Forum

Xen Hakkında Yardım...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Xen Hakkında Yardım Edermisiniz

16 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
563 Görüntüleme
(@YILMAZARSLAN)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Xen Hakkında bilgi istiyorum okudugum kadarıyla Windows ta Çalışmıyormuş Bunun Hakkında Bilen Arkadaşlar Detaylı Bilgi Verebilirmi
 Şimdiden Teşekkür Ederim

Gönderildi : 06/07/2008 22:17

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

Xen x86 işlemci ailesi için açık kaynak kodlu bir sanal makina hypervizörüdür. Xen birden fazla sanal makinayı bir fiziksel makina üzerinde gerçeğe-yakın-performans ile çalıştırabilir. Xen;

• Doğal performansa yakın sanal makinalar yaratabilir.
  • Fiziksel makinalar arasında sanal makinaları anlık göç ettirebilir.
  • Sanal makinalara 32 işlemciye kadar destek verebilir.
  • Intel VT-x veya AMD Pasifica destekleyen işlemciler ile değiştirilmemiş işletim sistemlerini kullanabilir.

Xen ile

• Birden fazla işletim sistemini geliştirme/test etme amaçlı kullanma,
  • Makinayı yeniden başlatmadan çekirdek geliştirme, sürücü deneme, ayar değiştirme
  • 7/24 kesintisiz servis verme,
  • Donanım/makina bağımsız olma,
  • Yük dengeleme ve kümeleme ihtiyaçlarınızı,

karşılayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ; http://www.xen.org/

Gönderildi : 07/07/2008 16:18

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Ek olarak

http://cozumpark.com/forums/post/3783.aspx 

Gönderildi : 07/07/2008 16:36

(@YILMAZARSLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

XEN i windows ta kullanma gibi bir imkanımız varmı okudugum dergide kullanılmaz diyor ama sizlerde bir açıklama yaparsanız sevinirim ayrıca bilgiler için teşekkürler

Gönderildi : 07/07/2008 23:52

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Xen in hangi urunu icin konusuyoruz?

Bildigim kadariyla Xen Server Windows destekliyor. Uzerinde Windows calistirabiliyorsunuz.  

Gönderildi : 07/07/2008 23:58

(@YILMAZARSLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

XEN Serveri Bulabilecegim bir link ve XEN Server Hakkında Bilgi Verirmisiniz

Gönderildi : 09/07/2008 02:25

(@onurvatandas)
Estimable Member

Bir VMware ci olarak bunu yapmaktan her ne kadar haz duymasam da, yardim icin elimden geleni yaparim 🙂

Citrix in Turkiye distributorune sizi yonlendirsem isinize yarar mi? Mail atarsaniz size yardimci olacaklardir.

Kanal muduru: Huseyin Balci, [email protected]

Gönderildi : 09/07/2008 11:40

(@YILMAZARSLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Onur Hocam Teşekkürler Wmware güzel ama yaptıgım araştırma sonucu en iyisinin XEN Oldugunu ögrendim

Gönderildi : 09/07/2008 22:34

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Onur Hocam Teşekkürler Wmware güzel ama yaptıgım araştırma sonucu en iyisinin XEN Oldugunu ögrendim

Yanlış anlamassanız bir ekleme yapmak isterim.

Araştırma biraz yanlış gibi...

Gönderildi : 09/07/2008 22:46

(@onurvatandas)
Estimable Member

Yanlislik olarak demeyelim de, kistas olarak nelere bakilmis karsilastirma yaparken onu soralim.

Bu arada arastirmanin kaynaklari nereler, onu da ogrenelim. 

Gönderildi : 09/07/2008 23:18

(@YILMAZARSLAN)
Active Member
Konu başlatıcı

Eser Hocam Ben Daha Çok Yeniyim kendi imkanlarım elverdigi kadar araştırıp okumaya çalışıyorum pc net dergisinin araştırmasında yazıyordu size yazanları komple yazarım harf harf sizin yorumlarınız bundan sonra görmek isterim Ayrıca Yanlış Anlamak Ne Demek Hocam Sizin Sözünüz Benim İçin Çok Önemli Sizden Ögrenecegim Bir    Harf Bile Benim İçin Çok Önemli Saygılar

Gönderildi : 10/07/2008 22:09

(@onurvatandas)
Estimable Member

Madem yenisiniz, ben de nacizane bilgilerimi paylasmak isterim sizinle.

Xen hakkinda duyduklarim tabi ki guzel. Ozellikle performans anlaminda iyi sonuclar vermis.

Fakat enterprise ozellikler olarak baktigimiz zaman VMware in daha onde oldgunu soyleyebilirim. Mesela VMware de bulunan DRS ozelligi Xen de yok diye biliyroum. Ayni sekilde HA de yokmus. Fiziksel makine 64 bit olmazsa windows calistirilamiyormus. Bu arada VMware'deki Site Recovery Manager, Consolidated Backup, Distributed Power Management, Update Manager gibi ozellikler sayesinde VMware'in hic dusunmeden en buyuk datacenter larda bile kullanilabilecegini soyleyebilirim. Bu konuda internet uzerinde cok fazla karsilastirma var zaten. Her ne kadar bunlar yorumlu olsa da, her iki tarafin da yorumlarini okuyup ondan sonra duzgun bir karar vermek tabi ki size dusecektir.

Bu arada VMware hakkinda sormak istediginiz butun sorulara burdan cevap verebilirim.

Saygilar sunarim. 

Gönderildi : 11/07/2008 00:21

(@ahmetkucuk)
Gönderiler: 93
Estimable Member

4 adet sanal makina oluşturdum diyelim, bunlar arasında herhangi birini kapatmadan geçiş yapabilirmiyim?

Gönderildi : 16/07/2008 10:43

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Xen olarak bilmiyorum ama vmware de yapıldığına göre neden yapılamasın?

Gönderildi : 18/07/2008 23:00

(@AliOsman)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Madem yenisiniz, ben de nacizane bilgilerimi paylasmak isterim sizinle.

Xen hakkinda duyduklarim tabi ki guzel. Ozellikle performans anlaminda iyi sonuclar vermis.

Fakat enterprise ozellikler olarak baktigimiz zaman VMware in daha onde oldgunu soyleyebilirim. Mesela VMware de bulunan DRS ozelligi Xen de yok diye biliyroum. Ayni sekilde HA de yokmus. Fiziksel makine 64 bit olmazsa windows calistirilamiyormus. Bu arada VMware'deki Site Recovery Manager, Consolidated Backup, Distributed Power Management, Update Manager gibi ozellikler sayesinde VMware'in hic dusunmeden en buyuk datacenter larda bile kullanilabilecegini soyleyebilirim. Bu konuda internet uzerinde cok fazla karsilastirma var zaten. Her ne kadar bunlar yorumlu olsa da, her iki tarafin da yorumlarini okuyup ondan sonra duzgun bir karar vermek tabi ki size dusecektir.

Bu arada VMware hakkinda sormak istediginiz butun sorulara burdan cevap verebilirim.

Saygilar sunarim. 

Onur hocam bende yeniyim ve vmware i arastiriyorum

Consolidated Backup, Update Manager, VMFS, Virtual SMp

Update manager tam olarak fiziksel server ile sanal server karsilastirip patch update leri yapiyor?

yukarida ozellikleri biraz aciklayabilirmisiniz?

Gönderildi : 22/10/2008 17:21

(@onurvatandas)
Estimable Member

Merhaba,

Consolidated Backup: Sanal makinelerin uzerine her hangi bir agent yuklemeden ve sanal makine calisirken yedek alinmasina imkan saglayan teknoloji.

Update Manager: Hem ESX Server in, hem de sanal makinenin (Microsoft ve RHEL) update ve patch lerinin tek bir merkezden gecilmesini saglayan uygulama. Kendi veri tabani vardir ve butun patch leri buraya indirir, daha sonra siz oany veririseniz bunlari ESX Server veya sanal makienlere uygular.

VMFS: VMware sanal makinelerinin uzerinde calistigi dosya sisemi.

Virtual SMP: Sanal makineye birden fazla islemci vermeye yarayan teknoloji. Burada uzerinde calisan uygulamanin SMP destegi yoksa ereksiz yere kullanilmamasinin gerektigini hatirlatayim.

Istediginiz her hangi bir ozellik veya teknolojiyi daha detayli anlatabilirim.

Iyi calismalari dilerim.

Gönderildi : 27/10/2008 02:13

Paylaş: