Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyper-v failover cluster

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
331 Görüntüleme
(@servertunca)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı

herkese merhabalar.

2 adet sunucu ve 1 adet storage(SAN bağlantı kullanarak) ile bir hyper-v failover cluster yapısı kurmak istiyoruz. storage yapımızı ayarladık bir quorum diski ve sanal makinalar için bir disk oluşturarak bunları sunuculara gösterdik. sonra cluster servisini kurduk nodları bu servise dahil ettik ardından hyper-v servisilerini kurduk. network kartı tanımlarını yaptık. CSV servisini aktif hale getirdik. vhd si CSV üzerinde olan bir vm kurduk. network kartını tanımlayarak vm üzerinden internet çıkışı sağladık. sonrasında bu vm makinesini cluster yapısına dahil ederek nod1 sunucusunda bir sıkıntı olduğunda nod2 sunucusuna geçsin diye ayarlamamızı yaptık. buraya kadar herşey sizlerinde yaptığı gibi standart ve sıkıntısız çalışmakta. gel gelelim  nod1 üzerinde çalışan vm makinesini planlı ve plansız olarak  nod2 sunucusuna aktaramıyorum. network configuration hatası alıyoruz. vm makinem nod1 den nod2 geçerken saved durumunda kalıyor start olmuyor. bu durumda vm ayarlarına baktığımda netwok kartı seçilmemiş geliyor bu ayarı nod2 de ki virtual network kartı olarak tanımlayıp vm makinesi start ettiğimde sorun olmadan başlıyor. veya vm makineme network kartı tanımlamazsam nod1 den nod2 veya nod2 den nod1 geçişlerde sıkıntı olmuyor. nasıl bir ayarı atlıyorum ki network kartı otomatik olarak değişmiyor. yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar. 

Gönderildi : 12/10/2011 20:44

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Sunucular üzerindeki ethernet kartları isimlendirmesininde birbiri ile aynı olmalıdır. Bunu bir kontrol edip test edebilirmisiniz. Birde network kartları sıralamasını kontrol edebilirmisiniz sanal serverlar için kullandığınız network kartları her iki server'da da aynı sırada olursa iyi olur.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/10/2011 22:51

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Birde Bu Sunucu Cluster Kurulduktan Sonramı Kuruldu Yoksa Öncemi ???

Eğer Bir Sanal Sunucu Fail Over Cluster Kümesi Kurulduktan Sonra Aktarılırsa Genelde Bu Hatayı Almazsın (Tek Bir Sunucunda Bunu Yaptığı İçin Diyorum )  Çünkü Eth. İsimlerini Kendisi Yazıyor Sunuculara Yok Eğer Önceden Kurulu Ve Sen Fail Over İle Birlikte Kümeye Dahil Ettiysen Bu Hatayı Alman Gayet Normal Burda Şu Yolu İzleyebiliriz vm İ Bir Yere Yedekle Ve Sonra Başka Bir Vm İsmi İle İçeri Tekrar İmport Et Bir Daha Dene Düzelecektir.

Gönderildi : 13/10/2011 12:15

(@servertunca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sunucuyu en son kurdum. cluster servisini kurdum hyper-v kurdum. sunucuyu kurdum ve high availabilty içine aldım.  2 nodda da aynı karta bağlantı taktık ve hyper-v de onları seçtik ama görünen adları farklı. bunları tekrar düzenlemeyi deneyelim. teşekkürler.

Gönderildi : 13/10/2011 13:12

(@servertunca)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler sorunu çözdük. hyper-v üzerinde sanal kart isimlerini 2 nodda da aynı yapınca tüm migration özellikleri network kartı bağlı olduğu halde çalışmaya başladı.

Gönderildi : 13/10/2011 14:04

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

geri bildirim için teşekkürler, sevindim geçmiş olsun, güle güle kullanın.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/10/2011 14:46

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Sorunu Çözdüğüne Ve Geeri Bildirdiğine Tşk Ederiz Kolay Gelsin İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 13/10/2011 18:05

Paylaş: