Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V limitleri

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
387 Görüntüleme
(@AlpaslanDincel)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 2 sunucu ve 1 storage dan oluşan bir yapı kurduk. eski 2003 Ent üzerinde kurulu SQL sunucumuzu P2V ile sanala taşıdık. sanalda da bunu iki sunucu arasında cluster oluşturarak yapımızı sağlamlaştırdık. ancak sorun şu ki sanal makina üzerine maksimum 4 core atayabildiğimiz için kullanılan program oldukça yavaşladı. halbuki fiziksel makina üzerinde 2 işlemci ve toplamda 16 core bulunmakta.sql deki database boyutu 135 gb. fiziksel makinaya baktığınızda cpu kullanımı % 19 larda maksimum, ancak sanal makinaya baktığınızda cpu sürekli % 90-95 lerde. sanal makinanın performansını arttırmanın bir yolu varmıdır? ya da tavsiye edeceğiniz bir başka yöntem. bir çözüm bulamazsam sanaldaki SQL i fiziksel sunucuya kuracağım ve programı fizikselden çalıştıracağım. bu durumda da cluster yapısından vazgeçmiş olacağım.

yorumlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 17/04/2012 16:03

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Googledan bu Best Practies Guide da bir goz atarmisin. Bir word dokumani "High Performance SQL Server Workloads on Hyper-V"

Birde SQL versiyonu olarak ne kullaniyorsunuz ?

Gönderildi : 17/04/2012 16:19

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

SQL 2005

Gönderildi : 17/04/2012 17:12

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Alparslan bey,

Öncelikle integration tool'u sanal sunucuya yeniden kurmanızı tavsiye ederim. Eğer CPU kullanımı düşmez ise önerilmez ama denemek için sanal sunucunuz kapatıp bu sunucuya ait configurasyon dosyasını editlediğinizde CPU core sayısını görebilir(en altta) ve elle bunu 16 yapabilirsiniz. Bu şekilde bir yapın isterseniz ve test edin bakalım performans degerleri düzelecekmi.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/04/2012 08:21

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Manual yapılan CPU arttırımı önerilmiyor ancak bunu gerçekte yapan ve sorun çıkmadan çalışan (production da) var mı? en kötü ne yaşayabilirim?

Gönderildi : 18/04/2012 15:51

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu gün core sayısını 14'e çıkardım. şimdilik bir sorun çıkmadı. Bu sanırım production olarak ilk ciddi uygulama, umarım başkalarına yardımı olur. eğer bir sorun yaşarsam yine buradan paylaşıyor olacağım.

Gönderildi : 23/04/2012 15:06

(@MahmutSamiOzdemir)
Gönderiler: 39
Trusted Member

merhaba 

C:\vds-olduru-dizin\Virtual Machines  bu kısma girdiginizde

FA875BCB-602D-418F-B607-DA469748AE3F.xml  gibi dosya olcak bunu notped++ gibi programlarla açarak 

<processors>

<count type="integer">8</count>  (bu kısım)

<features>

<limit type="bool">False</limit>

</features>

<limit type="integer">100000</limit>

<limit_cpuid type="bool">False</limit_cpuid>

<reservation type="integer">0</reservation>

<weight type="integer">100</weight>

</processors>

bunu görceksiniz 8  yazan yere  istediginiz sayıyı girin benim yaptırım windows testlerinde  vds cpu %100 kullandırında ana sunundan %100 kullandırını gördüm ki buda cidden işe yaradıgını görmüş oldum  linux pek faydası olmıyor ama windows sürümlerinden %100 cidden gerçek kullanıyor test  programlarında bunu gördüm

eger  sorun yaşarsanız bana özel mesaj  ulaşabilir size her konuda yardımcı olur ve destek çıkarım 

Saygılarımla

Mahmut Sami Özdemir

Gönderildi : 23/04/2012 15:16

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Bu gün core sayısını 14'e çıkardım. şimdilik bir sorun çıkmadı. Bu sanırım production olarak ilk ciddi uygulama, umarım başkalarına yardımı olur. eğer bir sorun yaşarsam yine buradan paylaşıyor olacağım.

Alpaslan bey hayırlı olsun, tecrübelerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyoruz inşallah sorun yaşamazsınız.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/04/2012 01:19

Paylaş: