Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VSphere Advanced CPU yapılandırma

muzafferboyaci
(@muzafferboyaci)
Üye

Merhaba,


 Şirketimizde yeni kurduğumuz VSphere Advanced sürümünü kurulumunu yaptık, Sanal Makinalar için Memory, Cpu yapılandırmasında dikkat etmemiz gereken bir durum varmıdır, örnek olarak 4 gb ram verdiğimiz makinada ne kadarını rezerv edersek daha performanslı çalışabilir. Cpu için bu sürümde 8 cpu'yu sanal makinaya assign etmenin bir yolu varmıdır. Kısaca yapılandırma kısmında şunu mutlaka yapmalısın denilebilecek bir yapılandırma varmıdır. Memory Balloon memory'i rezerv etmediğim makinalarda kendisi çıkmıştı, rezerv ederek çıkmasını engelledim, Memory Baloon sizce gereklimidir.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 28/09/2011 13:50

Erkal ASLANKARA
(@erkalaslankara)
Saygın Üye

Öncelikle neden v4 kurdunuz? v5 lisansınız varsa direk v5 ile başlayın derim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/09/2011 20:32

Erkal ASLANKARA
(@erkalaslankara)
Saygın Üye

Çünkü v5 ile birlikte sanal makinalarınıza 8 vCpu atayabilirsiniz. Memory overcommit yapmadıysanız yani fiziksel kaynağınızın üstünde sanal makina tanımlamadıysanız, swap, ballon gibi özelliklere zaten ihtiyaç duyulmaz. 

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/09/2011 20:38

muzafferboyaci
(@muzafferboyaci)
Üye

geçtiğimiz günlerde v5 kurulumu yaptım elimdeki key'i girdim fakat key'i tanımadı. elimdeki lisans'ı upgrade etmemmi gerekiyor, eğer böyleyse bunun için lisans ücreti ödemek gereklimidir.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29/09/2011 13:37

Tolga Anıt
(@tolgaanit)
Üye

vmware lisanslarını görebilen bir kullancıyla vmware sitesindeki lisans ekranına  girdiğinizde lisanslarınızı upgrade yapabilirsiniz. eski lisans key kullanılmayacaktır. yeni bir lisans key oluşturulacaktır. eğer istersenizde ileride downgrade   aynı ekrandan yapabilirsiniz. tabi bu dediklerim vmware support u halen devam eden müşteriler için geçerlidir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 29/09/2011 14:54

Paylaş: