Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ad yi 4.1 'e yukleme

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
283 Görüntüleme
(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

bir fiziksel server var. uzerinde ad-dns-dhcp calışıyor. bu fiziksel server'a 4.1 kurup bu ad-dns-dhcp kurulu server buna kursam sağlıklı calışırmı. ihtiyac sadece sanal calışsın anlamıda yapmak istiyoruz

Gönderildi : 12/10/2011 01:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Mümkünlük açısından olması mümkün ama dc nin sanallaştırılması önerilmez.Adc için daha uygun olduğu düşünülür.Server 8 ile birlikte bu konuda çok ilerleme oalcağa benziyor. http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2011/10/01/windows-server-8-yenilikleri.aspx burada bu özelliklere yer verilmiştir.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/10/2011 01:42

(@KenanDogan)
Gönderiler: 938
Noble Member
Konu başlatıcı

neden önerilmiyor saha deneyimi olan arkadaşalr yardımcı olabilirmi. sanaldaydı da ne oldu da sorun cıktı

saygılar

Gönderildi : 12/10/2011 01:47

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Yapılmasında engel yok yukarıdada yazdığım gibi. Microsoft kendi ürünlerinde mesela exchange 2010 sanallaştırılabilir sql sanallaştırılabilir der önerir. Ad sanallaştırılması önerilmez.Bu sanallaştıramazsınız anlamına gelmez ama tavsiye edilmez.Bu konu daha önce bir çok kez konuşuldu. Bunu Microsoft Server Mvp'lerinden Mesut Aladağ hoca anasayfadaki makalesinde aşağıdaki gibi anlatmış.

Gen ID Teknolojisi ile Risksiz ve Sorunsuz Active Directory Domain Controller Sanallaştırma (VDC) Desteği : 

Windows Server 8 ile active directory tarafında göze çarpan en önemli üç yenilik; sorunsuz sanallaştırma, kurulum kolaylığı, yönetim kolaylığı. Windows Server 8 ile beraber artık rahatlıkla active directory domain controller sunucularınızı sanallaştırabilirsiniz. Eskiden sanal ortamda bulunan bir domain controller sunucuyu imajdan geri yükleme ya da eski versiyon bir snapshot’a dönme işlemleri yaptığınızda active directory içerisindeki USN (update sequence number) bilgilerinden kaynaklanan replikasyon sorunları oluşuyordu. USN active directory içerisindeki domain controller sunucuları arasında replikasyonu izlemek için kullanılan bir versiyon numarasıdır. Active directory içerisindeki verilerde değişiklik yapıldığında bu USN numarası artarak bir değişikliğin olduğu bilgisi eklenmiş olur. Böylece replikasyon esnasında da diğer domain controller sunucular bu bilgiden kaynaklı bir replikasyon isteğinde bulunurlar. Active directory Windows Server 8’den önce sanallaştırma ortamındaki aksiyonlardan anlamadığı için, host seviyesinde yapılan aksiyonlarda yapısı yukarıdaki örnekte olduğu gibi bozulabiliyordu. Windows Server 8 ile artık active directory sunucuları da sanallaştırmada güvenilir teknoloji ile geliyor. Windows Server 8 ile oldukça yaygınlaşacak sanal domain controller (virtual domain controller – VDC) kavramı geliyor. Bunun en büyük nedeni artık domain controller sanallaştırmadaki snapshot aksiyonlarına-duyarlı olarak geliştirildi ve bunu kontrol etmek için de VM generation ID (gen ID) olarak adlandırılan bir etiket ile active directory ortamında snapshot’dan sonraki değişiklikler tespit edilerek AD ortamı korunmuş oluyor. Şu anda Microsoft bunu kendi hypervisor’ü olan Hyper-V’de aktifleştirdi. Ve bu konuda diğer hypervisor üreticilerine de bu özelliği kendi sistemlerine entegre etmeleri konusunda gerekli bilgilendirmeleri ve önerileri yapıyor. Bu konuda bunu dikkate almayan hypervisor üreticilerine göre Hyper-V önemli bir avantaja sahip olmuş olacak.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 12/10/2011 01:55

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Ben Nedenini hemen Açıklayayım Pdc Ve Adc Olmak Üzere İki Adet Domain Yapım Bulunmaktaydı . Pdc Üzerinde Exchange Hizmetide Çalışıyordu Ben Kurulum Öncesi Her Ne Kadar Bastırdıysamda Pdc Fiziksel Olsun Sanalda Bir Adc Olsun . Bu Adc Üzerinde Exchange Olsun Dediysemde Firma Pdc'yi Sanal Ve Exchange İle Kurmamı İstedi Gün Oldu Hiç Olmayan Bişi Vuku Buldu . Hp Eva 4400 Üzerindeki Virtual Disk Bozuldu Tabi Exchange Olan Pdc Hemen Backup'tan Geri Yüklendi O Gün Bu Gündür Çeşitli Hatalar Vererek Netlogon Hizmeti Vb. Bir Çok Hizmeti Açılışta Başlatmıyor . Bunun Gibi Hatalar Oluşabilecek Hatalar Arasında...

Gönderildi : 12/10/2011 19:14

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Vdisklerde bazı sorun çıkması durumunda dc sanalda olduğundan sorun çıkarabiliyor. Bir de time sıkıntıs olmaması açısından dc dışarda olursa, time server olarak bunu yarlayıp guest oslere gösterilebilir.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 15/10/2011 03:45

Paylaş: