftayım.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 22/05/2012 12:11

Paylaş: