Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Wmware esxi 5.0 versiyonunda cpu ayarı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
624 Görüntüleme
(@cankatkoc)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

wmware 5 versiyonunu kullanmaktayım açmış olduğum bir sanal sunucuda cpu ayarını adımında

number of virtual sockets:
number of cores per socket: 

şeklinde iki adım var buradaki hangisinin çekirdek sayısını yükseltirsem cpunun gerçek çekirdek sayısını o sanal sunucuda tam performans kullanabilirim acaba.

Gönderildi : 19/03/2012 18:53

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1010184

yukarıdaki article incelerseniz net bilgi temin edebilirsiniz. 

Gönderildi : 19/03/2012 20:05

(@cankatkoc)
Active Member
Konu başlatıcı

Saolasın arkadaşım ama burdaki bilgidede pek aydınlatıcı birşey yok vermiş oldğun linkte işletim sistemine göre kaç cpu verebilirsin gibi limit bilgileri veriyor ve wmware4 versiyonuna göre anlatım yapmış 4 de. wmware5 de ki ayarlar çok farklı 4 e göre.

Gönderildi : 19/03/2012 23:47

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba ,

VMware'den kastınız yanılmıyorsam, ESXI 5.0 olsa gerek.

Bir tane host'unuzda mevcut kullanabileceğiniz vCPU miktarını aşağıdaki gibi hesaplayabilirsiniz.

Number of Sockets = Gerçek CPU Adedi

Number of Cores Per Socket = Bir cpu içerisindeki çekirdek saysı

Hyperthreading 'te açık olduğunu düşünürsek x2 , aşağıdaki formül ortaya çıkıyor. vCPU , sanal makineye vereceğiniz CPU adedir.

*vCPU (Logical CPU) =  number of virtual sockets X number of cores per socket X 2

Buradan hareketle , Virtual Socket sayısı cpu sayısını, Core per socket ile de cpu core sayısını arttırabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın, eğer sanal makineden bahsediyorsak, o aşamada CPU yok vCPU var.

Saygılarımla.

Gönderildi : 20/03/2012 01:21

(@cankatkoc)
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Wmware ESXI 5.0 kullananlara bu kısım işlerine yarayacaktır diye düşünüyorum.

Gönderildi : 20/03/2012 02:09

Paylaş: