Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

esxi 4.0 disk problemi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
322 Görüntüleme
(@vedatsari)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

esxi free lisanslı 4.0 ürününü kullanıyorum.sunucu üzerinde toplam 100 gb alan var diyelim.sanal makinelerin kullandığı alan 70 gb diyelim.Yani yeni bir sunucu kurmak için 30 gb gibi bir alan var.fakat 1-2 ay geçitikten sonra bakıyorum bu 30 gblik alan bitmiş.artık var olan makineler bile açılmıyor.Bunun sebebi nedir.Çözümü ne olabilir.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 05/10/2011 20:09

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ESXi üzerinde çalışmakta olan sunuculara diskler thin provision olarak verilmiştir.

Mesela A sunucusuna 60 GB disk atamışsınızdır, B sunucusuna 50 GB disk alanı atamışsınızdır. Toplamda 110 GB olması gerekir ama 110 GB değildir kullanılan alan.

A sunucusunda 40 GB doludur, B sunucusunda 30 GB doludur ve toplamda 70 GB kullanılır 30 GB boş görünür. Siz A sunucusuna 10 GB daha data kopyaladınız boşta olan alan toplam 20 GB kalır.

Gönderildi : 05/10/2011 21:06

(@vedatsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba Mumin hocam.

sunucuları oluştururken thin provision seçeneğini işaretlemiyorum.Kendisi otomatik seçermi bu seçeneği.

Gönderildi : 05/10/2011 21:49

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhabalar

Sunucularınız üzerinde snap shot almış ve sonrasında silmeyi unutmuş olabilirmisiniz ?

Snapshot managerdan bu durumu kontrol edebilirsiniz.  

saygılarımla 

Gönderildi : 05/10/2011 22:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

standartta thin sanırım. sanal sunucu özelliklerinden disk ayarlarına bakarsanız görebilirsiniz.

Gönderildi : 05/10/2011 22:40

(@vedatsari)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Sunucularınız üzerinde snap shot almış ve sonrasında silmeyi unutmuş olabilirmisiniz ?

Snapshot managerdan bu durumu kontrol edebilirsiniz.  

saygılarımla 

teşekkürler hocam.sorun senin dediğin gibi.ama snapshot aldığında o kadar küçükken boyutu neden sonradan sürekli snapshotın boyutu büyür.

Gönderildi : 06/10/2011 03:30

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Problemi teshiz edebilmemize sevindim. 

Oncelikli olarak sistemlerinizi power off duruma getirerek snapshot managerdan delete all butonuna tiklayarak diger vmdklari ilk vmdk uzerine merge islemi baslatmalisiniz. Eger aradan tek tek snapshot silerseniz data kaybetme riskiniz yuksektir.

Ikinci olarak ise snap shot mantigini anlayabilmak icin linke goz atmaniz yeterli olacaktir.

http://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2009/05/10/hyper-v-snapshot-kavram.aspx  

Gönderildi : 06/10/2011 12:14

Paylaş: